1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Fikret Baydarman memleketi Siirt’te dev yatırım yapacak
Fikret Baydarman memleketi Siirt’te dev yatırım yapacak

Fikret Baydarman memleketi Siirt’te dev yatırım yapacak

İstanbul’da yaşayan İşadamı Fikret Baydarman, memleketi Siirt’e bir süredir yapmayı tasarladığı yatırım için dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan teşvik belgesini aldı.

A+A-

Önceki gün Beştepe Kongre Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen “Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi” tanıtım programında 2017 yılında hazırlıkları tamamlanan yatırımlara teşvik belgesi dağıtım töreni düzenlendi. Proje bazlı teşvik sisteminden yararlanacak 19 firmaya ait 23 proje belli oldu. Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada bu sistem kapsamında desteklenecek yatırımların toplam tutarı 135 milyar lirayı buluyor.

SİİRT DESTEKLENECEN PROJELER ARASINDA

İşadamı Fikret Baydarman, ilimiz Siirt’te “İzabe ve Elektroliz Bakır Üretimi” olarak bakır üretilecek. Edindiğimiz bilgilere göre Siirt’te desteklenecek yatırım tutarı 2. 050 milyon TL olarak belirlendi. Bin kişilik istihdam sağlanacak olan tesiste ise dolaylı olarak bu rakam 4500’ü bulacak.

Dün düzenlenen törende Fikret Baydarman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan teşvik belgesini aldı. Baydarman, beraberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.
 

FİKRET BAYDARMAN KİMDİR?

Siirtli esnaf bir ailenin 5. çocuğu olarak 1977'de Fatih'in Karagümrük semtinde dünyaya geldi. Küçük yaşlarda babasını ve evhanımı olan annesini kaybetti. İlk dini eğitimini Molla Gürani Camii'nde Melle Burhan Hocaefendi'den aldı. Atikali İlkokulu'nu müteakip orta ve lise eğitimini Vatan Lisesi'nde tamamladı. 1994'te girdiği üniversite sınavında Türkiye çapında bir başarıya imza atarak Koç Üniv. İİB Fakültesi İşletme bölümünü kazandı. 1997'de ise eğitimini burslu öğrenci olarak ABD'deki Phildalphia Textile and Science Universitesi'nde sürdürme imkânı kazandı. Baydarman, ABD dönüşü Türkiye'deki değişik eğitimlerini sürdürdü.

Üniversite eğitimi sırasında iş hayatına atılan Baydarman, başarılı bir performans göstererek sürekli yükseldi ve en üst basamaklarda görev yaptı.

2003'te kendi firması olan DERKİM kimya şirketini kurdu. Kısa sürede sıfırdan yükselerek önemli projeler geliştiren DERKİM, ülkenin 2. Stratejik yatırım onayını aldı. Türkiye'nin sanayide dışa bağımlılığını azaltmayı misyon edinen DERKİM, bugün ekonomik büyüklük ve öncü-lider kuruluş olma yolunda ilerliyor.

Çok genç yaşta büyük başarılara imza atan Fikret Baydarman'ın kimya sektörü dışında Diş Polikliniği alanında da yatırım ortaklığı bulunuyor.

Siyasî hayatına Fazilet Partisi üyesi olarak başlayan Baydarman, bugüne kadar çok sayıda mesleki ve sivil toplum kuruluşunda kurucu ve yönetici olarak görev yaptı. Ayrıca, Siirt Kültür Eğitim Yardımlaşma Derneği ve İstanbul Medeniyet Vakfı gibi sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere çok sayıda STK'da değişik görevler aldı.

Bugün uluslararası ticaret alanında ülkemizi başarıyla temsil eden genç iş adamı İngilizce, İtalyanca ve Arapça bilmektedir. Sporla içiçe olan Baydarman değişik spor dallarıyla aktif olarak ilgilenmektedir.

Bugüne kadar 42 değişik ülkeye ticarî faaliyetleri sebebiyle seyahat eden Fikret Baydarman, farklı şehirlerdeki kültürleri ve farklı sorun/çözümleri inceleme fırsatı bulmuştur. Gittiği ülkelerde şehir yönetimi ile ulaşım ve mimari yapıları da inceleyen Baydarman, modern kent yönetimi üzerine araştırmalar yapmaktadır.

Askerliğini 2008'de Diyarbakır Asker Hastanesi'nde yaparken, hastanede tedavi gören epilepsi hastalarının yaralanmasını engellemeye yönelik projesinden dolayı takdirname almış ve erken terhis ile ödüllendirilmiştir.

Ticarî hayat dışındaki temel ilgileri özellikle şehircilik alanındaki çözümlemeler, bilimsel yayınlar ve tarihî yarımada üzerine yazılmış eserlere yoğunlaşmıştır.

İç Mimar Nazan Hanım’la evli olan Fikret Baydarman’ın Muhammed Taha ve Salih adlı iki evladı bulunmaktadır.

Bu haber toplam 17133 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
6 Yorum