1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ethem Sancak gençlere başarının sırrını anlattı
Ethem Sancak gençlere başarının sırrını anlattı

Ethem Sancak gençlere başarının sırrını anlattı

ESMEDYA Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, 'Gelecek Sensin' Konferansında gençlere hitap etti

A+A-

'Gelecek Sensin' Konferansı'nda gençlere hitap eden ESMEDYA Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak konuşmasında çok önemli mesajlar verdi. Çocukluğundan öğrencilik yıllarına, üniversiteden iş hayatına uzanan çizgiyi anlatan Sancak, gençlere önerilerde bulundu. 

Sancak'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle: 

Beni heyecanlandıran siz gençler buradasınız. Buraya zirvedekiler ve zirvede olan girişimcileri dinlemeye geldiniz. Burada bir yanılgı var ben o kadar çok zirvede değilim. Hasbelkader birkaç tane başarısı ve başarısızlıkları olan bir adamım ben. Belki size emsal teşkil edecek birkaç dönüm noktası arzedeyim. Geçmişimiz ve geleceğimizle ilgili sizi azimli ve geleceğe iyimser bakan birey olmaya hazırlayacak birkaç müjde söyleyeyim size. Sizi iki tane anektod anlatmak istiyorum, size dair. Siz ülkemizin ve insanlığın geleceğisiniz. Dünyanın ve nsanlığın geleceğin tek ülkesiyiz şu anda. Gençliğinizin kıymetini bilin ve hazırlanın. Ülkemiz çok sıkı bir süreçten geçecek. Geçmişte olduğu gibi ülkemizi medeniyetin taşıyıcısı olma haline siz getireceksiniz. Farzedelim ki, ABD'de bilimadamları bir istatistik yapmışlar. Benim gibi yaşı 50'yi devirmiş 100 tane insan ile sizin gibi gençliğin baharında olan 100 tane genç insana iki tane öbek yapıp, aynı soruyu sormuşlar: Üçüncü bir gözünüzün olması imkanı olsaydı bu gözünüz vücudunuz hangi yerinde olsun isterdiniz?

GENÇLİĞİN ÜÇÜNCÜ GÖZ CEVABI HARİKA OLMUŞTU

Benim gibi yaşlı veya neyse orta yaşlı kuşağın verdiği cevap şu: ensemde olsun isterdim. Ama sizin gibilerden oluşan gençlik öbeğinin verdiği cevap çok harika, onlar da demişler ki; işaret parmağımın ucunda olsun isterim. Bu çok anlamlı, bizim kuşak hep geçmişe, başarısızlıklıklara, çelmelere endekslenmiş. Ama sizler daha ileriye endekslenmişsiniz; çünkü geleceği siz inşa edeceksiniz. Umut ederim mektebim okullarında geçirdiğiniz zamanın sonucunda mektebim okulları sizin işaret parmağınızda size üçüncü bir göz oluşturur. Ama bunun olması için de çok çalışmanız lazım. 

BILL GATES'İN TÜRKİYE'DE TAM GÜN KALMA ŞARTI

Şu anda uygarlığı ABD'liler taşıyor, zaman zaman el değiştiriyor bu taşıyıcılık. Bir zamanlar biz taşıyorduk, sonra hata yaptık İngilizler'e kaptırdık. İngilizler de 100 yıl taşıdılar Amerikalılar'a kaptırdılar. Bakalım Amerikalılar ne kadar taşıyacaklar. Büyük ihtimalle bunu ya bize devredecekler ya İstanbul merkezli Türkiye, ya da Bombai merkezli Hindistan'a. Şu anda uygurlığı taşıyan bilimin, sanatın, teknolojinin merkezi Amerika'da bir isim var; Bill Gates. Ben hasbelkader Bil Gates'in yakınlarındaydım. Sayın Cumhurbaşkanımız, o zaman başbakanımız ona dedi ki, Türkiye'ye gelirsen bir gününü burada geçir. Şimdi 4,5 G çıktı, 72 saatlik filmi 3 saniyede aktarıyor. Gates'in de şartı şu oldu; evet gelirim, tam gün kalırım; fakat benim de bir şartım var ben bu tam günümü en az 6 saatini yaşı 15'i geçmemiş bin Türk çocuğu ile geçirmek istiyorum, dedi ve öyle de oldu. Sonra dedi ki, "Son iki yılda en verimli saatlerimdi" dedi. Biz bu kürsülere çıkıp, sizlere hitap edeceğiz, geçmiş başarısızlıklarımızı anlatacağız ama, biraz da sizin bizi eğitmeniz lazım. Sizin bizi eğitmeniz lazım. 

