1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Fransa’da yaşayan Siirtli Mahsun Göl
Fransa’da yaşayan Siirtli Mahsun Göl

Fransa’da yaşayan Siirtli Mahsun Göl

Fransa’nın önemli şehirlerinden olan Strasbourg’ta yaşayan Siirtli Mahsun Göl’ün Fransa’ya yerleşme hikâyesi tam olarak özgüveni ve cesareti anlatıyor.

A+A-

1971 Siirt (Halenze) doğumlu olan Mahsun Göl, genç yaşındayken Siirt’ten İstanbul’a yerleşir. Hani bir deyim vardır, “ekmeğini taştan çıkardı” diye. İstanbul’da alnının teriyle çalışarak ekmeğini kazanmaya başladı. Azimli çalışması, kazancının bereketi ve nasibinde de olması nedeniyle gecesini gündüzüne kattı ve kısa sürede kendisine İstanbul’da bir daire aldı. Derken ikinci evini aldı ve ilerleyen yıllarda tekstil sektöründe İstanbul piyasasında kredisi yüksek bir firma halini aldı.

Rızkı veren Allah’tır, nasibinde olduğu kadar kazanıyor insan fakat Siirtli Mahsun’da rızkın kapılarını açan cesaret ve özgüven had safhada olması, ticarette büyümesinin en önemli nedenleri oldu. Gün geldi yanında yüzlerce insan çalıştırdı. Fakat dedik ya “nasipte varsa” diye. Ne yazık ki gün geldi işleri bir anda ters yüz oldu ve yıllar sonra iflasla tanıştı.

 

DİL BİLMEDEN, KİMSEYİ TANIMADAN FRANSA’YA GİTTİ

Daha önce Fransa’ya bir kez fuar gezisi için günlük gitmişliği var. Ne Fransa’yı tanır, ne oranın yaşamını bilir ne de Fransızcası var. Yol parası dahi yoktu cebinde. Eski bir dostundan aldığı borçla Fransa’nın yolunu tuttu. Deyim yerindeyse gemileri yakmış, gözünü karartmıştı. Fransa’da yerleşecek, kapısını çalacak kimsesi yoktu. Strazbourg’a ayak bastığında “tam bir hafta sokaklarda yattım” diye o günleri sanki dün gibi hatırlayarak anlatıyor.

 

FRANSA’DA KAHVEDE TANIŞTIĞI KİŞİYLE İLK İŞE BAŞLADI

Strasbourg’a gidip bir hafta sokaklarda yatan Mahsun Göl, Türklerin takıldığı bir kahveye uğrar ve ne olursa olsun bir iş arayışı içerisine girer. Kahvede tanıştığı Türkiyeli gurbetçi birinin yanında tekstil işine başlar ve böylece kendine yatacak yer de edinmiş olur. Ticari zekâsı, özgüveni ve cesaretiyle girdiği iş yerinde ciroyu arttırır ve yaklaşık 6 ay sonra ortak olur. Fransa’da kaldığı şehri artık tanımış olur ve ortak olduğu yerden ayrılarak 1999’da geldiği Fransa’da tam 1 yıl sonra kendi mağazasını açtı. Şehrin en işlek ve merkezi yerinde 2 katlı kuru temizleme ve dikiş atölyesini açan Siirtli Mahsun, aynı zamanda bir dükkân daha açarak otomatik kuru temizleme işine girer. Çalışmaktan yılmayan Mahsun, mevcut işlerinin yanı sıra transport işiyle de uğraşıyor.

 

SİYASETTE DE OLDUKÇA AKTİF

Ticarette oldukça aktif olan Siirtli Mahsun, kuruluşundan bu yana AK Parti’li. Strasbourg’ta da AK Parti il Yönetim Kurulu üyesi.

Evli ve 5 çocuk babası olan Mahsun Göl, fırsat buldukça Türkiye’ye gelerek eş-dost ve akrabalarını ihmal etmiyor.

strazburg1.jpg

Bu haber toplam 4025 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!