1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Fuhuş rezaletini genelleyen yazarlara İstanbul SİDER’den tepki
Fuhuş rezaletini genelleyen yazarlara İstanbul SİDER’den tepki

Fuhuş rezaletini genelleyen yazarlara İstanbul SİDER’den tepki

Yapılan telefon görüşmelerinde yazılarının ağır kaçtığını kabul eden Hürriyet Yazarları Gülden Aydın ile Ahmet Hakan bunu düzelteceklerini belirttiler.

A+A-

Hürriyet yazarlarından Gülden Aydın ile Ahmet Hakan Coşkun kaleme aldıkları makalelerde fuhuş rezaletiyle ilgili tüm Siirtlileri töhmet altında bırakmasına bir tepki de İstanbul Siirtliler Derneği (SİDER)’nden geldi.

SİDER Başkanı Aydın Candabakoğlu Hürriyet yazarlarından Gülden Aydın ve Ahmet Hakan ile yaptığı telefon görüşmesinde Siirt’in ve Siirt’linin suçlanmasını kınadı. Yazılarının ağır kaçtığını kabul eden Hürriyet yazarları yarın çıkacak yazılarında bunu düzelteceklerini belirttiler.

AHLAKSIZIN MEMLEKETİ OLMAZ

SİDER Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Candabakoğlu,  Siirt'te yaşanan tecavüz rezaletiyle ilgili olarak bir açıklama yaptı. Candabakoğlu haberin yer aldığı Hürriyet gazetesine gönderdiği açıklamada olayı şiddetle kınadı "Ahlaksızlığın ve rezaletin memleketi olmaz. Sorumlular açığa çıkarılmalı ve cezalandırılmalı" dedi. SİDER Başkanı Candabakoğlu, Hürriyet yazarı Ahmet Hakan ve haberi yazan Gülden Aydın’la telefon görüşmeleri yaptı ve rezaletin Siirt ile Siirtli'ye mal edilmesini kınadı. Ahmet Hakan, bugün köşesinde yer alan Siirt'i karalayan bazı ifadelerinin kastını aştığını kabul ederek yarın çıkacak yazısında bunu düzelteceğini açıkladı.

SİDER Başkanı Aydın Candabakoğlu'nun konuya ilişkin Hürriyet'e gönderdiği açıklama şöyle: 

Siirt'te yaşanan tecavüz rezaletini bütün Türkiye gibi biz de haberiniz sayesinde öğrendik. Hiçbir rezaletin gizli kalmaması gerekir. Bu bakımdan haberciliğinizi takdir ediyor ve kutluyoruz. Öncelikle haberinize konu olan mide bulandırıcı rezaleti kınıyor ve bu rezalete karışanların kim olursa olsun ortaya çıkarılıp yargı önünde hesap vermelerinin sağlanmasını bekliyoruz.

Ancak bu rezaletin Siirt'e ve Siirtli'ye mal edilmesi yönündeki yorum ve yönlendirmeleri ise şiddetle reddediyor ve esefle kınıyoruz. Rezaletin saklanması, örtülmesi ve yokmuş gibi davranılması ne kadar vahimse bu çirkinliğin yaşandığı kenti töhmet altında bırakma gayretleri de o derece haksız ve vicdansız bir davranıştır.

Siirt ve Siirtli tarihin her döneminde iyi ahlak ve aydınlığın merkezi ve temsilcisi olmuştur. Veysel Karani, Fakirullah ve İbrahim Hakkı Hazretleri'nin feyz alıp ebedi istirahatgah olarak seçtikleri yörede bu tür bir ahlaksızlığın yaşanmış olması, aynı zamanda Türkiye'de yaşanan ahlaki çöküntünün de utanç verici göstergesidir. Olayın Siiirt'te cereyan etmesi hiçbir şekilde Siirtliler'e mal edilemez ve bir kent bu nedenle asla karalanamaz.

Van'daki yumurta, Samsun ve Kayseri'de atılan yumruklar nasıl bu kentlere mal edilemezse ilimizde yaşanan olay da Siirt'e ve Siirtli'ye yüklenemez. Nitekim rezalette bazı kamu görevlilerinin de bulunduğu Valilik açıklamasından anlaşılıyor. Rezil ve ahlaksızın memleketi olmaz. Önemli olan bu rezilleri ortaya çıkarıp, adalete teslim etmek ve cezalandırılmalarını sağlamaktır.

İSTANBUL SİİRTLİLER DERNEĞİ (SİDER)

Yönetim Kurulu Başkanı

Aydın Candabakoğlu

Bu haber toplam 3975 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!