1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Fersaf Dernek başkanı Süheyl Aydın ile söyleşi (Tam Metni)
Fersaf Dernek başkanı Süheyl Aydın ile söyleşi (Tam Metni)

Fersaf Dernek başkanı Süheyl Aydın ile söyleşi (Tam Metni)

Tillo ilçemize bağlı Fersaf’ın (dereyamaç) İstanbul’daki Derneğinin başkanı Süheyl Aydın, Siirtliler.Net’in sorularını yanıtladı.

A+A-

Süheyl Aydın

Fersaf Dernek Başkanı

 

 “ İstiyoruz ki tarihimizi, kültürümüzü, dilimizi derneğimiz çatısı altında genç kuşaklarımıza taşıyalım. Asimile olmalarını istemiyoruz.”

İstanbul’daki Fersaflılardan bahseder misiniz? Genel nüfusları, siyasal ekonomik durumları nelerdir?

Yaklaşık 500 aile olduğunu tahmin ediyoruz. Fatih, Tophane ve Eyüp’te ağırlıklı olmak üzere İstanbul’un çeşitli yerlerinde ikamet etmektedirler. Yaklaşık 50-60 yıl evvel Tophane’ye yerleşen köylülerimiz var. Ama asıl göç hareketi 1985-95 arası oldu. Rastak bölgesinin yapısından kaynaklanan dokusuyla siyasal yönleri pek değişiklik göstermez. Fakat ekonomik durumlarında değişiklikler var. Zenginlerimiz olduğu gibi orta sınıf diyebileceğimiz veya memurluk yapan köylülerimiz de bulunuyor. Genelde ticaretle uğraşılır. Fakat şimdi gençlerimiz çalışarak ta hayatlarını idame ettirmeye çalışıyorlar.

süheyl aydın - siirt fersaf

Fersaflıların neredeyse yarım asırdır İstanbul’a yerleştiklerini söylüyorsunuz. Ama derneğiniz yeni kuruldu. Nasıl gelişti dernek kurma fikri?

Derneğin kurulması aslında 1988’den beri düşünülen bir şeydi. O yıllarda Fatih’te bir toplantı yapıp dernek kuralım demiştik. Ancak kuruluş aşamasında bazı prüzler yaşandı ve derneğin kuruluşu bugüne kadar ertelendi durdu. Geçen sene tekrar bu konu gündeme geldi ve kurulmasına karar verildi.  Kurucu Başkan ve halen yönetim kurulu üyelerimizden olan Keramettin Özaydın, kendisine ait olan bir yeri derneğe tahsis etti. Daha sonra aralarında Keramettin Özaydın’ın da bulunduğu mali durumu iyi olan birkaç hemşehrimizin de desteğiyle dernek yerimiz baştan sona restore edildi ve bugünkü konumuna getirildi. Şuan yaklaşık 300 kişiyi ağırlayabileceğimiz bir derneğe sahibiz. Sinevizyon sistemimiz, ses sistemimiz, yönetim odası, mutfağı, mescidi, lavaboları ile tam bir toplantı ve konferans salonu durumunu aldı.

Fersaf Derneği ne zaman kimler tarafından kuruldu?

Geçen sene Eyüp İlçesi’nde kuruldu. Kurucularımız arasında ben, Keramettin Özaydın, Hayrettin Özaydın, Nihat Üzümcü, Sabahattin Toprak bulunuyordu. Kurucu başkanımız ise Keramettin Özaydın idi.

Şu an kimler var yönetimde?

Keramettin Özaydın, Hayrettin Özaydın, Nihat Üzümcü, Sabahattin Toprak, Enis Demirkıran, Fethullah Keçe, M.İsmail Aydın, M.Salih Üzümcü, Mehmet Güneş ve Kasım Hazinoğlu.

1 yıllık derneksiniz. Çiçeği burnunda dernek diyebiliriz. Bu kısa süre içerisinde neler yaptınız?

Tüm taziyelerimizi artık derneğimizde yapmaya başladık. Biliyorsunuz başsağlığı ve taziyeler bizim yörede önemli geleneklerimizdendir. Yaklaşık olarak 20 nişan töreni derneğimizde gerçekleştirildi. Ramazan ayında iftar programı düzenledik. Tüm üyelerimizle birlikte Ramazan-ı Şerif’in o bereketini o akşam hep birlikte yaşadık. Mevlitler düzenledik. Ayrıca toplu SMS sistemiyle üyelerimize mesajlar gönderip gelişmelerden kendilerini sürekli haberdar ediyoruz. Web sitemizi açtık ve fersaf.com adlı sitemizde derneğimiz ile köyümüz hakkında bilgilere yer veriyoruz. Bunların dışında hafta sonları önemli maçları üyelerimizle birlikte derneğimizde kalabalık olarak izliyoruz.

