1. HABERLER

  2. SİİRT

  3. Fiskin (Doluharman) Köyü
Fiskin (Doluharman) Köyü

Fiskin (Doluharman) Köyü

Fiskin, Türkçe adıyla Doluharman köyü Siirt Merkez’e bağlı köylerden biri. Şirvan yolu üzerinde sol tarafta bulunuyor. Rastak bölgesi köylerinden biridir.

A+A-

Köylüler geçimlerini çiftçilik ve hayvancılığın yanı sıra büyük oranda ticaretle sağlamaktadırlar. Ticaretle uğraşan köylüler minibüslerine doldurdukları tuhafiye, giyim ve meyve suyu, bisküvi gibi yiyecekleri civar il ve ilçelerde satmaktadırlar.  Diyarbakır, Batman, Yüksekova, Şemdinli, Çukurca, Beytüşşebap, Şırnak, Cizre, Silopi, Bitlis ve Tatvan gidilen yerler arasındadır. Köyde sırf bu ticaret için 90-100 civarında minibüs bulunuyor. Minibüslerini dolduran köylüler 10-15 gün gittikleri yerlerde mallarını tüketene kadar kaldıktan sonra geri dönerler. Köyde birkaç gün kaldıktan sonra ticaret seferleri yine başlar. Yaz aylarında bu yolculuklar aralıksız olarak devam eder. Kış aylarında ise hava şartları ve kapanan yollardan dolayı ticari seferler durur. Bu durumda köyün için onlarca parketmiş minibüsler ayrı bir görüntü oluşturur.

SİİRTLİLER.NET

Fiskin (Doluharman)’de fıstık, üzüm, badem, armut ve kayısı yetişmektedir. Köyde su ve elektrik sıkıntısı bulunuyor. Şirvan’dan gelen su haftada sadece 2 kez verilmektedir. Elektrik sürekli kesiliyor. Kışın ise köy neredeyse elektriksiz köy halini alıyor. Arıza yapan ya da kışın donan trafo defalarca onarılmasına rağmen sürekli arıza yapmaya devam ediyor.

Fiskin (Doluharman)’de köyün bir ilkokulu var. Sağlık ocağı binası var fakat harabe durumda ve yıllardır kullanılamıyor. Sağlık görelisi ise yok. Köylüler yaralanma, hastalanma, acil vakalar gibi sağlık problemlerini Siirt Merkez’e yetişerek gidermek zorunda kalıyorlar.

 

Köyün 350 civarında seçmen kütüğü bulunuyor. Diğer köyler gibi göç verdiği için köyde terk edilmiş ve harabeye dönmüş yıkık-dökük cas evler tam anlamıyla savaş sonrası manzarayı anımsatıyor. Fiskinlilerin İstanbul’da yoğunlukta olduğunu öğreniyoruz. İstanbul’a göç etmiş olan Doluharmanlılar, birbirlerinden bağlarını koparmamak için kurdukları dernekte çeşitli zamanlarda bir araya gelmektedirler.

Fiskin (Doluharman) köy resimlerine sonraki haberimizde daha geniş yer vereceğiz.

Bu haber toplam 23290 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!