1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Eniştemiz Adnan Erdoğan'dan Siirt değerlendirmesi
Eniştemiz Adnan Erdoğan'dan Siirt değerlendirmesi

Eniştemiz Adnan Erdoğan'dan Siirt değerlendirmesi

Tillo etkinliklerinin renkli ve dikkat çeken simalarından birisi olan Adnan Erdoğan, izlenimlerini Siirtliler.Net ile paylaştı.

A+A-
Kendisi aslen Malatya’lı. Siirtlilerin eniştesi. Eşi Siirtli yazarlardan ve Şirvan doğumlu olan Emine Uçak Erdoğan’la 10 yılı aşkın bir süredir aynı yastığa baş koymuşlar. Türkiye, Adnan Erdoğan’ı, Kurtlar Vadisi adlı dizide tanıdı. Türkiye’nin tanınan simaları arasındaki ikinci eniştesi denilebilir Adnan Erdoğan için. Soy isimleri ise tamamen bir benzerliktir.
 
Eniştemiz Adnan Erdoğan, Tillo etkinlikleriyle ilgili izlenimlerini Siirtliler.Net ile paylaştı ve şu satırlara yer verdi:
 
“Siirt’e zaten enişteniz olduğum için eşimden dolayı belirli aralıklarla gelip giderim. Yabancısı olduğum bir yer değil. Bugün Siirt’e daha çok gün yüzüne çıkarılan Hz.İbrahim Hakkı ile hocası Hz.İsmail Fakirullah’ı da çok önceden, hatta evlilik öncesinde biliyordum. Güneş hadisesini de biliyordum. Ama bu seneki 23 Eylül’de ilk kez o atmosfere tanıklık ettim. Gerçi türbenin içerisine ilk güneş vurduğunda giremedik.
 
Etkinlikler kapsamında Tillo meydanında yapılan ilahi dinletileri bilindik konser görüntülerindendi. Farkındalık oluşturacak ve o ilçenin atmosferine daha uygun bir şekilde yapılabilirdi. Mesela Hz.İbrahim Hakkı’nın eserlerinden derlenen bir konser verilebilirdi. Dinletilen şey piyasada olan Türkiye’nin her tarafında rahatlıkla bulunabilecek ilahilerdendi. Eyvallah o ilahiler de olsun ama asıl olması gereken şey, İbrahim Hakkı’ya veya Fakirullah’a ait bir konser olmalıydı. Hafif, yumuşak, soft bir dinleti gibi… Orada yatan zatları hatırlayarak, onlara hürmeti biraz daha fazla gözeterek bir dinleti gibi…
 
Bir başka şey ise, üniversitede yapılan İbrahim Hakkı sempozyumu. Akademik bir çalışma. Güzel ve olması gerekir. Faydalı bir şey. Ancak İbrahim Hakkı veya hocası İsmail Fakirullah; sokağa, halkın içine, vatandaşın arasına indirilmeli. Örneğin Tillo meydanındaki konserde kısa bilgiler, hatırlatmalar veya sunumlar yapılabilirdi. Özendirici, bilgilendirici sunumlar olabilirdi. Çünkü halkın ekseriyeti o konser alanındaydı, akademik değeri olan sempozyumda değil.
 
Filmcilik açısından değerlendirmemi istediniz, onunla da ilgili şöyle bir değerlendirme mümkündür; mesela rol aldığı Kurtlar Vadisi’ndeki Ömer Baba’yı hatırlayın. O karakter tıpkı Siirt için bahsettiğimiz İbrahim Hakkı’ların, İsmail Fakirullah’ların süzülmüş, sadeleşmiş halidir. O zatları tanıtmak, sokağa, vatandaşın hayatına sokabilmek, özenilen modeller olmasını sağlamak için bu tür etkinliklerin dışında başka şeyler de olmalı. Kısa metrajlı filmler gibi ya da belgeseller gibi…”
 
Bu haber toplam 4869 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!