1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Esnafın kriz ayları başladı
Esnafın kriz ayları başladı

Esnafın kriz ayları başladı

Her yıl olduğu gibi okulların tatil olmasıyla boşalan Siirt’te esnaf kriz aylarını yaşıyor

A+A-

Her yıl okulların kapandığı Haziran ayıyla birlikte Siirt esnafının kriz ayları başlamaktadır. Askeriyle, polisiyle, öğretmeniyle tüm memurlar memleketlerine gitmektedir. Siirt’in yerlileri de durumu olanlar başka kentlere tatile gitmektedir. Tüm bu hareketlilik şehrin neredeyse yarısının boşalmasına neden olmaktadır ki Siirt’teki esnafın neredeyse tamamı 2-3 aylık kriz dönemine girmektedir.

İşte Siirt esnafından birkaçının kriz aylarıyla ilgili Siirtliler.Net’e yaptıkları kısa değerlendirmeleri;

fatih gülyeşilFatih Gülyeşil / Binbay Spor

Mayıs sonu piyasa bitiyor. Her yıl esnafın karşılaştığı genel bir durum bu. Siirt zaten çıkmaz sokak ve fabrikamız da yok. Her yaz döneminde Siirt’ten kaç ev göç veriyor Allah bilir. Yaşım 28 ama bugün ne yazıkki 10 tane eski arkadaşım kalmadı. İnsanlar haklı olarak doyacağı yere gidiyorlar. Öğlen oldu daha siftah yapmadım.

Selim Özkılcı / Selim Kuaförselim özkılcı

Okulların kapanmasıyla memur kesimi ilimizden gidiyor. İşlerimiz yarı yarıya düşüyor. Memurlar kadar Siirt’in yerlisi de tatile gidiyor ve şehir hepten boşalıyor. 20 yıldır bu mesleği yapan bir esnafım ve bildim bileli hep böyle oluyor. Ramazan bayramına kadar bu kriz böyle devam edecektir.

 

 

özgür nazlıcanÖzgür Nazlıcan / Site Kuru Temizleme

Her yıl bu durgunluk Haziran ayının ortalarında başlıyor ve okullar açılıncaya kadar sürüyor. Memurlar kendi memleketlerine ya da tatil beldelerine gitmesiyle işlerimiz %70 oranında düşüyor. Bizim işlerimiz ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde artıyor. Mevsim değişikliğinden dolayı herkes elbiselerini temizletip kaldırıyor. Bizim sektörün en canlı olduğu vakitler işte bu mevsim değişikliklerinde oluyor.

 

Erhan Günbat / Günbat Giyimerhan günbat

5 yıldır giyim mağazamızı işleten bir esnafım. Her yıl Temmuz-Ağustos dedinizmi 2 ay boyunca bizim işler yarı yarıya düşüyor. Siirt esnafının, daha doğrusu küçük şehirlerin kaderidir bu. Eylül ayında Ramazan bayramı olduğundan işlerde hareketlilik başlıyor. Her yıl bu krizi yaşadığımız için genelde ödemelerimizi de bu kriz aylarına yönelik tedbir alıyoruz.

Bu haber toplam 2834 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!