1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gaziantep fıstıkçısı “Siirt fıstığı çok kaliteli”
Gaziantep fıstıkçısı “Siirt fıstığı çok kaliteli”

Gaziantep fıstıkçısı “Siirt fıstığı çok kaliteli”

Siirt fıstığı çok kaliteli. Her ne kadar baklavada Antep fıstığı daha iyiyse de, normal lezzet olarak Siirt fıstığının yerini hiçbirisi tutamaz. Antepte bu sene fıstık rekoltesinde düşüş yaşandı.

A+A-

18 yıldır Gaziantep’te fıstıkçılık yapan ve aslen Siirt’li olan Mehmet Aydın, Suriye, Halep bölgelerine ihracatın yanı sıra yurtiçinde de birçok şehre toptan fıstık içi ve ceviz içi satışı yapmaktadır.

 

SİİRTLİLER.NET

 

Geçen haftalarda Gaziantep fıstık üreticilerinin, İran’dan fıstık ithal edilmesi yönünde karar almaları Siirt fıstık üreticilerinin tepkisine neden olmuştu. Tepkilerin sözcülüğünü yapan Siirt Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Şuayp Aslan, bu konuyu “ülke ekonomisine darbe” olarak tanımlamıştı.

 

Siirtliler.Net olarak konuyu Gaziantep esnafından (aslen Siirtli) Mehmet Aydın’a sorduk. Aydın’ın şu bilgileri verdi :

 

Siirt Fıstığı Çok Kaliteli

 

“Siirt fıstığı çok kaliteli. Her ne kadar baklavada Antep fıstığı daha iyiyse de, normal lezzet olarak Siirt fıstığının yerini hiçbirisi tutamaz. Antepte bu sene fıstık rekoltesinde düşüş yaşandı. Geçen sene Antep’in rekoltesi iyiydi ama bu yıl düştü. Siirt fıstığı kaliteli ve İran fıstığı kalitesiz olduğundan tabi bu fiyatlara da yansıyor. Bu sene devlet serbest bırakmaz ve  İran’dan fıstık ithal edilmezse Antep fıstık satışı (Antep iç) 50 TL’ye kadar yükselir.”

Bu haber toplam 3760 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!