• BIST 94.655
 • Altın 144,935
 • Dolar 3,5508
 • Euro 3,8707
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 12 °C
 • Siirt 9 °C

Farklı üniversitelerden 25 Öğrenci Siirt’e geldi

Farklı üniversitelerden 25 Öğrenci Siirt’e geldi
Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM), Başkanı Süleyman Erdem ve farklı Üniversitelerden 25 öğrenci Vali Mustafa Tutulmaz’ı ziyaret etti.

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin (SASAM) hazırladığı ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı'nca desteklenen "Üniversite Öğrencilerinin Karar Alma Mekanizmalarına Katılımı Projesi" kapsamında farklı üniversitelerden 25 öğrenci Siirt’e geldi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Vali Mustafa Tutulmaz, Bölgenin 30 yıldır zor bir süreçten geçtiğini ifade ederek, “Milli Birlik ve kardeşlik projesi olan ve yaklaşık iki yıldır devam eden çözüm sürecinin bölgenin sosyo-ekonomik ve kalkınmış düzeyine olumlu yansımalarını hep birlikte yaşıyoruz. Bu sürece herkesin sahip çıkması gerekmektedir. Bölgeye daha fazla yatırımların gelmesi için huzur ve güven ikliminin egemen olması gerekiyor. Ülkemizde siyasal, ekonomik, eğitim, hukuk ve diğer alanında yapılan yapısal reformlar ile vatandaşlarımızın refah düzeyi ile birlikte daha çoğulcu ve demokratik bir ortamda, birlikte yaşama kültürü tesis edilerek, daha iyi bir nokta olduğumuzu düşünüyorum. Devletimizin sıcak yüzünü, hoşgörüsünü ve adaletini halkımıza hissettirmeye çalışıyoruz. İlimizde her daim devletimizin kapılarını sonuna kadar vatandaşlarımıza açıktır. İlimizdeki tüm STK’lar, siyasi partiler ve diğer tüm kesimlerle her zaman iyi bir diyalog kurarak, görüşmelerimiz oluyor. Kamu düzenini ve huzurumuzu tehdit den her türlü hukuk dışı eylemlere de fırsat vermiyoruz. Bu konuda her türlü güvenlik tedbirlerini de alıyoruz.” diye konuştu.

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) Başkanı Süleyman Erdem ise yaptığı açıklamada, “Birbiriyle iletişim kurmadan, önyargılarla birbiri hakkında fikir sahibi olan insanımızın önyargılarının yıkılmasını, yaşananların ve bölgenin şartlarının yerinde gözlemlenip, farklı siyasi görüşten kişilerin dinlenmesini ve karşıt görüşten kişilerle empati yapılmasını ve tüm bunlar neticesinde, öğrencilerin çözüm sürecinin başarıyla sonuçlanmasına ilişkin fikir ve önerilerinin oluşmasını hedeflemekteyiz.” dedi.

Erdem, programda edindikleri izlenimlere ilişkin öğrencilerin hazırlayacakları raporların Cumhurbaşkanı ve Başbakan olmak üzere, CHP, MHP, HDP, HÜDA-PAR genel başkanlarına sunulacağını kaydetti. Valilik Toplantı salonunda gerçekleşen ziyarette, Vali Tutulmaz, öğrencilere tek tek söz hakkı vererek, sorularını cevapladı.

Vali Tutulmaz ile görüşen üniversite öğrencileri, Çözüm Sürecini yerinde gözlemlemek, süreç hakkında resmi makamlar ve önde gelen sivil toplum kuruluşları ile görüşmeler yapmak, birlikte yaşama iradesini yansıtmak ve önyargıları kırmak üzere, tüm tarafları dinlemek istediklerini belirtti.

Siirt Valiliğinden ayrılan Üniversite Öğrencileri, Siirt’ten sonra Batman, Şırnak, Mardin ve Şanlıurfa illerinde Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile bir araya gelecekler.

Ziyarette, Vali yardımcısı Bahadır Yörük’te hazır bulundu.

sasam1.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1605 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Yorumlarınız editörlerimiz tarafından incelendikten sonra uygunsa onaylanacaktır.
  Yoğunluktan dolayı bazı yorumların geç onaylandığını bildirir, gecikmeden dolayı okuyucularımızın anlayışına sığınırız.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Siirtliler | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 213 58 04 | Haber Scripti: CM Bilişim