1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Göğüs ağrılarında ağrının şiddeti, süresi ve yeri önemlidir
Göğüs ağrılarında ağrının şiddeti, süresi ve yeri önemlidir

Göğüs ağrılarında ağrının şiddeti, süresi ve yeri önemlidir

Medlife Hastanesi’nde görevli Uzm.Dr.Ejder Koyuncu, 27 yıllık deneyimiyle GÖĞÜS AĞRILARINA ilişkin Siirtliler.Net okurları için önemli bilgiler verdi.

A+A-

Göğüs ağrılarında, ağrının yeri, şiddeti, süresi, solunumla ilişkisi, pozisyonunuzla ilişkisi, katı-sıvı gıda alınımıyla ilişkisi ve ağrıyı hafifleten faktörler önemlidir.

Solunum sistemi yakınmalarından önemli birisi de göğüs ağrısıdır. Göğüs ağrısının karakteri(künt, yanıcı keskin olup olmadığı),yeri, şiddeti, süresi, solunumla ilişkisi, pozisyonla ilişkisi, katı-sıvı gıda alınımıyla ilişkisi, beraberinde eşlik eden yakınmalar, ağrıyı hafifleten faktörler( istirahat ve veya nitrogliserine yanıt ) önemlidir.

Göğüs ağrısı somatik veya visseral ağrı şeklinde olabilir. Somatik ağrılar cilt, kaburgalar, kaburga arası kaslar ile perikart ve pariatal zarlardan kaynaklanır ve somatik sinir lifleriyle beyine taşınır. Bu yüzden bu tür ağrıların yerini sınırlandırmak kolaydır. Visseral ağrılar ise göğüs kafesindeki organlardan kaynaklanır ve otonom sinir lifleriyle taşınır. Ağrının yerini tam sınırlandırmak güçtür. Künt ve ağırlık vericidir.

Ağrının nedenleri:

1)Kardiak olabilir %45.

2)Kas- iskelet sistemini ilgilendirebilir %14

3)Solunum sistemini ilgilendirebilir %5

4)Gastro intestinal sistemi ilgilendirebilir %6

5)Psişik nedenlerle olabilir %8

6)Diğer nedenler %26

Solunum Sistemi ağrıları: Genellikle göğüs kafesini çevreleyen kaslar, kemik yapılar, akciğerin pariatal zarından ve mediastinal bölgeden kaynaklanır. Akciğerin kendisindeki bir patolojide göğüs ağrısı olmaz. Çünkü ağrı siniri akciğerde yoktur. Eğer patoloji akciğer zarına kadar uzanıyorsa ağrı gelişir. Ağrının oluşması hastalık hakkında bize fikir verir. Açıktır ki akciğer zarı hastalıklarında (kanser, pneumotoraks, zar iltihaplarında) ağrı olabildiği gibi akciğer kanseri, zatüriye, akciğer enfarktüsü zara kadar uzandıysa ağrı gelişebilmektedir. Zar ağrılarının solunumla artması diagnostiktir(Tanısal değerdedir).Göğüs duvarındaki travmalar, yumşak doku zedelenmeleri, intercostal sinir ucu iltihapları(zona)  yine göğüs ağrısına sebep olurlar. Ani başlayan göğüs ağrıları travma, pneumtoraks ta görülebildiği gibi  akcığer enfarktüsü veya akciğer iltihabının hızla plevraya(zara) kadar uzanmasıyla ortaya çıkar.Göğüs filmi tanıda en yardımcı tetkiktir.Ağrılarda kan basıncının düşmesi, nefes darlığının gelişmesi ve bunun gibi semptomların eşlik etmesi  tanıda yardımcı olabilir.

Kardiyak kökenli ağrılar: a) İskemik korener damar hastalıklarında b) Non iskemik kalp hastalıklarında olabilir. Miyokardit, kardiyomiyopati, mitral kapak prolapsusu, aritmiler ağrıya sebep olabilmektedir.

En sık hayati önemi olan ağrılardan, iskemik korener damar hastalığı ağrısından(angina pektoris) bahsedeceğim. Ağrının lokalizasyonu %65 iman tahtasında olup kollara (sıklıkla sol kola), boyuna, alt çeneye, sırta karına yayılabilmektedir. Genellikle kısa süreli olup 2–10 dk. Da geçer. Ancak ağrı 15sn. Den daha kısa ise anginal ağrıdan dışlanabilir. Enfarktüs ağrısı ise 20–30 dk. Sürer. Anginal ağrılar çoğunlukla eforla artar. Ancak kararsıs anginal ağrılar istirahatte ve yatarkende olabilmektedir. Bu ağrılar istirahatle, sublinguinal nitrogliserinle tipik olarak 1–5 dk. İçinde geçer. Eğer ağrı 10 dk. Dan dan fazla sürerse ya enfarktüs yâda iskemi orijinli olmayan ağrı düşünülmelidir.

Ağrıya aşırı terleme, ileri derecede halsislik, bulantı, nefes darlığı, çarpıntı ve ölüm korkusu eşlik edebilir.

Gastro-intestinal sisteme bağlı ağrılar: Bu sistemde mekanik uyaranlara açık mekanoreseptörler,termal uyarılara açık termoresptörler ve kimyasal uyarılara açık (reflü) kemoresptörler vardır. Bu resptörlerin uyarılması sonucu özefagial ağrı döş kemiği alt ucundan boyun ve kola yayılabilir. Nitrogliserine anginal ağrı gibi iyi yanıt verebilir. Ancak öyküsünde yutma güçlüğü, midede yanma hissi, hazımsıslık gibi ek yakınmalar olur. Ayrıca pankreatit, taşlı kolosistit, peptik ülser ağrıları visseral ağrılar olup göğüsün alt bölgesinde duyulabilmektedir.

Psişik nedenlere bağlı ağrılar: Atipik angina pektoris ağrısı gibi olur. Çarpıntı, dispne, korku, panik vardır. EKG tetkiki normaldir. Genellikle bu ağrılar dar bir bölgede olup batma, iğneleme tarzında olur. Ayrıca Hiperventilasyon Sendromunda (genç bayanlarda çok olur) ağrıyla beraber ellerde ayaklarda uyuşma görülür. Ayırıcı tanıda arteryal kan gazları kontrolu bize yardımcı olur.

Diğer ağrı nedenleri: Kokain kullananlarda 1–2 saat sonra göğüs ağrısı olur. Döş kemiği bölgesinde ağrı olur. Miyokardda oksijen azalması sonucu geliştiği kabul edilir.

Sonuç olarak akut gelişen göğüsağrılarında, iyi sorgulanıp hızla sonuca gitmek hayat kurtarabilmektedir.

Bu haber toplam 2591 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!