1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Fersaflılar (Dereyamaç) iftarda buluştular
Fersaflılar (Dereyamaç) iftarda buluştular

Fersaflılar (Dereyamaç) iftarda buluştular

İstanbul’un çeşitli ilçe ve semtlerinde bulunan Fersaflılar dün akşam iftar sofrasında bir araya geldiler.

A+A-

Tütsülerle misk kokularının yayıldığı salonda yaklaşık olarak 400 kişi bulunuyordu. İftara 1,5 saat kala başlayan Kur’an-ı Kerim ve Siirt Arapçasıyla okunan mevlütlerle iftar öncesi konukların gönüllerine ikramlarda bulunuldu.


Okunan akşam ezanının ardından iftarlarını açan Fersaflılar, iftar sonrasında birbirleriyle sohbet etme imkanı buldular.

Siirtliler federasyonuyla ilgili Siirtliler.Net sitesindeki makale ve haberleri yakından takip ettiğini belirten Dernek başkanı Süheyl Aydın, federasyonlaşmanın çok önemli faydaları olacağını dernek olarak böyle bir çatının kuruluşundan itibaren üzerlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Fersaf, Tillo ilçemize bağlı köylerden birisidir. Siirtli Arapların yaşadığı Rıstak bölgesindendir. Bu köy daha çok; köyde türbesi bulunan Şeyh’ül Hazin ve aynı soydan gelen rahmetli Şeyh Muhammed Kazım ile tanınmaktadır.

İstanbul’daki Fersaf köylüleri bu yılın Nisan ayında Eyüp ilçesi Otakçılar caddesinde FERSAF-DER adlı derneklerini kurdular. Başkanlığını Süheyl Aydın’ın yapmış olduğu derneğin şu an mevcut 200 üyesi bulunuyor.

Bu haber toplam 3494 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!