1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Fenerbahçe’nin kalesi emin ellerde
Fenerbahçe’nin kalesi emin ellerde

Fenerbahçe’nin kalesi emin ellerde

Fenerbahçe Gazetesi 82.Sayısı, Siirtli genç hemşehrimiz Kaleci Hasan Akınay ile Saygınhan Çelik tarafından yapılan röportaja yer verildi.

A+A-

Fenerbahçe’nin kalesi emin ellerde…” başlıklı röportajda yeşil sahaların ‘yalnız adamları’ olan kaleciler hakkında her şeyi Fenerbahçe’nin U17 Takımının genç kalecisi Hasan Hüseyin Akınay’ın ağzından okuyucularıyla paylaşıldı.

fenerbahçe kalecisi hasan hüseyin akınay

Dergiden alıntı…

Fenerbahçe’ye 3 yıl önce gelen Hasan Hüseyin Akınay, 1994 yılında Siirt’te dünyaya geldi. Kaleciliğe Siirt’te başlayan Hasan, daha sonra Denizlispor’a transfer oldu ve orada Fenerbahçeli teknik heyet tarafından izlenip, Fenerbahçe’ye transfer edildi. Aynı zamanda babası da geçmişte kalecilik yapan Hasan’ın ağabeyi Samet Gürkan Akınay, Bank Asya 1.Lig’e Diyarbakırspor’a kalecilik yapıyor.

Kaleciliği seçmendeki faktör veya faktörler nelerdir?

Aslında bu aileden gelen bir meslek diyebilirim. Babam da, ağabeyim de kalecilik yaptı. Ben de bu sayede kaleciliği seçtim ve iyi ki de seçmişim hasan hüseyin akınay fenerbahçediyorum.

Sence, iyi bir kaleci nasıl olunur?

İlk olarak kişiliğiyle, doğru çalışmasıyla ve davranışlarıyla örnek olmalıdır. Bir kaleci kesinlikle saha içinde maçtan kopmamalıdır. Defans oyuncularıyla sürekli iletişim içinde olmalıdır. Maçı takımı adına yöneten de kalecilerdir. Çünkü saha içinde nerede boşluk var, nerede kim hareket halinde bunu gören kalecilerdir.

Maçlara nasıl hazırlandığını ve neler yaptığını kısaca anlatır mısın?

Önce kafamda düşünüyorum. Bir gece öncesinden maçı kendi kafamda oynuyorum. Doğru oynamam gerektiğimi, hatalara yer vermememin doğru olduğunu düşünüyorum. Konsantrasyonumu en iyi seviyede tutmaya çalışıyorum. Çünkü kalecilerin hata yapma lüksü yoktur. Faturasını ağır ödeyebilirsiniz.

Antrenörlerinin sana sağladığı katkılardan bahseder misin?

Ben ilk geldiğimde şu anki performansımdan çok uzak bir görüntü çiziyordum. Ama zamanla hocalarımın katkılarıyla ve çalışma tempolarıyla çok iyi bir hale geldim, gelmeye de devam edeceğim. Hocalarım sayesinde kendimi çok geliştirdim. Bu hale gelmemde Semih hoca, Murat hoca ve Kerem hocanın çok önemli katkıları var. Hepsine çok teşekkür ediyorum.

hasan akınay

Bu haber toplam 4527 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!