1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gökkuşağı Derneğinden Aşure Açılımı
Gökkuşağı Derneğinden Aşure Açılımı

Gökkuşağı Derneğinden Aşure Açılımı

Açılım aslında Dinimizde, geleneğimizde var ama bir sahip çıkabilsek bunlara...

A+A-

Gökkuşağı Derneğinden Aşure Açılımı

Şehrimizin güzide derneklerinden “Gökkuşağı Derneği” Güres Caddesinde Aşure ikram etti. Dernek üyesi hanımların gönüllü ve fedakar çalışmasıyla yapılan Aşure’ye ilgi oldukça fazlaydı. Aşure’nin anlamından çok lezzeti için koşan özellikle okul öğrencileri ve birçok vatandaş 2000 kişilik hazırlanmış Aşure’yi 1 saat içersinde bitirdiler.

Aşure ve yapılan bu dernek etkinliği hakkında görüştüğümüz Dernek Başkanı Fatma KEBAPÇI Hanımefendi, yaptıkları etkinliğin amaç ve mesajları hakkında Siirtliler.Net’e bilgi verdiler.

Bu etkinliğin en önemli amacının “Birlik ve Beraberliğin” daha kuvvetlenmesi için dikkat çekmek olduğunu belirten KEBAPÇI, Aşure’nin içindeki tabir caizse bin bir çeşit yiyeceğin uyumu sonucunda ortaya çıkan lezzetin aynısının, değişik kültürlerden gelen insanların bir araya gelerek ve yaşayarak da oluşturulabileceğini vurguladı.

SİİRTLİLER.NET

Aşure’nin aslında açılımın sembolü olması gerektiğini söyleyen Gökkuşağı Derneği Başkanı KEBAPÇI, Hz. Nuh as. dan beri farklılıkların bir araya gelerek neler başardığını bilmemize rağmen maalesef kendi kültür değerlerinin farkında olmayan insanlarımızın doğru olmayan ve bize hiç uymayan değerlerle kör edilmesiyle bu doğruların unutulduğunu belirtti.

Aşure mesajının amacının sadece Kürt-Türk-Arap kardeşliği için değil aynı zamanda Sunni-Alevi kardeşliği için de olduğunu belirten KEBAPÇI, Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa’nın evladı olan (Hz.) İmam Hüseyin’in şehid edilmesinin günü olan Aşure gününün aslında bizim her zamandan daha fazla bir ve diri olmamız için, yüzyıllar öncesinden gelen bir mesaj olması gerektiğini söyledi.

Günümüz gençleri eğer bir kahraman aramaları gerekiyorsa Che GUEVERA gibi bizden olmayan ve ahlaki ölçüleriyle bize uymayan bir kişi yerine, Cennet Gençlerinin Efendisi (Hz.) İmam Hüseyin’in en iyi rehber ve kahraman olacağını vurguladı.

Aşure dağıtılırken bazı gençlerin ağzından “Her gün AŞURA, her yer KERBELA” sloganlarının tekrar edildiğine şahit olundu.

 

Bu haber toplam 1992 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!