1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Güney Afrika’da İslam söyleşisi düzenlendi
Güney Afrika’da İslam söyleşisi düzenlendi

Güney Afrika’da İslam söyleşisi düzenlendi

Siirt Üniversitesi'nde Güney Afrika’dan Uluslararası İslam Medeniyeti Kongresi Kongre Koordinatörü Mickaeel Collier’in konuşmacı olarak katıldığı “Güney Afrika’da İslam” başlıklı söyleşi düzenlendi.

A+A-

İlahiyat Fakültesi Seminerleri dizisi kapsamında Siirt Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi konferans salonunda Güney Afrika’dan Uluslararası İslam Medeniyeti Kongresi Kongre Koordinatörü Mickaeel Collier’in konuşmacı olarak katıldığı “Güney Afrika’da İslam” başlıklı söyleşi düzenlendi.

Sözlerine “Sakın yılmayın, üzüntüye kapılmayın, eğer iman ediyorsanız mutlaka üstün gelirsiniz!” ayeti ile başlayan Collier Osmalı, Güney Afrika ilişkilerinin tarihi, G.Afrika‘da verilen İslam mücadelesini  ve Müslümanların mevcut durumları hakkında dinleyicilere doyurucu bilgiler sundu.

Collier 17.yy’da Osmanlı devleti ile G.Afrika Müslümanlarının bir bağlantı kuramadıklarını o yıllarda Portekiz, Hollanda ve sonrasında ise İngiltere’nin emperyal politikaları altında Müslümanların eziyet çektiklerini, ibadet etme özgürlüklerinin bulunmadığını, Osmanlı ile ancak daha önceden kurulmasını arzu ettikleri bağlantıyı 19.yy’da kurabildiklerini ifade etti.
Güney Afrikada’ki İslami mücadeleyi üç safhaya ayıran Collier “G.Afrika’nın ilk Müslüman halkını Endonezya, Malezya ve Hindistan’dan köle olarak getirilen yerlilerle, mahkûm edilmiş veya siyasi sürgün yemiş Müslümanlar oluşturuyor. 19. yüzyılda Osmanlı Devleti G. Afrika Müslümanlarının dinî eğitimlerine yardımcı olmak üzere buraya Ebubekir Efendi adında bir âlimi gönderdi ve çok geç olarak başlayan Osmanlı G.Afrika ilişkileri üzülerek söylüyorum ki bugünde istediğimiz aşamada değil. Biz bu dönemlerde Kolonyalizm karşısında Gava Sultanı’nın sürgün yeğeni Şeyh Yusuf, Şeyh Muhammed, İmam Yusuf gibi isimlerle İslami mücadeleye devam ettik.

İkinci  ise 1940’lı yıllarda Apartehid rejime karşı mücadele verdiğimiz yıllardır. Bu dönemde de hem ırk hem de dini kimlik üzerinden yapılan ayrımcılığı karşı mücadele ettik. Bu dönem de Mandela’nın devlet başkanlığına kadar devam etti.

Mandela sonrası dönemi ise göreli olarak bir demokratikleşme dönemidir. Bu dönemin başında da Müslümanlar ne yapacağını bilmez halde idi. Çok fazla görüş vardı ve görüş birliğine varmak zor oluyordu. Yine de buna rağmen Müslümanlar süratle devlet kadrolarında yer edinmeye başladılar. Ülke içinde 2.5 milyonluk bir azınlık olmamıza rağmen ön saflarda olmayı başardık. Bizler de bu yapıları bir araya getirebilmek için uğraşıyoruz. Bir çok dernek ve heyet kurduk. Dünyanın değişik yerlerindeki Müslümanlara destek oluyoruz Bosna, Filistin, Suriye gibi. Bugün kabinenin %10’luk gibi bir kısmında temsil ediliyoruz. Bu saydıklarım kaydettiğimiz aşamaların somut göstergesidir. En başta da söylediğim gibi “Sakın yılmayın, üzüntüye kapılmayın, eğer iman ediyorsanız mutlaka üstün gelirsiniz!” dedi.

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, Siirt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Birinci, Siirt Üniversitesi Genel Sekreter Vekili Abdülkadir Işık’ın, fakülte dekan ve sekreterlerinin de hazır bulunduğu konferansta konuşmacı Collier’e Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma moderatör ve çevirmen olarak eşlik etti.

Bu haber toplam 1369 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!