'70 CENTE MUHTACIZ' DİYEN DEVLET ADAMLARIMIZ OLDU

Benim kuşak biraz şanssız bir kuşaktı. Türkiye çok büyük sıkıntılar içinden çıkmış gelmişti. 1. Dünya Savaşı'nın zorlukları, içine kapanmış bir ülke, silahlı zorbaların sürekli darbe yaptığı, insanların zindanlarda çürüdüğü bir ülke. Gençlerini düşman belleyen bir devlet. Hayli sıkıntılı bir süreçten geçiyorduk ve ülke büyük imkansızlılar içindeydi. Mesela '70 sente muhtacız' diyen devlet büyüklerimiz oldu. Yalan mıydı? Hayır! Ülke sıkıntıya düşmüştü ve ülke başbakanı kredi bulmak için Londra'ya gitti ve oradaki bankerlere üç gün yalvardı ve 5 milyon dolar kredi bulabildi. O zaman bu krediyi buldum diye 6 saat eğlence düzenledi. Şimdi bir çocuk 1 milyar dolar krediyi bulur. Şimdi dünya finans piyasasında müteşebbislerimiz var. Türkiye'nin geleceğinin inşasında rolünü çelmeleke isteyenler projelere kredi vermediler. Yerli 5 bankamız hava limanı projesine finansman sağladılar. O krediyi vermeyen şimdi 5 yerli bankamızın kredilerine iki kat fazla teklif ederek o borcu satın almak istiyorlar. Türkiye bir yerden bir yere geldi çok şükür. 

TÜRKÇE'Yİ DAYAK YİYEREK ÖĞRENDİK AMA İYİ DE OLDU

O yokluk yıllarında ben Siirt'te doğdum. Doğum günümü bile bilmiyorum. O dönemde o kadar okuryazar bir toplum değildik. Resmi doğum tarihim 10 Mayıs 1958, ama benden iki yaş küçük Haydar Sancak da 1958, Haydar'dan iki yaş küçük kız kardeşim de 1958. O zamanlar kayıt yoktu. Anneme soruyorum 'doğum tarihim ne zaman'. Bana diyor ki, 'buğdayları biçtiğimiz zamanda doğmuştun'. Dördüncü sınıfa kadar köy okulunda okudum. Tek dersane vardı. 1,2,3'leri bir tarafa 4 ve 5'leri bir tarafa koyuyordu öğretmen. Ben tek kelime Türkçe bilmiyordum; çünkü Arap kökenliyim. Siirt üç dilli bir şehirdir. Evde Arapça, çarşıda Kürtçe konuşurdu. Yasaktı ama konuşurduk. Devlet dairesinde Türkçe konuşurduk. Bu dilleri biraz dayak yiyerek öğreniyorduk. Sınıfta mümeyyiz Türkçe konuşmadığımız için öğretmene jurnallerdi ve ne kadar kelime konuşursak o kadar elimize vurulurdu. 

13 YAŞINDA AİLEMİZİN OTELİNDE MÜDÜRLÜK YAPTIM

Sonra Pervari ilçesine amcama evlatlık olarak gönderildim. O zaman amcamın erkek evladı yok, Mesut Sancak'ın babası. Beni o aileye hizmet etmek için babam hediye olarak amcama yolladı beni. Köyden kazaya gittim. Benim şansıma o yıl Pervari'de ortaokul açıldı. Ben o ortaokulun bir numaralı öğrencisiydim. İlk kaydı ben oldum. Büyük bir şans eseri ortaokula devlet 1001 Temel Eser'i yollardı. Belediye binasında açıldı ortaokul. O kitaplar bizim ailenin mensup olduğu otelin ardiyesine konuldu. Ben de o otelin 13 yaşında müdürüydüm. Otel zaten bize gelen misafirleri ağırlamak için oluşturulmuştu. Ailem bana 'sen gece tembellik etme' diye beni oraya sorumlu tutmuştu. Ortaokula bir öğretmeng eldi. Talat Aydemir darbe girişiminde bulunmuş askeri öğrencilerden biriydi. Sadi Güler adlı bir öğretmen. Bu süreçten geçmiş, sürgün mahiyetinde Pervari'ye ortaokul matematik öğretmeni olarak gelmişti. O da bizim otelin bir odasında kalıyordu. 

