1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gençlere Siirt'teki göçleri sorduk
Gençlere Siirt'teki göçleri sorduk

Gençlere Siirt'teki göçleri sorduk

Gençlerin gözüyle Siirt'teki göç hareketleri...

A+A-

Son yıllarda artan Siirt’ten büyük kentlere göç hareketleri ilimizin önemli sorunlarını bir kez daha gözler önüne serdi. Göç hareketleri Siirt Merkez’de nüfus değişikliği kadar etnik yapının değişimini de beraberinde getirmektedir.

Artan göçleri araştırma konusu yapan Siirtliler.Net siteniz konuyla ilgili toparlayıp derlediği verileri parça parça aktaracaktır. Burada amaçlanan şey, “Memleket bitmiştir, burada artık hiçbir şey olmaz” şeklinde moral bozan bir anlayışı hortlatmak yerine tespitleri rakamlarla ortaya koymak, doğru bilgiyi aktarmaktır. Yaptığımız araştırmada “babamın mezarına, batıdaki hanlara hamamlara bile değişmem” diyenlerin sayısı da az değil.

Çalışmamıza lise öğrencileriyle başladık. Lise öğrencilerinin görüşlerini alarak hem lise çağındaki genç nüfusumuzun toplumsal sorunlarımıza karşı duyarlılıklarını tesis etmek hem de lise öğrencilerimizin gözüyle göç algılamasını tespit etmek istedik.

Peki, öğrenciler göçlerle ilgili ne düşünüyor?

 

BURAK SEVİNÇ – AÇI DERSHANESİ ÖĞRENCİSİ

Akrabalarımızın neredeyse yarısı Siirt dışında, Yalova’da, İstanbul’da, Adana’da yaşıyor. İş olanakları Siirt’te çok kısıtlı. Seneye ben de üniversiteyi okumak için Siirt’ten gideceğim. Göç etmenin nedenleri arasında ilk başta işsizlik gelse de eğitim ve sağlık gibi sorunları da sayabiliriz. İşsiz olan kişi eğitim sorunu da sağlık sorunu da yaşıyor. Mesela Diyaliz ünitesi Siirt’te birkaç yıldır var. YGS-LGS gibi sınavlarda Siirt’in iller arasındaki sıralaması 70’lerdedir.

 

NAZLI YILMAZ – AÇI DERSHANESİ ÖĞRENCİSİ

Görebildiğim kadarıyla işleri iyi olmayanlar ya da iflas aşamasına gelenler göç ediyor. Eğitim imkânı da kısıtlı. Bazı aileler çocuklarını düşünerek, daha iyi bir eğitim alsın diye gidiyorlar. Üniversitemiz daha yeni olduğu için bazı bölümleri yeni yeni açılıyor ve eksikleri var. Bu yüzden ben üniversite eğitimimi daha gelişmiş kentlerde yapmayı düşünüyorum. İşte bu da bir göç nedenidir.

 

AHMET MUAZATAK / UĞUR DERSHANESİ ÖĞRENCİSİ

Arkadaşlarımdan, komşularımdan taşınanları görüyorum. Siirt’te çok insanın karşılaştırma yaptıklarını görüyorum. Batı’daki şehirler ile Doğu’daki şehirler arasında karşılaştırma bu. Ne yazık ki Batı’daki yaşam daha ağır basıyor. Batı’da her şeyin alternatifi bulunuyor. Ayrıca hatırladığım yaşlarımdan itibaren Batı’ya karşı hep hayranlık var. Göçü bence tetikleyen sebepler arasında bu da var.

 

SALİH ÖNEN – AÇI DERSHANESİ ÖĞRENCİSİ

Öğrenci gözüyle baktığımda öğrencinin doğuda okuma gibi bir hayali yok. İstanbul, Ankara gibi yerlerde neredeyse her ilçesinde bile üniversiteler var. Doğal olarak geleceğini düşünenler dışarıyı tercih ediyor. Daha iyi bir iş bulma ümidiyle göç edenler de var. Sosyal imkânlarımız burada çok az. Bir misafirimiz gelse gezdirecek çok fazla yerimiz yok.

 

 

BÜŞRA KALKAN – UĞUR DERSHANESİ ÖĞRENCİSİ

Yakın akrabadan giden olunca diğer akrabaları da tetikliyor. Başka kentlerde yakını olan varsa bu durum gitme düşüncesini daha da kuvvetlendiriyor. Siirt’te ne yazık ki işsizlik, eğitim, sosyal imkânlar başlıca sorunlardan. Göçlerin tek nedeni işsizlikten yada daha iyi bir iş imkanından dolayı olmasa da bu sebep daha birçok sorunu da doğuruyor. Üniversite eğitimim için ne yazık ki ben de gitmek zorunda kalacağım ki ailece gitmeyi düşünüyoruz. Yani Siirt’ten bir aile daha gitmiş olacak. Ne yazık ki gitmek zorunda kalsam da bu bana acı veriyor.

 

ALİ NALBANT – AÇI DERSHANESİ ÖĞRENCİSİ

Son yıllarda ilimizden taşınanların sayısında bir artış olduğunu fark ettim. Ayrıca gitmeyi bekleyenler de var. Yakında biz de ailece gitmeyi düşünüyoruz. Sosyal imkânlar burada çok kısıtlı. Yakın akrabalarımızın çoğu İstanbul’da. Daha iyi bir üniversitede okumak için şimdiden gözümü ne yazık ki İstanbul’a dikmiş durumdayım.

Bu haber toplam 3279 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!