1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erken seçimde Siirt Adayları kim olacak?
Erken seçimde Siirt Adayları kim olacak?

Erken seçimde Siirt Adayları kim olacak?

AK Parti’nin ülkeyi hükümetsiz bırakmama adına mecliste sandalyesi bulunan partilere yönelik ziyaretlerinin ilk turu tamamlandı.

A+A-

7 Haziran seçimleri öncesinde “AK Parti iktidardan gitsin de…” söylemi üzerine büyük bir psikolojik koalisyon kuran muhalefet partileri 7 Haziran seçim sonuçlarının ardından koalisyon çalışmalarında “biz yokuz” tavrını gösterdiler. Özellikle MHP ile HDP’nin bu konudaki tavrı eleştiri topladı. Muhalefet partilerinin 7 Haziran sonrası açılan TBMM’deki Meclis Başkanlık seçiminde bile ortak bir aday çıkarıp seçtirtememeleri de seçmenlerin dikkatinden kaçmadı. Koalisyon çalışmalarında CHP’nin ilk şartları ise şaşkınlıkla karşılandı.

AK Parti’nin koalisyon çalışmalarıyla ilgili ikinci tur tekrar gerçekleşecek olmasına rağmen ülke genelinde “Erken Seçim” ihtimali üzerinde daha çok durulmaya başlandı. 

SİİRT ADAYLARI KİM OLACAK?

Erken Seçim olması halinde gerek AK Parti gerekse de HDP’nin Siirt’te kimleri aday göstereceği sorusu da şu sıralar Siirt’in siyasi kulislerinde tartışılmaya başlandı bile. Her iki partinin de göstermiş olduğu adaylarla ilgili birçok farklı değerlendirmelere rastlamak mümkün. 

LİSTEYİ DOĞRU HAZIRLA 2 VEKİLİ KAZAN

Her iki partiyle ilgili şehrin dengeleri gözetilmeden yapıldığı belirtilen listelerin Siirt’te oy oranlarındaki değişimde önemli etkisi olduğu ifade ediliyor. Yapılan birçok değerlendirmede özellikle AK Parti listesinde dengeler faktörü daha kabul edilebilir bir etken olmasına değiniliyor ve şu kanaat dillendiriliyor: “AK Parti kendi listesini daha doğru yaparsa HDP barajı tekrar aşsa bile AK Parti Siirt’ten 2 vekil çıkarabilir.”

Bu haber toplam 3667 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!