1. HABERLER

  2. SİİRT

  3. Gelişmeye müsait ilçe Eruh, PKK’nın mağduru
Gelişmeye müsait ilçe Eruh, PKK’nın mağduru

Gelişmeye müsait ilçe Eruh, PKK’nın mağduru

Fıstıkçılık, Petrol kuyuları ve hayvancılık ve doğal kaynaklarıyla (mağaralar) gibi alanlarda yatırım potansiyeline sahip olan Eruh, “PKK’nın ilk eylem yeri” şeklindeki şöhretten oldukça rahatsızlar.

A+A-

Gelişmeye müsait olmasına rağmen Eruh (Dih), PKK’nın mağduru olan bir ilçe.

Siirtliler.NET / Eyüp Güzel

Eruh, 1984 yılında PKK’nın ilk eylemini yaptığı yer. Eruhlular, Türkiye genelinde “PKK’nın ilk eylemini yaptığı yer” olarak tanınmasından dolayı rahatsızlar. Yeşilliği ve kırsal alanları geniş olan Eruh İlçesi’nde çiftçilik ve hayvancılık önemli bir potansiyele sahip olmasına rağmen ne yazık ki PKK marifetiyle yaşanan terör hadiselerinden nasibini almış ve gelişememiş. Ziraat ve hayvancılık potansiyelini PKK’nın estirdiği terör eylemlerinden ve baskılarından dolayı değerlendiremeyen Eruhlular, Türkiye genelinde yaygın “PKK’nın ilk eylem yeri” şeklindeki şöhretten oldukça rahatsızlar.

ZİRAAT, HAYVANCILIK VE PETROL KUYULARI
TERÖR OLMASA…

Eruh ilçe merkezinde görüştüğümüz ilçe eşrafından birçok kişi “biz kültürümüzle, yöresel ürünlerimizle öne çıkmak istiyoruz” şeklinde görüşlerini dile getirdiler. Çiftçilik ve hayvancılık alanlarında daha çok yatırım almak ve istihdamı arttırmak istediklerini belirten Eruhlular “bu konuda potansiyelimiz var” diyorlar. Açılan 2 petrol kuyusuyla, Türkiye ortalamasının üstünde bir kalitede petrol çıkaran Eruh’ta üçüncü petrol kuyusunun da açılması gündemde. Ancak, terör hadiseleri tüm yatırım planlarını geciktiriyor.

Esnaf askerin çarşı iznine çıkarılmamasından dolayı önemli bir iş potansiyelinden mahrum kalmaktan ve iş yapamamaktan şikayet ediyor. Asker ise güvenlik sorununun bir türlü çözülememesinden dolayı askeri çarşı iznine çıkarmıyor.

FISTIKÇILIKTA SİİRT’İN PARLAYAN YILDIZI

Genç bir nüfusa sahip olan Eruh, son yıllarda fıstık üretiminde de atak yaparak Siirt’te yetişen fıstık üretiminde önemli bir katkı sağlamaya başladı. Son yıllarda fıstıkçılığa yapılan teşviklerden en fazla yararlanan ilçelerin başında Eruh geliyor. Halihazırda Siirt’in 15 bin tonluk fıstık rekoltesinin yüzde kırkını Eruh üretiyor. Önümüzdeki yıllarda bu oran daha da artacak çünkü 2002 yılından itibaren ekilmeye başlayan milyonlarca fıstık fidanı yakın zamanda meyve vermeye başlamış ve her geçen gün ağaçların gelişmesiyle üretimi daha da artmaktadır

İLÇEDEKİ YOLLAR, KARAYOLLARI TARAFINDAN YAPILDI

HDP’li İlçe Belediyesinin hizmet anlayışında problemler yaşanıyor. İlçe merkezi belediyecilik hizmetlerinden hak ettiği değeri göremiyor. Ancak, HDP’nin ideolojik yapısı ve PKK’nın kurduğu mahalle baskısı nedeniyle yerel yönetimden alınamayan hizmet ilçede pek dillendirilemiyor.

Sonuç olarak net bir cümleyle şu söylenebilir Eruh için;

İlçenin yatırımlar ve gelişim konusunda istikrar yakalama potansiyeli var. Bunun için ideolojik tutsaklıktan kurtulabilmesi şart. İlçenin feraha kavuşmasının başka yolu görünmüyor.

eruh-ilcesi1.jpgeruh-ilcesi2.jpg

Bu haber toplam 3977 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!