1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Fersaflılar başkanı Süheyl Aydın ile söyleşi
Fersaflılar başkanı Süheyl Aydın ile söyleşi

Fersaflılar başkanı Süheyl Aydın ile söyleşi

Tillo ilçemize bağlı Fersaf’ın (dereyamaç) İstanbul’daki Derneğinin başkanı Süheyl Aydın, Siirtliler.Net’in sorularını yanıtladı.

A+A-

“ İstiyoruz ki tarihimizi, kültürümüzü, dilimizi derneğimiz çatısı altında genç kuşaklarımıza taşıyalım. Asimile olmalarını istemiyoruz.”

İstanbul’daki Fersaf Dernek Başkanı Süheyl Aydın ile söyleşide bulunduk. Siirtliler.Net’in sorularını yanıtlayan Süheyl Aydın, Tillo ilçemize bağlı Fersaf (dereyamaç) köylülerinin İstanbul’a ne zaman göç ettiklerini ve nerelerde ikamet ettiklerini, Siirt’te Rastak bölgesinin öneminin yanı sıra Kurtuluş savaşı yıllarında Fersaflıların milis kuvvetlerle birlikte Ruslara karşı savaştıklarını anlattı.

Uzun bir süredir gündemde tuttuğumuz Siirtliler Federasyonu ile ilgili görüşlerine de yer veren Aydın ile söyleşimizi Siirtliler.Net Gazetesi’nin Ekim sayısında okuyabileceksiniz.

İşte o söyleşiden bazı alıntılar;

İstanbul’da Fersaf’tan yaklaşık 500 aile olduğunu tahmin ediyoruz.

Çok değerli tarihçilerimiz, yazarlarımız, din âlimlerimiz, edebiyatçılarımız var. Bu tarz Siirtli entelektüel insanlarımızı derneğimize davet edip üyelerimize, hemşehrilerimize birikimlerini, tecrübelerini paylaşmalarını sağlayacağız.

İstanbul’un sadece sur içi bölgesi değil değişik birçok yerinde derneklerimiz mevcut. Hepsini toplayıp ortak değerlerimize hep birlikte sahip çıkabiliriz. Birlik olmak gerekiyor.

Binbaşı rütbesiyle Şeyh Şerafettin ve Yüzbaşı rütbesiyle Şeyh Saadettin oluşturdukları milis kuvvetlerle 1915’te Ruslara karşı savaştılar.

Derneğimiz Fersaflı olan veya olmayan tüm hemşehrilerimiz için hizmete açıktır. İstiyoruz ki tarihimizi, kültürümüzü, dilimizi derneğimiz çatısı altında genç kuşaklarımıza taşıyalım.

Bu haber toplam 4424 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!