1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Fıstık bahçelerinde kontrol ve tespitler yapıldı
Fıstık bahçelerinde kontrol ve tespitler yapıldı

Fıstık bahçelerinde kontrol ve tespitler yapıldı

Siirt’teki fıstık bahçelerinde ender görülmekte olan salkım ve meyve dökümlerinin görülmesiyle ilgili şikayetlerin artması üzerine kontrol ve tespitler yapıldı.

A+A-

Fıstık ağaçlarında İlimizde ender görülen salkım ve meyve dökümlerinin görülmesi ve bu konuda üretici şikayetlerinin artması üzerine Siirt İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergün DEMİRHAN, Ziraat Fakültesi Dekanı Prf.Dr. Koray Özrenk,  Fıstıkçılar Birliği başkanı Şuayip ASLAN, üniversite hocaları ve Gıda Tarım Ve Hayvancılık  İl Müdürlüğü teknik elamanlarının katılımıyla fıstık bahçelerinde kontrol ve tespitler yapıldı.

Yapılan çalışmalarla ilgili olarak İl Müdür Ergün Demirhan ‘’ İlimiz fıstık bahçelerinde ender görülen salkım ve yaprak dökülmelerinin görülmesi üzerine konu ile ilgili teknik elemanlarımızın alanda yaptıkları tespit ve üretici şikayetlerinin artması üzerine Ziraat fakültesi dekanımız, üniversite hocalarımız, Birlik başkanımız ve müdürlüğümüz teknik elemanları ile birlikte  fıstık bahçelerinde tespit ve kontroller yapıldı. Konu uzmanı hocalarımız ve Ziraat Mühendislerimiz durumun tamamen mevsimden kaynaklanan, ortalamalarının altında ve üstünde yaşanan sıcaklık değişiklikleri ve düzensiz yağışlardan kaynaklandığını, Siirt fıstığı ağaçlarında mevsimsel değişikliklere bağlı olarak fizyolojik problemler olduğunu tespit etmişlerdir. Kontrollerimiz ve konu ile ilgili alınacak tedbirler konusunda çalışmalarımız aralıksız devam edecektir. Desteklerinden dolayı Üniversitemize ve kıymetli hocalarımıza teşekkür ediyorum. Acil tedbirler konusunda ki çözüm önerileri çok yakında kamuoyu ile ve üreticilerimize duyurulacaktır.’’ Dedi

Ziraat Fakültesi Dekanı Prf.Dr. Koray Özrenk ‘’ Siirt fıstığında yaşanan olumsuzluklar sebebiyle il müdürlüğümüzle zaman kaybetmeden çalışmalarımızı ve tespitlerimizi yapıyoruz. Hocalarımız ve İl müdürlüğümüz mühendisleri ile beraber yapılacak tespitlerimiz sonunda raporumuzu hazırlayarak il müdürlüğümüz aracılığıyla kamuoyuna açıklayacağız. Fıstık ağaçlarının soğuklanma ihtiyacını tam karşılayamaması nedeniyle yetersiz ve düzensiz çiçeklenme, ilkbahar döneminde ise fazla yağış ve mevsim sıcaklıklarının düşüklüğünden dolayı çiçek, salkım, küçük meyve ve yaprak dökümleri şeklinde fizyolojik problemler tespit edildi. Fizyolojik problemlerin giderilmesi için fıstık ağaçlarının yeterli düzeyde gübrelenmesi, budanması ve toprağın sürümü gibi kültürel işlemlerin zamanında yapılarak ağaçların güçlenmesi ve  geliştirilmesi ile mevsimsel değişikliklerden kaynaklanan sorunlar iyi  bakım ve  besleme ile aşılacaktır. Alınacak tedbir ve uygulamalarla bu yıl yaşanacak verim kayıplarının önümüzdeki yıllarda yaşanmayacağını umut ediyoruz.  Üniversitemiz ve İl müdürlüğümüz arasındaki iş birliği aratarak devam edecektir. ’’ dedi.

Fıstıkçılar Birliği başkanı Şuayip ASLAN ’’ Siirt  Fıstık bahçelerimiz de görmediğimiz bir durum ile karşılaştık. Çok iyi bir verim yılı olacakken verimde ciddi düşüşler olacaktır. İl müdürlüğümüze ve üniversite hocalarımıza yaptıkları çalışmalar ve gösterdikleri hassasiyet için çok teşekkür ediyorum. Verimin daha da düşmemesi için üreticilerimizin önerilecek tedbirlerin acilen ve harfiyen uygulanmasını istiyorum.’’ dedi.

Bu haber toplam 2258 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!