1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ermeni tehciri olmasaydı Kürtler katledilecekti
Ermeni tehciri olmasaydı Kürtler katledilecekti

Ermeni tehciri olmasaydı Kürtler katledilecekti

İstanbul’da Halenzeliler Derneği’nde hemşerileriyle bir araya gelen Siirt Milletvekili Yasin Aktay, karşılıklı soru-cevap şeklinde konferans verdi.

A+A-

İstanbul’un tarihi semtlerinden olan Beyoğlu İlçesi’ndeki Tophane semtinde faaliyette bulunan Halenzeliler Derneği, dün akşam saatlerinde Siirt AK Parti Milletvekili Prof.Dr.Yasin Aktay’ı ağırladılar.

Gündeme ilişkin konuların yanı sıra tarihi çeşitli vakıaları da içeren konularda çeşitli değerlendirmelerde bulunan Aktay, dinleyicilerin sorularına da yanıt verdi.

Aktay’ın değerlendirmelerinden bazı satır başları şöyle:


DAEŞ, PYD VE PKK TÜRKİYE’YE SAVAŞ İÇİN VEKALET ALDILAR

En son Sultanahmet saldırısında da gördük ki Türkiye’ye karşı DAEŞ, PYD ve PKK gibi örgütler savaş vekaleti aldılar. Suriye, İran ve Rusya gibi ülkeler Türkiye’ye karşı ittifak halindeler. Sultanahmet saldırısı da bu ittifakın bir ürünüdür. 


ABD’DE İKİZ KULE SALDIRISINDA TÜM PARTİLER TERÖRE KARŞI BİRLEŞTİ

11 Eylül saldırısı gerçekleştiğinde Amerika’daydım. Orada hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar olmak üzere 2 büyük parti var. Birbirlerinin zıttı olan o iki parti de saldırının hemen ardından teröre karşı ortak kararlar aldılar ve teröre karşı nasıl daha güçlü oluruz sorusuna yanıt aradılar. Akşama kadar günlerce bunu konuştular. Bizde ise Sultanahmet saldırısının daha ilk dakikalarından itibaren Cumhurbaşkanımızı, Başbakanımızı, partimizi suçlamaya başladılar.

1.Dünya savaşının üzerinden 100 yıl geçti. Yüzüncü yılında coğrafyanın yeniden şekillenmesi, sınırların yeniden çizilmesi gibi konular gündeme geliyor. 100 yıl önce sınırların çizildiği masalarda Rusya, Bolşevik devriminden dolayı masada yer alamadı. Ülkemizden ve bölgemizden o nedenle çekildi. Yoksa savaşı kaybettiği için çekilmemişti ülkemizden. 


ERMENİ TEHCİRİ OLMASAYDI KÜRTLER SOYKIRIMA UĞRAYACAKTI

Rusya, çekildi ama o tarihlerde Ermenileri kışkırttı. Türkiye’nin Ermenileri tehcir etmesi aslında o kışkırtmalar sırasında Kürtleri korumak maksatlıydı. Eğer Ermeni çeteleri o tarihte tehcir edilmemiş olsaydı Kürtlere karşı büyük bir soykırım olacaktı.


TÜRKİYE-İSRAİL DOSTLUĞU YOK.
ŞARTLARIMIZ YERİNE GELİRSE İLİŞKİLERİMİZ SÜRER

Türkiye ile İsrail arasında bir dostluk girişimi söz konusu değil. İsrail ile ilişkilerin yeniden düzelebilmesi için çeşitli şartlarımız var ve o şartlar yerine gelmedikçe ilişkilerimizin düzelmesi s öz konusu değil. Gazze’ye ablukanın ve ambargonun kaldırılması, Türkiye’den özür dilenmesi ve Mavi Marmara’da şehit ettiği insanların tazminatlarını ödemesi bizim şartlarımızdır. Bu anlamda görüşmelerimiz sürüyor. Fakat bu görüşmelerden özellikle Mısır çok rahatsız oldu.

halenze1-001.jpghalenze2-001.jpghalenze3-001.jpghalenze4-001.jpg

halenze5-001.jpghalenze6-001.jpg

Bu haber toplam 2896 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!