1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Fidan dikim töreninde hakim duygu: Huzur idi
Fidan dikim töreninde hakim duygu: Huzur idi

Fidan dikim töreninde hakim duygu: Huzur idi

Fidan dikim töreninde hakim olan duygu: toplumsal huzur idi.

A+A-

T.B.M.M HATIRA ORMANI AĞAÇLANDIRILMASI

(KONUŞMA METNİ)

 

Değerli Mesai Arkadaşlarım,

Basınımızın değerli temsilcileri;

 

Günümüzde nüfus artışı ve sanayileşme sonucu atmosfere salınan sera gazları etkisi ile oluşan küresel ısınma ve iklim değişikliği   çölleşme, erozyon ve diğer doğal afetlere neden olmaktadır.

 

Dünyamız için çok önemli sorunlar oluşturan bu afetlerle bütün milletler ciddi mücadeleye başlamıştır. Bu mücadelelerden en etkin olanı ise ağaçlandırma yapmaktır. Türkiye’yi çöl olmaktan kurtarmak için sadece orman teşkilatının çalışmaları maalesef yeterli olmamaktadır. Bu anlamda  tüm vatandaşlarımıza büyük görevler düşmektedir. 

 

Ülkemiz, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin  etkilerini; başta kuraklık olmak üzere, orman yangınlarında artış, tarımsal üretimde düşüş ve bazı  hayvan ve bitki türlerinde azalmalar ile ciddi bir şekilde yaşamaktadır.

Bu topraklar bize atalarımızın mirası olduğu kadar, çocuklarımızın emanetidir. Çocuklarımıza yaşanabilir, temiz bir çevre ve yemyeşil bir ülke bırakmak hepimizin görevidir.

 

         "Bu vatan, çocuklarımız ve torunlarımız için cennet yapılmaya değer" diyen büyük önder Gazi Mustafa kemal Atatürk'ün özlemi  tüm ülkeyi ağaçlandırmak, yeşertmekti. Bizler Atatürk'ün bu idealini gerçekleştirme adına bu seferberliğe her türlü desteği vererek, hayata geçirmek zorundayız.

 

Bugün burada “Ağaçlandırma seferberliği kapsamında”; İlimiz Merkez Marmara Yatılı bölge okulu karşısında bulunan toplam 170 dönüm arazi üzerinde T.B.M.M ‘ nin 90’ cı Kuruluş yıldönümü münasebetiyle tesis edilecek hatıra ormanında; T.B.M.M’ nin kuruluşundan bugüne kadar seçilen her Millet Vekili adına 2 fidan dikilmek suretiyle toplam 12.500 adet fidan dikimini gerçekleştireceğiz. Arazide hazırlıklar tamamlanmış olup, arazi dikime hazır edilmiştir. Arazide bugüne kadar 1300 metre servis yolu, 1350 metre kafes tel ihata, 7150 metre dozerle seki terası yapımı tamamlanmıştır.

Bu  sahalarda yapılacak ağaçlandırma ile Siirt yeşil bir  kuşağa  kavuşacaktır.

 

Bu projenin hayırlı olmasını diliyor, yemyeşil bir Siirt, yemyeşil bir Türkiye umudu ile,  katkıda bulunan herkese teşekkür ederim.

Bu haber toplam 2391 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!