Dernek olarak yapmayı düşündüğünüz neler var?

Çok değerli tarihçilerimiz, yazarlarımız, din âlimlerimiz, edebiyatçılarımız var. Bu tarz Siirtli entelektüel insanlarımızı derneğimize davet edip üyelerimize, hemşehrilerimize birikimlerini, tecrübelerini paylaşmalarını sağlayacağız. Şu an böyle bir fikrimiz var. Bu programların üyelerimize ayrı bir heyecan katacağını düşünüyorum. Eminim ki köylülerimiz düzenlenen her programın ardından bir sonraki programı sabırsızlıkla bekleyeceklerdir.

İstanbul’da SİDER toplantılarında sizi de görmeye başladık. Kolektif hareket etme anlayışına sahipsiniz. Siirtlilik ruhuna sahipsiniz. Siirtlilerin programlarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Yapılan güzel çalışmalar var. Yeterli olmasa da verimli çalışmalar. Katılamadıklarımızı Siirtliler.net sitenizden takip ediyoruz ve hoşumuza gidiyor. Birbirimizle olan bağlarımızı, irtibatlarımızı daha sağlamlaştırmak gerekiyor. Köy, ilçe ve il derneklerimiz birbirlerinden haberdar olmalılar. Onların etkinliklerine biz, bizim etkinliklerimize onların gelmesinde yarar var. İstanbul’un sadece sur içi bölgesi değil değişik birçok yerinde derneklerimiz mevcut. Hepsini toplayıp ortak değerlerimize hep birlikte sahip çıkabiliriz. Birlik olmak gerekiyor.

Sanırım federasyon fikrini kastediyorsunuz

Evet. Böyle bir çatıya ihtiyaç var. Bölük pörçük bir yapıdan kurtulup bir bütün olarak yaşamın her alanında söz hakkını elde etmeliyiz. Kültürümüzü yayma, ona sahip çıkma konusunda böyle bir çatının olması büyük kolaylıklar sağlar. Bu işin öncülüğünü il derneği olmasından dolayı İstanbul SİDER’in yapması gerektiğine inanıyorum. Bizim gibi Siirt merkeze bağlı Rastak dediğimiz bölgedeki köylerin göz ardı edilmemesi gerekir. Siirt’in birçok yerinde olduğu gibi Rastak bölgesinde çok önemli insanlarımız var. Örneğin sadece Fersaf’tan 2 tane milletvekili seçilmiş. Yine Fersaflı olan 13-14 tane oldukça başarılı doktorlarımız bulunuyor. Bırakın Siirt’i doğu bölgesinde saygınlıklarıyla tanınan din âlimlerimiz var. Kan davalarında barışa katkısı olan değerli insanlarımız.

Fersafta bildiğimiz kadarıyla önemli din âlimleri ile birlikte Kurtuluş savaşı yıllarında önemli hizmetlerde bulunmuş komutanlar bulunuyor. Bunlardan biraz bahseder misiniz?

Evet bahsettiğiniz gibi çok önemli insanlarımız var. En önemli tarihi şahsiyetlerimizden örneğin Şeyh Muhammed el-Hazin var. Çocukları ve torunları ülkemizin birçok yerinde önemli ilmi ve irşad çalışmalarında bulunmuşlardır. Binbaşı rütbesiyle Şeyh Şerafettin ve Yüzbaşı rütbesiyle Şeyh Saadettin oluşturdukları milis kuvvetlerle 1915’te Ruslara karşı savaştılar.

Bu konuyla ilgili ayrıca söyleşi yapmak isteriz. Uzun ve incelenmesi gereken bir konu. İsterseniz bunu gazetemizin sonraki sayısına bırakalım. Son olarak neler söylemek istersiniz?

Biz burayı birlik, beraberlik ve paylaşım için tesis ettik. Bu amaç uğruna ayakta duruyoruz. Hemşehrilerimizi derneğimize bekliyoruz. Derneğimiz Fersaflı olan veya olmayan tüm hemşehrilerimiz için hizmete açıktır. İstiyoruz ki tarihimizi, kültürümüzü, dilimizi derneğimiz çatısı altında genç kuşaklarımıza taşıyalım. Asimile olmalarını istemiyoruz.

Bu haber toplam 5720 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!