1. HABERLER

  2. KÜLTÜR

  3. Federasyonlaşma neyi ifade ediyor?
Federasyonlaşma neyi ifade ediyor?

Federasyonlaşma neyi ifade ediyor?

Ortak hedef veya hedeflerde farklı kişi veya kurumların bir araya gelerek güç birliği oluşturmasıdır federasyon meselesi.

A+A-

 

Siirt’te geçmişte yaşanmış, bugün yaşanan ve gelecekte de yaşanabilecek sorunların en önemli nedeni kendisini bireyselliğe hapsetmiş olması, kendi iç dinamiklerini bir araya getirememiş olmamasıdır. Ekonomik sorunlar, kültürel sorunlar, tanıtım eksiklikleri, kendi öz değerlerini ulusal ve uluslararası pazara sunamaması, göçler ve gençlik sorunlarımız bulunuyor. Bunların yanısıra asıl sorunu da Türkiye genelindeki Siirt algısıyla ilgili yaşıyoruz. Özellikle 2010’da ilimiz Siirt’te yaşanan cinsel taciz olayı Siirt’in Türkiye’deki algısına ciddi yara verdi.
 
Sorunlara daha çok şey eklenebilir. Ancak Türkiye’nin Siirt ile ilgili algısı ciddi bir sorun. Buna ilaveten Siirt’in kendi içinde kendisine karşı bir algı sorunu var ki işte bu aslında görünmeyen ve tehlikeli bir şekilde gelmekte olan asıl sorunun kendisidir. Yetişen yeni nesil kendi memleketiyle ilgili daha genç yaşta tanışıyor ve artık kanıksamaya başlıyor. “Siirt’ten bir şey olmaz” sözünü sıklıkla hepimiz duyuyoruz ya da söylüyoruz. Bu sözle yetişen nesilden bir şey beklemeyin.
 
“Siirt’ten bir şey olmaz” sözü hastalıklı bir bakış halini almıştır. Bu söz kanıksanmaya başladığında ne iş adamlarınızdan, ne siyasetçilerinizden, ne mülki idare amirlerinizden, ne kültür ve sanat adamlarınızdan, ne spor dünyanızdan beklenti içerisine girmeyin. 
 
Moral bozan sorunlarımızla ilgili yerel yönetimlerimizin, mülki idare amirlerimizin, siyasetçilerimizin, iş adamlarımızın, kültür ve sanatçılarımızın katkıları, mücadelesi önemsiz değil ancak tam olarak yeterli olamaz. Dolayısıyla saydığımız mercilere ve Ankara’ya baskı kurabilecek, caydırıcı sivil bir insiyatife ihtiyaç bulunuyor ki bunun önemli ayaklarından birisi federasyondur.
 
Dernekler her kapıyı çalabilecek, taleplerde bulunabilecek, taleplerini hayata geçirebilecek yetenekte ve güçte değildir. Her kapıyı açmalarına imkan yok. Ancak her kapıyı çalabilecek, baskı oluşturabilecek ve sorunlara karşı daha güçlü durabilecek oluşumun adı işte bu bahsettiğimiz Federasyondur.
 
Bu haber toplam 4889 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!