1. HABERLER

  2. KÜLTÜR

  3. Federasyon toplantısında karar: “Büyük Toplantı”
Federasyon toplantısında karar: “Büyük Toplantı”

Federasyon toplantısında karar: “Büyük Toplantı”

Siirtliler Federasyonu kuruluş çalışmalarında ikinci adres Kocaeli’ydi.

A+A-

 

Türkiye genelinde “Siirt birlikteliği” anlamına gelen ve aynı zamanda Siirt’in ortak menfaatlerine karşı “Sivil insiyatif” şeklinde tanımlanan federasyon çalışmaları kapsamında 3 Mart Pazar günü Kocaeli’de buluşuldu.
 
9 Şubat’ta İstanbul’da ilk toplantısını gerçekleştiren dernekler ikinci toplantı için karar alınan Kocaeli’de bugün saat 13.00’te toplandılar. Başkanlığını Adnan Gülyeşil’in yaptığı Kocaeli Siirtliler Derneği’nin ev sahipliği yaptığı toplantıda önemli kararlar alındı.
 
EKSİKLİKLER KONUŞULUP TARTIŞILDI
BÜYÜK TOPLANTIYA VURGU YAPILDI
 
İSİDER (İstanbul Siirtliler Derneği), Kocaeli Siirtliler Derneği, Yalova Siirtliler Derneği, Bursa Siirtliler Derneği, Antalya Siirtliler Derneği, Siirt İçin Mücadele Derneği (SİMDER56), Kurtalanlılar Derneği, Eruhlular Derneği, Şirvan Yedikapı Köyü Derneği, Fersaflılar Derneği, Halenzeliler Derneği Başkan ve yöneticileri toplantıda hazır bulundular.
 
Öte yandan çeşitli mazeretler nedeniyle toplantıya katılamayan Şirvan Demirkapı Köyü Derneği, Baykan Çevrimtepe Köyü Derneği, SİRGİAD ve Pervari Derneği’nin mesajları ve mazeretleri okundu. Toplantıda olmayan, kendilerine ulaşımda problem yaşanan tüm ilçe ve köy derneklerine ulaşılması ve kuşatıcı bir çalışma yapılması konusunda mutabakat sağlandı.
 
 
ALINAN KARARLAR ŞÖYLE:
 
7 Nisan 2013 Pazar günü saat 13.00-16.00 arasında Eyüp ilçesindeki Fersaf Derneği’nde geniş katılımlı toplantı tertiplenecek.
 
Geniş katılımlı toplantı için İlçe dernekleri, köy dernekleri üzerinde yoğun bir çalışma yaparak ulaşılamayan tüm derneklere davet yollanarak katılımı sağlanacak.
 
Geniş katılımlı toplantıda “tüzük komisyonu” kurulacak ve geniş kapsamlı bir tüzük çalışması başlatılacak.
 
Köy derneklerinin, bağlı bulundukları ilçe derneklerine temsil yetkisi vermesi sağlanacak.
 
Kongrelerini yapacak olan derneklerin, tüzüklerinde bir üst kuruluşa delege vermesiyle ilgili düzenlemeler yapmaları hatırlatıldı.
 
 
SİİRT’TE YETİM ÇOCUKLAR PROGRAMI
 
Öte yandan İSİDER Başkanı Eyüp Güzel tarafından dile getirilen “Siirt’te çocuk evlerinde kalan ve sayıları 200’ün üzerinde bulunan yetim ve kimsesiz çocuklara yönelik bir etkinlik yapalım” teklifi bir sonraki toplantıda planlamasının yapılabileceği kararlaştırıldı.
 
SİİRT'TEN ORHAN DANIŞ: "BURAYA KADAR GELİNEN YOLUN KIYMETİ BİLİNMELİ"
 
Toplantıya en uzaktan, Siirt'ten katılan SİMDER56 yöneticisi Orhan Danış yaptığı konuşmada; "Buraya kadar katedilen mesafe iyi bir mesafe. Bunun kıymeti bilinmelidir. Çalışmalarınıza katılmak isteyenler olacaktır, katılmak istemeyen veya bekleyip görelim diyenler olacaktır. Bunların hepsi doğal süreçlerdir. Bu süreç önemli bir süreçtir. Siirt'te de federasyon çalışmalarıyla ilgili bir ilgi ve merak söz konusudur. Bu birliktelik Siirt'e de olumlu yansıyacaktır" dedi.
 
Toplantıda ayrıca İSİDER Başkanı Eyüp Güzel, "Bu çalışmaları yürütürken büyük desteklerini gördüğüm saygıdeğer çalışma arkadaşlarıma bir hak iadesi amacıyla isimlerini zikretmek istiyorum" diyerek İSİDER yönetim kurulunun isimlerini anons etti. O isimler; Tuncay Batur, Cuma Çelik, Suat Üzümcü, Hüseyin Şirin, Melekcan Canpolat, İsa Sürümlü, Ahmet Öktem, Selma Altınok, Vadullah Taş ve Büşra Kalkan
 
NOTLAR:
 
Kocaeli / Adnan Gülyeşil: Eksik olan derneklerimiz var. Tamamlanmalıdır.
 
İSİDER / Eyüp Güzel : Yüksek katılımlı toplantı şart. Alınacak kararlarda herkesin katkısının olması daha sağlıklıdır. Artık bir araya gelmek için bahane arıyoruz, bir araya gelmemek için değil.
 
Eruh / Musa Kurt: Büyük birşeyi tesis etmeye çalışıyoruz. Eksiklikler çok, hep beraber tamamlayalım. Her ilçe derneği kendi özelinde çalışmalarını yapmalıdır.
 
Bursa / Selim Demirel: İlk 5 dernekle federasyon kuruluşu tamamlanıp sonradan federasyonun bünyesi genişletilebilir.
 
Yalova / Kemal Palan: Güzel bir çalışma.
 
Antalya / Dilaver Tanık: Eksiklikler federasyonun kuruluşundan sonra tamamlanması da mümkündür.
 
Kurtalan / Hasan Dalmış: Bu birlikteliğin kıymeti bilinmeli. Acele edilmeden emin adımlarla yürünmeli. 
 
Şirvan Yedikapı / Hamit Eres: Birçok derneğimiz burada değil. Hepsinin katılımı mutlaka sağlanmalı. %100 katılım sağlanamayabilir ama çoğunluk olmalıdır.
 
Halenze / Remzi Şanlı: Atılacak adamlarda ortak mutabakat olduğu sürece biz varız.
 
Fersaf / Süheyl Aydın: Köy dernekleri bağlı bulundukları ilçelere temsil yetkisi vermelidir. Özellikle İl ve İlçe dernekleri önemli rol almalıdır.
 
 
 
 
federasyonn.jpg
 
federasyon1-001.jpg
 
federasyon2-001.jpg
 
Bu haber toplam 4158 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!