1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Genç Girişimciler Kurulu, fırsatlar peşinde
Genç Girişimciler Kurulu, fırsatlar peşinde

Genç Girişimciler Kurulu, fırsatlar peşinde

Geyik: “artık taklit iş yapmaktan kurtulmalıyız. Yeni iş, yeni üretim fikri ortaya koyabilen kişiler yetiştirmek gerekiyor.”

A+A-

Genç Girişimciler Kurulu’nun Siirt başkanlığını yürüten Nurullah Geyik, kurulun çalışmaları ve önemiyle ilgili Siirtliler.Net’e bilgi verdi.

“artık taklit iş yapmaktan kurtulmalıyız. Yeni iş, yeni üretim fikri ortaya koyabilen kişiler yetiştirmek gerekiyor.”

GENÇ GİRİŞİMCİLER KURULU

TOBB bünyesinde 19 Aralık 2009’da ilk kongresini yaparak faaliyetlerine başladı. Onursal Başkanlığını TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nın genç girişimciler kuruluyürüttüğü Kurul’un Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı’dır.

Dünya’da kalkınma ve gelişmeler genç girişimcilerle sağlanıyor. Kurul’un Siirt başkanlığını yürüten Uğur Dershanesi’nin sahibi Nurullah Geyik, kurulun önemini şu sözlerle özetliyor; “artık taklit iş yapmaktan kurtulmalıyız. Yeni iş, yeni üretim fikri ortaya koyabilen kişiler yetiştirmek gerekiyor.”

Genç Girişimciler Kurulu’nun iller bazındaki çalışmaları Ticaret ve Sanayi Odaları bünyesinde yürütülmekte. En önemli misyonu ildeki potansiyel sahibi girişimcilerin maddi-manevi desteklenmesidir. Sanayi Bakanlığı’nın kurul çalışmaları kapsamında tekno bilişim alanında 100 bin TL’lik desteği bulunuyor. Özellikle üniversitelerin teknik bölümünden mezun olanlar bu destek kapsamında değerlendiriliyor. Herhangi bir icat, bir ürün, üretime dayalı bir fikri olan genç girişimciler ve üniversite öğrencileri bu proje kapsamında 100 bin TL hibe alabiliyor.

Siirt’te 11 Öncü Girişimci

İlimiz Siirt’te geçen yıl kongreyle kurulan Genç Girişimciler Kurulu, kendi bünyesinde Siirt’te hemen hemen her meslek grubundan kişiyi nurullah geyikbarındırıyor. 11 kişinin bulunduğu ve başkanlığını Nurullah Geyik’in yürüttüğü kuruldaki isimler; Bülent Erten(Erten Metal), Serdar Özyeşil(Tüccar), Naci Arık(Arık Süt Fabrikası), Seydan Özçelebi(Kuyumcu), Abdulmenaf Uyanık(İnşaat Malzemeleri), Halis Sevgin(Pimapen Üreticisi), Fatih Sağlam(Mimar), Aliberk Belli(Üretici), İsa Zorlu(Zorlu Alüminyum), Yusuf Tomris(Tomris Pazarlama).

İş Kurmak İsteyen Girişimciler, Bu Fırsat Kaçmaz

Genç Girişimciler Kurulu, Siirt’te yatırım yapılabilecek iş sahalarını araştırıyor. Yakında İŞ-KUR-KOSGEB-STSO işbirliğiyle girişimcilik eğitim kursları verilecek. Kursu başarıyla tamamlayanlara 27 bin TL’ye kadar iş kurmaları için geri dönüşümsüz hibe verilecek. Bunun yanı sıra ödemesi 1 yıl sonra başlayan 70 bin TL’lik faizsiz kredi alabilecek bu kişiler. Kursa katılımlar ise profesyonel hocalarla yapılan mülakatlar ile gerçekleşecek.

Bu haber toplam 3052 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!