SINIFIMIZDAKİ 50 ÖĞRENCİNİN 48'İ ÜNİVERSİTEYE GİRDİ

3 yıl içerisinde 1001 Temel Eser'deki bütün kitapları bana Sadi öğretmen okutturdu. 13 yaşında Firdevsi'nin Şehnamesi'ni, Gorki'nin Ana'sını okudum. O günlerde bana zor geliyordu ama büyük bir nimetti benim için. Sonra ortaokulu bitirince kazadan şehire geldim. Siirt Lisesi'ne kaydoldum. 3 yıl lisede okudum. Sonra bütün kıt imkanlara rağmen başarılı bir sınıftık. Fen sınıfındaydım, 50 öğrenci vardı. 48 kişi üniversiteye girdik. Kalan 2 arkadaş da astsubay okuluna girdiler. 70'lerin başında İstanbul'a geldik. Gençlik hürriyeti ve özgürlüğü savunuyordu. Biz de Siirt'ten geldik, aslında muhafazakar bir ailenin çocuğuyum. Ailem peygamber soyundan bilinir. Buna rağmen biz özgürlük ve eşitlik arayışımızın sonucu olarak sol hareketin içinde bulduk kendimizi. Bir taraftan üniversiteyi bitirdik bir taraftan da devrim yapmayı düşündük. Onun için babam beni evlatlıktan attı, 8 yıl görüşmedik. Bölgesel bir coğrafyada devrim yapmaya çalıştık. 

ADANALILAR'IN EN HAKİR GÖRDÜKLERİNE ETTİĞİ KÜFÜR!

Sonra gizli eller yükseköğrenim gençliğini kamplara bölüp, birbirine düşman ettiler. 10 bine yakın canını ülkesi için feda edebilecek insanların hepsi öldürdü, sağdan ve soldan. Çok büyük insanlardı onlar. Birbirlerini kırdılar. Arkasından zaten 80 darbesi geldi. Bu darbeciler o kırımı hazırladı. İnsanlar hapishanelere atıldı, milyonlarca kitap yakıldı. En tehlikeli iki şey vardı; örgüt kurmak ve kitap okumak. Halbuki ileri toplumların en büyük meziyeti. Amerika'nın nüfusu 300 milyon civarında 700 milyon örgüt üyesi var orada. Her Amerikalı en az iki örgüte üye. Bir toplum ne kadar örgütlenebilirse o kadar ileri gider. Örgütlülük için birey, kentli, medeni olmak şart ve kitap okumak şart. Kitapsız medeniyet olmaz. Adanalıların çok güzel bir lafı var, en hakir gördükleri insana en ağır küfürü yapar; kitapsız derler... 

BU TOPLUMU UZUN YILLAR KİTAPSIZLIĞA MAHKUM ETTİLER

Maalesef bizi yönetenler bu toplumu uzun yıllar kitapsızlığa mahkum ettiler. Kur'an yasaktı, sol kitap okumak yasaktı. Öyle süreçlerden geçtik. 80 darbesi beni işsiz bıraktı. Ben o sıralarda siyaset ve medya işleriyle uğraşıyordum. Mensubu bulunduğum parti kapatıldı. Ben hasbelkader askerdeydim yoksa ben de hapsi boylayacaktım. Çıkardığımız gazete kapandı, işsiz kaldım. Ailem zaten bana küs. Çaresizlikten işe girdim. Ben mecburiyetten ticaret işine girdim. Yapacağım başka bir iş yoktu. Geçen 10-15 yılda insanı tanımak, bir parçası olmak ve insanı sevmek yöntemini öğrenmiştim. Onu girdiğim işte kullandım. 13 kişi beraber bir iş kurduk. 7'nci yılında 25 bin çalışanımız olmuştu. İnsanla haşır neşir olmayı öğrenmiştik. Sonra Hedef diye bir organizasyon inşa ettik, bir dünya markası olduk. Haydar Sancak'la beraber medical parkları inşa ettik. 

BEN CESUR GİRİŞİMCİ AMA KÖTÜ BİR YÖNETİCİYİM

Elim işe varınca babam beni affetti. Sonra aileyle barıştık. Türkiye'de devrim yapmaktan bu manada vazgeçmiştik, imkan kalmamıştı zaten. Ailenin gençleriyle kolkola verdik. O büyük organizasyonda kuzenim, kardeşim, amca çocuğum vardı. Bu başarıları hep beraber gerçekleştirdik. Esas olarak onlar bu başarıyı sağladı. Çünkü benim gibi bir anarşiste ve kural tanımaza sabrettiler. Bu onların büyük başarısıydı. Çok şükür şimdi bizim aile tam bir girişimci harası oldu. Ailemizde her birisi farklı alanda marka oldular. Onlarca girişim markası çıktı, binlerce insanımızı istihdam ediyorlar ve ülkeye katkı yaptılar. Ben belki cesur bir girişimciyim ama kötü bir yöneticiyim. İş kurulup rutine girince ben o işten sıkılıyorum. Devam etsem o iş batacak, ehline bırakıp, başka işlere giriyorum. 

