1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. Fevzi Sevgili: “bölge insanı iyi düşünmeli”
Fevzi Sevgili: “bölge insanı iyi düşünmeli”

Fevzi Sevgili: “bölge insanı iyi düşünmeli”

Siirt siyaset dünyasının unutulmaz isimlerinden eski Milletvekillerimizden rahmetli Nizamettin Sevgili’nin oğlu Fevzi Sevgili: “1980 darbesinin ardından en büyük acıları yaşayan bölgemiz insanı Anayasa değişikliğinde vereceği kararı iyi düşünmelidir” dedi

A+A-

Seçimlerde kendisini destekleyip oy verenlere çağrıda bulunan Sevgili: “Beni desteklediğiniz için, beni sevdiğiniz için değil, kendiniz için 12 Eylül 2010’da sandık başına gidip EVET oyunu kullanın” çağrısında bulundu.

2007 Genel seçimlerinde bağımsız aday olarak 10 binin üzerinde oy almıştı. O gündür bugündür çizgisini bozmayan Fevzi Sevgili, kendisine oy veren 10 binlerce seçmene aradan geçen 4 yıl sonra tekrar seslendi: “Bu bir parti seçimi değildir. 12 Eylül’de kendi geleceğiniz için sandığa gidin ve EVET oyunu kullanın” dedi.

Demokratik açılım sürecinin yeni Anayasayla birlikte daha da gelişeceğine dikkat çeken Sevgili niçin EVET denilmesi gerektiğiyle ilgili açıklamalarını aşağıdaki ifadelerle sürdürdü:

fevzi sevgili - siirt

“Hak ve özgürlükler açısından bu referandumu çok önemli bir adım olarak görüyorum. Bir süredir hükümetimiz tarafından başlatılmış olan açılımın referandumda EVET çıkması halinde gelişerek süreceğine inanıyorum. Açılım özellikle biz, yani bölgede yaşayan insanları birinci derecede ilgilendirmektedir. Akan kanın durması hepimiz için birinci önceliktir. Bunun gerçekleşebilmesinin yolu demokratik hak ve özgürlüklerin artarak devam etmesidir. Referandumda halkoyuna sunulan anayasa değişikliklerinde halkımızın zararına olan tek bir madde yoktur. Aksine insan hak ve özgürlüklerini geliştiren, sendikal haklarda daha geniş imkânlar tanıyan, Anayasa Mahkemesi’ne kişisel başvuru hakkı, özürlüler ve kadınlarımızı sosyal güvence altına alan, Ombdusmanlık gibi birçok faydalı madde yer almaktadır.

Bu anayasa değişiklik maddeleri belki yeterli değildir. Belki değişmesi gereken daha onlarca madde vardır. Ama her şeye rağmen bu sivil irade tarafından düzenlenmiş anayasal bir değişikliktir. Bir başlangıç olarak görüp ileride daha yeni bir anayasanın düzenlenmesi için ciddi bir adım olduğunu görüyorum.

Bu nedenlerden dolayı 12 Eylül günü referandumda EVET demenin ne kadar önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Bütün halkımızı tekrar EVET demeye davet ediyorum.”

Bu haber toplam 5845 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!