1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Fıstık Üreticiler Birliği’nden sevindirici açıklama
Fıstık Üreticiler Birliği’nden sevindirici açıklama

Fıstık Üreticiler Birliği’nden sevindirici açıklama

2011 Emitt Fuarında stant açan Siirt Fıstık Üreticileri Birliği, yaptığı açıklamada fuarın Siirt fıstığıyla ilgili önemli yollar açtığını dile getirdi.

A+A-

Siirt Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Şuayp Aslan, fıstığımız adına sevindirici açıklamalarda bulundu.

SİİRT İLİ FISTIK ÜRETİCİLER BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

“Sayın Valimiz Musa Çolak’ın desteğiyle 2011 Emitt fuarına Siirt Fıstık Üreticileri Birliği olarak katıldık. Fuarla birlikte Siirt fıstığıyla ilgili önemli gelişmeler başladı. Değişik ülkelerden 30’a yakın firma Siirt fıstığı talebinde bulunmalarının yanı sıra değişik illerden fıstık fidan talebi üst seviyelere çıktı. Siirt fıstığı üreticilerini doğrudan etkileyecek bu durum ilimiz ekonomisini yükseltme konusunda güzel bir gelişmedir. Bu imkanı sağladığı için Sayın Valimize teşekkürlerimizi, sonsuz şükranlarımızı şuayp aslansunuyoruz. Aynı zamanda Birliğimizin AB’ye sunduğu Siirt Fıstığı İşleme Tesisi projesi uygulama safhasına gelmek üzere. Bu proje gerçekleştiği taktirde Siirt ilimiz Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir tesise sahip olacak ve bu proje doğrudan etkilerinin yanı sıra dolaylı sağladığı etkilerle bile ilimize önemli katkılar sağlayacaktır.

Birliğimiz Türkiye-Suriye bölgeler arası işbirliği programı kapsamında Midyat Kaymakamlığı ile ortak olarak kültürel ürünlerimizin lojistiği ve katma değerinin arttırılmasıyla ilgili DİKA’ya bir proje sunmuştur. Bu proje kabul gördüğü taktirde ilimize ve bölgemize önemli katkılar sağlayacak. Birliğimiz bünyesinde istihdam edilen Ziraat Mühendisleri proje uzmanlarımız sayesinde ilimizi geliştirecek ve katkı sağlayacak yeni projeler hazırlamaya devam edeceğiz. Ayrıca buradan Siirt fıstığı üreticilerine bir duyuruda bulunalım, Fıstık zararlarından olan KARAGÖZ KURDU mücadele dönemi başlamıştır. Bu konuda özellikle toplu mücadele yaparak tuzak kurmaya başlamalarını öneriyoruz.”

Bu haber toplam 2956 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!