BİR KOMUTAN 'SANA GAZİLİK ÜNVANI' VERECEĞİZ DEDİ

Sağlık sektöründen çekildim, amcazadelerim devam ediyor. Ülkenin ihtiyacı önümüzdeki 10 yıl için bir medya sektörü inşa etmek. Savunma sanayinin milli olması lazım. Es Medya bine yakın gazetecinin çalıştığı 10 markadan oluşan Akşam, Güneş, Star, 360, 24 gibi grup. Sonra BMC biliyorsunuz. Patronları batmıştı, bin 400 işçisi sendikadan maaş alarak evlerinde oturuyordu. Çaresizlikten ara sıra holdingin merkezini basıyorlardı. Çok şükür iki yıl içerisinde şu anda bin 400 kişi 3 vardiyalı çalışıyor. Kivi diye saldırılardan koruyan bir aracımız var. Geçen bir komutan 'sana gazilik ünvanı vereceğiz, senin aracın onlarca insanı ölümden kurtardı' dedi. Tabii bunlar gurur verici şeyler. 

TÜM KEŞİFLERİN ANA RAHMİ BU TOPRAKLARDIR

Sizi gelecek bekliyor. Muazzam bir gelecek var önünüzde. Tarih okuyun, tarih bilinciniz yoksa geleceğe dair hiçbir şey inşa edemezsiniz. Yaptığınız iş dahil herşeyin tarihini okuyun. Atalarımız diyor ki, geçmişi olmayanın geleceği olmaz. Maalesef son 50 yıldır bize geçmişimiz unutturulmaya çalışıldı ve Frenkler'in geçmişi anlatıldı. Biz olmaktan çıkıp Frenk olmaya zorlandık. Ben Frenkleri küçümsemek için söylemiyorum bunları. Ama biz niye bir olmaktan çıkıp Frenk olalım ki? Bir şeyin aslı varken sahtesinin başarılı olması mümkün değil. Bu toprakların uygarlık merkezi olması 5 bin yıl geriye gidiyor. İnsanlığın icat ettiği herşeyin yüzde 95'i bu topraklarda bulunmuştur. Para, buğday, uzayın fethi, mekanik buralardan keşfedilmiştir. Yazı burada keşfedilmiştir. Batının keşfettiği Iphone'ler var ama bunlar daha çağı aşmadı. Tüm keşiflerin ana rahmi bu topraklar. Biz bu toprakların çocuğuyuz. 

SADECE TİCARET YAPARAK UYGARLIK KURULMAZ

Gecen gün Çatalhöyük, Hacılar köyünde bir iskelet bulundu. DNA'sını aldılar şimdiki köylülerle eşleştirildi ve aynı çıktı. 10 bin yıl önce bulunan bir islkeletin DNA'sından bahsediyorum. Uygarlık dediğimiz şey bizim insanlığın hizmetine sunduğumuz şeydir. Biz böylesine bir geçmişe sahibiz. Bunu öğrenirsek geleceği inşa ederiz. Atalarımız diyor ki, oku ne kadar geri çekersen o kadar ileri gider. Ne yaparsanız yapın tarihi öğrenin. Bize 150 yıldır tarihimizi unutturmaya çalıştılar. Bize kurulan en büyük tuzak buydu. Hep girişimcilerden oluşan bir toplum Hollanda gibi olur. Dünya uygarlık sahnesinde esamisi okunmaz Hollandalılar'ın. Sadece ticaret yaparlar. Bizden lale tohumu alıp, onları satarlar. Salt tüccarlardan oluşan bir toplum bir şey ifade etmez. Bilim adamları, akademisyen, sanatçı, kültür insanları çıkmalı. Tiyatro, sinema, ressam bunlar geleceği resmeder. 

