1. YAZARLAR

  2. Reşat Ağır

  3. GÜNCELLENME VERSİYON 610
Reşat Ağır

Reşat Ağır

Yazarın Tüm Yazıları >

GÜNCELLENME VERSİYON 610

A+A-

Bu hafta Cumhurbaşkanı'nın yapmış olduğu  8 Mart Dünya  kadınlar günü konuşmasında "İslam'ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. Siz İslam'ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız. Sözleri büyük yankı buldu önümüzdeki haftanın en çok tartışılacak konusuda bu olucak gibi

Hiç amasız şüphesiz bu sözleri talihsizlik olarak görmekteyim islam evrensel bir olmanın yanı sıra çağlara ve kıyamete kadar Allah c.c. Kuralları ve kaideleri asla ve kati bir şekilde kesindir. Bunu Erdoğanın'da bunun aksini düşünmediğini biliyoruz.

Erdoğan'ı tanıyanlar müslüman şahsiyet olduğunu bilirler ve fiilen zahiren buna tanıklık ederler bende bunlardan biriyim konuşmalarının aslında islamı değilde hocaların kendilerini güncellemesi gerektiğini söylemek istediğini anlamıştım hatta talihsiz açıklamasının ardından yaptığı ilk açıklamada bunu böyle olduğunu söylemeye çalıştı. İslamın Nas kaidelerinin asla değiştirilemeyeceğini kastının bu olmadığını beyan etti Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın ise Erdoğanın yaptığı konuşmanı kısa bir süre sonra Kur'an ve sünnet'in ortaya koyduğu kurallar sabittir. Kastedilen bunun dışındakilerdir demekle yanlış anlaşılmaya olmasın derecesine twit attı.

Elbette birçok insan yanlış anladı ve bu açıklamalar gayet yerindeydi lakin bilinmesi gereken şuda var yanlış anlamaktan öte Erdoğanın yanlış ifade ettiğinden dolayı olduğunuda ısrarla belirtmek isterim

Peki niye böyle bir açıklama yapmaya gerek duydu bunu analiz edelim

''Bazı Hoca efendiler son zamanlarda öyle garip öyle manasız yersiz cümleler ediyorlarki buna akıl sır erdirmek mümkün değil zaten İslam'a garezi olanlar fırsat kollamakta birde cümleyi cımbızlayıp algı konusunda haklarını vermek lazım muazzam becerilerinide katarsak ellerine adeta Altın tepside malzeme vermektedirler.

Zaten Dünyanın önde gelen müslümanları batılılaşma hastalığına tutulmuşken diğer mazlum müslümanlarının canı ve kanı sudan ucuz hale gelmiş iken bir diğer sorun sünneti insanlara batıl gibi gösterilirken selefi akımların günümüzde taraftar toplarken bu kadar önemli  dertlerimiz varken alim ve hocaların ön plana çıkmak için marjinal söylemlerde bulunmasıda anlaşılır değil.

Buda Müslümanlara garezli olan derin solun ve asimile olmuş müptezellerin ekmeğine tere yağ sürmekte hepinizin malumu

Ensar Vakfıyla bilinçli olarak başlatılan çocuk istismarı konusunda yaptıkları algıyı biliyoruz sanki bütün vakıf ve kursların böyleymiş gibi kopardıkları yaygara hiçte küçümsenmeyecek kadar büyüktü  hatta son 1 yıldır basın ve sosyal medyanın bu konuyu diri tutmak için bilinçli bir operasyonu olduğunuda düşünenlerdenim sanki dünyanın diğer ülkelerinde çocuk istismarı yokmuş gibi sadece ülkmizde çok olduğu propagandasını bizde istemeden destek verdiğimizide bilmemiz lazım onların yapmak istedikleri algı bu sadece İslam ülkelerinde hatta Dinine bağlı insanlarda daha çok olduğunun algısını inceden inceye işlemektedirler twiter kullananlar bu söylediğimi daha iyi anlayacaktır.

İşte tamda derin sol böyle bir harp başlatmışken İslam'ı hocalar üzerinden kendilerince itibarsızlaştıracaklarını zannederken bu aciz zavallı ahlaksızların ekmeğine tereyağ sürmeleri erdoğanın bu konuşmaya sevk etmiş olabilir.

Yok Sakalsız erkek tahrik eder

Yok Yorgan Tahrik eder

Yok Nakşibendi Tarikatının Hâlidiyye Kolunun azab Melekleri olduğunu bilirse bırakırlar

Yok Elimi öpen Cennete  girer

Yok Ergenlik çağındaki insanları okula göndermeyin

Yok Asansör ketçap derken

konu buraya geldi elbette dedimya cımbızlanmış sözler lakin Erdoğan söylediğinden ne kadar sorumluysa Hocalarda o kadar sorumlu fitneye sebep olunuyor dedimya bizim daha büyük dertlerimiz var ekran karşısında bu sözleri söylemenin anlamı olmadığını düşünenlerdenim.

böyle bir soru gelirse hoca efendiler birebirde cevaplaya bilirler bu başka lakin farklı birşey söyleyeceğim diye yarış yapmanın bir anlamı yok.

Bu konudaki analizim şudur.

Hükümet marjinal söylemlerde bulunan dindar olunca kamuoyu ne der diye düşünmeden soruşturma yada hapis vere biliyor lakin marjinal söylemleri seküler kesim söylediğinde kamoyu neder diye çok hassas tartmakta buda onların her gün prim almalarına yol açıyor yaptırım olmadığı için

Hocalarda ön plana çıkmak adına farklı buluş bulmuşçasına söylemlerden yada farklı taraflara çekilecek söylemlerde bulunmaktan kaçınmaları lazım.

Peygamberler dışında herkes hata yapar önemli olan hatada ısrarcı olmamak ve tövbe edebilmektir.

 

 

Bu yazı toplam 2218 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
1 Yorum