1. YAZARLAR

  2. Eyüp Güzel

  3. Güçlü olan İsrail değil, biz dağınığız
Eyüp Güzel

Eyüp Güzel

Yazarın Tüm Yazıları >

Güçlü olan İsrail değil, biz dağınığız

A+A-

İlk okul çağlarımda iken mahalleler arasında veya mahallemizde kavgalar çıktığında korkup kaçan veya ağlayan taraf olduğunda “korkaaakk yahudiiii” diye bir aşağılama manilerimiz vardı. Dilimize nasıl dolanmıştı, çocukluk çağlarımızda korkaklık denince yahudinin çağrışım yapması nasıl olduysa bilmezdik ama gerçekten de doğru bir sözmüş. Korkaklığının sinsiliğinden geldiğini ilerleyen yaşlarımızda ve biraz da işgal altındaki Filistin topraklarımıza kulak kabartıldığında daha iyi anlayabildik.

Amerika ve Rusya hep süper güç olarak kabul ettirdi kendisini. Özellikle Afganistan ve Çeçenistan gibi cihad bölgelerinde aldığı ağır zayiatların da önemli etkisiyle SSCB çökünce Amerika tek başına dünyanın lideri gibi kaldı. Öyle ki “Amerika’dan habersiz yaprak dahi kımıldamaz” demeyen sanırım kalmamıştır. Oysa itikadi olarak ne kadar sakat bir cümle ve bakış açısı olduğunu bilemedik. Allah dilemezse yaprak dahi kımıldamaz!

İsrail meselesinde de bizler sürekli algı operasyonlarının tufasını yedik. Ülkemizdeki taşeronlar ve lobilerin istikrarlı ve uzun vadeli algı yönetimleriyle neredeyse her birimiz bize ne öğretildiyse onu kabullendik. Zihinlerimizin işgal edilişinin farkına varmadık. “Filistinliler topraklarını sattı” dediler kabul ettik. “Mescid-i Aksa Arabındır, bize ne?” dediler olduğu gibi aldık. “Araplar Osmanlıya ihanet etti” dediler sağına soluna bakmadan büsbütün kabullendik.

İşgal altındaki Filistin topraklarına ilk olarak 2016’da ikinci olarak ise Kudüs’ün düşüşünün tam yüzüncü yıl dönümü olan 9 Aralık 2017’de gitmek nasip oldu. Çıkan hadiselere birebir şahit oldum ki çocukluğumdaki “korkaaakkk yahudii” sözünün kaynağını gördüm.

Ellerinde en yüksek teknolojide uzun namlulu silahları olan işgalci polis ve askerler. Devlet arkalarında. Sermaye ve tüm lobiler her türlü desteği veriyor. Kanun, hukuk zaten tanımıyor ve anladığı tek şey güç… Buna rağmen korkaklıklarını gözlerinde görmek mümkün. En somut örneği medyada geniş yer bulan Fevzi el-Cüneydi isimli 16 yaşındaki Filistinli genci ablukaya alan 20’den fazla İsrail askerinin gözlerindeki korku. Üzerlerindeki panik havası ne kadar açıktı değil mi?

Biz bir araya gelelim istemiyor Siyonistler. İslam dünyasının bir araya gelmesinin ne demek olduğunu çok iyi biliyorlar. Vallahi de, billahi de, tillahi de ne İsrail ne Amerika güçlü değil. Sadece biz dağıldık, bölündük.

Bu yazı toplam 1181 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
2 Yorum