1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. GÖKDER Tiyatrosu Büyük İlgi Gördü
GÖKDER Tiyatrosu Büyük İlgi Gördü

GÖKDER Tiyatrosu Büyük İlgi Gördü

Okula Gidemeyen Kız Çocukları ve Toplumda Kadına Karşı Şiddet’in konu aldığı tiyatro gösterisi beğeniyle izlendi.

A+A-

Kurtalan Gökkuşağı Tiyatrosu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin (GÖKDER) Tiyatro gösterisi büyük beğeni topladı. Kurtalan Ertuğrulgazi İlköğretim Okulu tiyatro ve konferans salonunda gösterime giren 4 Oyunlu tiyatro gösterisi Belediye Başkanı Necat Yılmaz, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Hakan Keskin, Milli Eğitim Müdür Vekili Halit Pala, Dedaş Başmühendis Vekili Mahsum Soysal, Kurum Amirleri ve Vatandaşlardan ilgi ile izlendi.

 

Bir Tiyatro oyunu ile okula gidemeyen kız çocukların ve kadına yönelik şiddeti ve ayrımcılığı anlatan ve ilk kez sahnelenen oyun, seyircinin beğenisini kazandı. Ertuğrulgazi İlköğretim Okulu Tiyatro ve Konferans salonunda verilmek istediği mesajı ciddi taraflarıyla ele alırken, eğlendirmeyi de ihmal etmiyor.

 

Hamit Akti, Cemal Çelik, Arif Eren, Tarık Bingöl, Sara Er, Rabia Savrun, İrfan Mete, Meryem Çete, Kağatay Ceylan, Kenan Mınaz, Nasih Şen Suna Akyüz,  Fatma Esmer, Zeynep Aydın ve Şehmuz Mete’ den oluşan GÖKDER yapacağı çalışmalarla adından sıkça söz ettireceğe benziyor.

 

Oyundan memnunum, içim rahat


Gökkuşağı Tiyatrosu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin (GÖKDER) Başkanı Hamit AKTİ; “Toplumsal mesajını veren ama bunu yaparken de seyirciyi eğlendirerek, hoş tutarak eleştirisini yapan bir oyun oldu. Çok önemli bir konuya değindiğini ve GÖKDER seyircisiyle çok iyi buluştuğunu düşünüyorum. İyi tepkiler alıyoruz, oyunla ilgili eleştirilerin olumlu yönde olduğunu, seyirciden iyi tepkiler aldıklarını ifade ederek,“Bizim toplumumuzda henüz aşamadığımız, üstesinden gelemediğimiz bir konu, evde, okulda, sosyal yaşamdaki kız ve erkek arasında ayrımı ve özellikle oyunun sonu bizi duygulandırıyor. Biz, kadınların kaderini sorguluyoruz, kavramaya çalışıyoruz. Eleştirinin en güçlü silahlarından biri de, bu oyunda mizah yoluyla toplumsal bir eleştiri yapılıyor. Konumuz şiddet ama sahnede şiddet görmüyoruz. Şiddetin içselleştirilmesi, doğal gibi görünmesi, kadının uğradığı şiddetin diğer kadınlar tarafından normal bir şey gibi algılanması bir komiklik oluşturuyor. Bir kadının ayrımcılığa uğraması, dayak yemesi, tacize uğraması çevresindekilerce o kadar doğal karşılanıyor ki buradan bir mizah çıkıyor, biz de bunu vurguluyoruz. Okul’a gönderilmeyen kız çocukları bizi derinden yaralamaktadır. Biz her zaman bu konun üzerinde duracağımızın bir göstergesidir.” Dedi.

Bu haber toplam 3067 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!