1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gözpınar (Hıshıs) Kur’an Kursu
Gözpınar (Hıshıs) Kur’an Kursu

Gözpınar (Hıshıs) Kur’an Kursu

“Gezelim-Öğrenelim” dosyasına bir yenisini daha ekliyoruz: Gözpınar Kur’an Kursu

A+A-

Siirtliler.Net’in “Gezelim-Öğrenelim” çalışmaları kapsamında Siirt İl, ilçe, Belde, Köy ve Mezralarındaki yaşam hikayeleri ve tarihi değerler yerinde inceleniyor. Toplanan bilgiler ve resimler Siirtliler.Net okurları için bilgisayar ekranlarına taşınıyor.

Gözpınar Kuran kursu

“Gezelim-Öğrenelim” dosyasına bir yenisini daha ekliyoruz: Gözpınar (Hıshıs) Kur’an Kursu

Kurtalan’a bağlı Gözpınar Beldesi’nde bulunan Kur’an Kursu 35 kişiye eğitim veriyor. Adı her ne kadar Kur’an Kursu geçse de aslında tarihimizde önemli bir yer tutan ve kendi döneminin üniversiteleri olan medrese geleneğinin devamı niteliğindedir. İslami açıdan önemli olan birçok farklı branşlarda verilen eğitim hizmetlerine 2005 yılında başlanmış. 35 öğrenciyle eğitimine devam eden Kur’an Kursu, Türkiye’nin farklı birçok vilayetinden öğrencilere açık. Ancak 35 kişi kursa dar gelmeye başladı. Şu sıralar Kurs’un genişletme çalışmaları İstanbul’da ikamet eden Haşim Taşkıran tarafından yaptırılıyor. Kurs yeni haliyle 60 öğrenci kapasitesine ulaşacak.

GÖZPINAR KURAN KURSU

Bir öğrencinin normal şartlarda 7-8 yılda bir mezuniyet hakkını Şeyh kasım - Siirtkazandığı kursta ilk mezunlar 2007’de 3 kişi olarak verilmiş. Beldedeki Kur’an Kursu ve medrese eğitiminin ilk mimarı Şeyh Kasım’dır. Türbesi medreseye çok yakın. Şeyh Kasım ile ilgili bilgileri ayrı bir haberle yine Siirtliler.Net sitesinden takip edebileceksiniz.

Hayatı züht, yokluk ve sıkıntılar içerisinde geçen Şeyh Kasım’ın ilk tohumlarını attığı medrese geleneğinin bugün devamı olan Gözpınar Kur’an Kursu’nda aşağıdaki branşlarda eğitimler veriliyor;

Kur’an ve Tecvit, Akaid, Sarf, Nahl, Mantık, Vad, İstiare, Münazara, Mani, Bedi, Usulü Fıkıh, Hadis ve Tefsir

Bu haber toplam 5594 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!