1. HABERLER

  2. SİİRT

  3. Fersaf Derneği, buluyor-buluşturuyor
Fersaf Derneği, buluyor-buluşturuyor

Fersaf Derneği, buluyor-buluşturuyor

Büyük şehirlerin kargaşası memleketinden göç edenleri yutması hemşehri derneklerinin önemine vurgu yapıyor.

A+A-

Çeşitli sebeplerden İstanbul gibi büyük şehirlere Doğu’dan göç edenler ya dillerini unutmakla ya da akrabalarını, hemşehrilerini, memleketlerini tanımamakla karşı karşıya kalıyor. Her yeni nesilde bu oran daha da ileri boyutlara ulaşıyor. Hemşehri dernekleri ise bu gidişata “dur” diyebilecek önemli bir misyona sahip.

fersaflılar

İlimiz Siirt’in Tillo ilçesine bağlı olan Fersaf köyü (Dereyamaç) yukarıda bahsettiğimiz yüzlerce belki de binlerce örnekten sadece bir tanesi. İstanbul’da kurulan ve faaliyette bulunan Fersaf Derneği, genç nesilleri ile köyleri, köylüleri arasında adeta bir köprü vazifesi görüyor.

Süheyl Aydın (İstanbul Fersaf Dernek Başkanı)

süheyl aydınKöylülerimiz derneğimizi benimsediler. Bayramlaşmalar için artık ev ev dolaşılmıyor. Kalabalık aile toplantıları derneğimizde yapılmaya başlandı. Düğünler hakeza yine derneğimizde yapılıyor. Yakın zamanda periyodik aralıklarla sohbetlere başlayıp kültürel çalışmalar yapmayı tasarlıyoruz. Çeşitli kurslar düzenleyip derneğimizi bir eğitim yuvası haline dönüştürmeyi de hedefliyoruz.

Keramettin Özaydın (İstanbul Fersaf Dernek Yöneticisi)

Gençliğimizde köyümüz çok daha kalabalıktı. Havası tertemiz tam keramettin özaydınyaşanacak bir yerdi. Mütevazi bir köyümüz var. Şu an çoğu köylümüz çeşitli vilayetlerde rızıklarının peşinde. Kendi alanlarında oldukça başarılı olan köylülerimiz var. Onları keşfedip irtibatımızı daha da sağlamlaştırmak, yetişen yeni nesillerimize onların başarılarını aktarmak gerekiyor. İstanbul’da açmış olduğumuz derneğimiz inşallah bu  konuda önemli görevler üstlenecektir. Derneğimiz sayesinde birbirlerini tanımayan köylülerimiz artık birbirlerinden haberdar olmaya başladılar.

kenan özaydınKenan Özaydın (Fersaf Dernek üyesi)

Fersaf’ta doğduktan hemen sonra Van’a yerleştik. Çocukluğum Van’da geçti. 1998 yılında İstanbul’a yerleştik. Dövizcilik yapıyorum. Senede bir kez gidip geliyorum Fersaf’a. 3 sene önce köyde yeni bir ev yaptık kendimize. İstanbul’da bir derneğimiz kuruldu. Hiç tanımadığımız köylülerimizle bu derneğimiz sayesinde tanışmış olduk.  Ben derneğin aynı zamanda gençlik kollarından sorumluyum. Gençlerimizle birlikte amatör futbol takımı kurduk ve hafta sonları maçlar yapıyoruz.

Aydın Özaydın (Fersaf Dernek üyesi)

Van’da doğdum. Babam Keramettin Özaydın, ben doğmadan önce Van’a yerleşmiş. Ben ve kardeşlerimim iyi bir eğitim alması için 1992 yılında İstanbul’a yerleştik. Ticarette başarıyı yakaladık. İstanbul’dayken Van aydın özaydınValisinin isteğiyle Van’a geri dönüş yaptım ve orada Bakır-Alüminyum Arıtım Ocakları açtım. Doğu’nun en büyük ve Van’da ilk kez açılan bakır ocağıydı. 2 yılda fabrikayı kurdum ve 2 yıl işlettim. Ancak gümrük kapıları kapanınca hurda girişleri yasaklandı ve fabrikayı kapatmak zorunda kaldım. Nihayetinde İstanbul’a tekrar ageri döndüm. Şu an Eyüp ilçesinin Merinos bayiliğini yapıyorum. Çocukluğumla ilgili Fersaf’la bağım yok. Çocukluğum Van’da geçtiği için Van’a ait izler bende daha çok var. İstanbul’daki derneğimiz sayesinde Fersaf’a, Fersaflı hemşehrilerimiz arasında güzel köprüler kuruldu. Aramızdaki uzak mesafeler artık daha da kısaldı. Dernek olmasaydı pek kimseyi tanımıyorduk. Kendi soyadımdan olanlardan tanımadıklarım dahi çıkıyor. Derneğin açılması oldukça hayırlı ve faydalı oldu.

Bu haber toplam 8190 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!