GEÇMİŞTE BÜTÜN NOBEL ÖDÜLLERİNİ BİZ ALMIŞTIK

Mustafa Kemal diyor ya, 'sanatı ve sanatçısı olmayan bir toplumun damarlarındaki kan kurumuştur' diyor. Siz beni de Ümit beyi de aşın. Sanatçı olun, akademisyen olun, NOBEL alın. Büyük gururumuz Mardinli Aziz Hoca geldi işte. Büyük gururumuzdur. Son 300 yıldır böyle bir başarımız yoktu. Ondan önce bilimi ve uygarlığı geliştirmek adına söylüyorum; Türk ve İslam kökenli adamlar vardı. Bütün Nobeller bizimdi. Uygarlık tarihçisi Fuat Sezgin Hoca diyor ki, "Ben Nahia'yı okuyuncaya kadar dünyanın en büyük ismi Aristo'yu bilirdim. Fakat Aristo Nahia'nın onda biri bile değil". 11. yüzyılda genetikten bahsediyor. 'Araz' en küçük zerredir diyor, parçalandığı zaman Bağdat'ı yok edebilir, diyor. Yani atomu kastediyor. Fuat Sezgin diyor ki, 'insanlık tarihinin en büyük hükümdarı Mem'un'dur' diyor. 

FUAT HOCA BENİ GÖREVDEN BU YÜZDEN AZLETTİ!

İstanbul'da rasathanenin yetiştirdiği Takiyuddin, Tophane'de yetişmiştir. İnsanlık tarihinin gelmiş geçmiş en büyük alimlerinden biridir. Amerikalılar ayı fethettiklerinde ilk kratere Takuyiddin ismi verdiler. Fuat Sezgin, Siirt kökenli, Bitlis'te büyümüş önemli bir ailenin çocuğu. İTÜ bunu abisi Menderes'e yakın diye bu ismi Almanya'ya sürgün ediyor. Almanya buna sahip çıkıyor. Şu anda en büyük uygarlık alimi. 27 dil biliyor. Ben onun vakfını kurdum, beni azletti. Neden azletti biliyor musun; bir pazar aradı neredesin dedi, evde dinleyorum dedi ve 'sen tembel adamsın' diye beni azletti. Onun iddiası şu: Batı medeniyeti İslam dünyasının çocuğudur der ve bunu ispatlar. Endülüs'ten, Bağdat'tan Avrupa'ya giden alimler Avrupalılar iyi tahsil etmiştir. 

ÇOK ŞÜKÜR Kİ AMERİKALILAR'DAN YÜZDE 20 İSABETLİYİZ

16. yüzyıla kadar Avrupa'daki bütün üniversitelerin resmi dili Arapça'ydı. O büyük Mem'un şu anda Tarsus'ta bir cami bahçesinde yatıyor. Memun Bizanslılar'dan savaş tazminatı olarak İstanbul'dan kitap talep etti. Hülagu Bağdat'ı işgal edince bir ay boyunca nehirlerden mürekkep aktı. Biz eğitime, bilime değer veriyorduk onun için uygarlığın taşıyıcı oldukl. Ne zaman ki bilimi, eğitimi bıraktık çöktük. Şimdi kendimizi bilimi üreteceğiz, google'den aktarmayla değil. Kendimiz üreterek öğreteceğiz. Son 20 yılda büyük yürüyüşümüzün lideri sayın Erdoğan'ın damadı bu toprakların çocuğu. Amerika'nın en iyi okullarında öğretim görüyor. MIT'de yüksek linas yapıyor. Hedefledi şey, ülkenin savunmasının bağımsız olabilmesi için havacılığı geliştirmek istiyor. Şimdi insansız hava üretiminde dünyada 6 ülkeden biri Türkiye. Çok şükür iki hafta önce Konya'da insansız hava aracının silahlısını yaptı ve Amerikalılar'dan atışlarda yüzde 20 isabet sağladı. 

GÜNDE 17 SAAT ÇALIŞIRSANIZ AZİZ HOCA'YI GEÇERSİNİZ

Mustafa Kemal diyor ya 'Muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur'. Bunu Mustafa Kemal bir ırk için söylemiyor. Bir gün yolunuz düşerse Anıtkabir'in altında bir müze yapıldı. Orada Mustafa Kemal'in serüveni anlatır. Mustafa Kemal toplam 54 yıl yaşadı, keşke 30-40 yıl yaşayabilseydi. Savaşlar, yıpranmalar vs. Müzeden çıkarken okuduğu kitapları görün. Hayret edersiniz, 54 yaşındaki bir adam bu kadar kitabı ne zaman okudu? Dil, tarih, nota, geomatre çalışması yapıyor. Onun için  siz de her an öğretmeninizin imtihanına hazır olacak çalışmalısınız, Fuat Hoca'nın dediği gibi günde 17 saaat. Böyle olursanız Aziz Sancar da olursunuz, Fuat Sezgin de olursunuz. İbn-i Sina'yı da aşarsınız. (kaynak: Akşam)

Bu haber toplam 3013 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!