1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. En Sert Tepki Belediye İş Sendikasından
En Sert Tepki Belediye İş Sendikasından

En Sert Tepki Belediye İş Sendikasından

Botan çayındaki boğulmalara sivil toplum örgütlerinden ilk ve tek olarak Belediye İş Sendikası Siirt Şubesinden geldi.

A+A-

Son aylarda baraj kapaklarının açılması sebebi ile meydana gelen boğulma olayları sivil toplum örgütü Belediye İş Sendikası kayıtsız kalamayarak protesto niteliğinde bir basın açıklaması yaptı. Belediye İş Sendikası üyelerince okunan basın açıklaması son aylarda gerçekleşen boğulma olaylarının halk içindeki düşünceleri dile getirmeye yetti. Basın açıklamasını aynen iletiyoruz.

 

 

Aydınlar ilçesine bağlı Taş balta köyü yakınlarında bulunan alkumru barajı kapaklarının uyarı yapılmadan açılması sonucu botan çayının yükselmesiyle son zamanlarda ilimiz üzerinde kâbus olmaya başlamıştır. Halkımızın hafta sonlarını geçirecek tek piknik ve kafa dinlenme yeri olan, botan çayı son günlerde artık ölüm haberleriyle anılmaya başlandı.

 

Nitekim insan hayatının bu kadar ucuz olmadığını ve yaşanan bu duyarsızlığa yetkililerin duyarlı olmasını bekliyoruz. Açıldığı günden bugüne kadar botan vadisinin dengesini bozan ve birçok aileyi yok edip, acılar yaşatan bu insanlık ayıbını kınıyoruz!

 

Alkumru barajı, en son kapaklarının sorumsuzca açılması sonucu; bir aileden bir baba ve iki çocuğu hayatını kaybetmiştir. Ayrıca bu barajlarla birileri maddi kazanç sağlarken, bir yandan da bir çevre vahşeti yaşanıyor. Bu yapılan sorumsuzluklar yalnızca insanlığa değil; çevreye, havaya ve tüm canlılara zarar veriyor. Hiç olmazsa maddi kaynak sağladığınız bu insanları uyarıp, insan hayatının bu kadar sorumsuzca harcanmaması konusunda uyarmak gerekmiyor mu?

 

Bir an önce yetkililerin bu konuyla ilgili soruşturma ve araştırma başlatıp, alkumru barajının daha fazla insan hayatına zarar vermeden, gerek yargının gerekse valiliğin ve çevrecilerin bu konuya samimi yaklaşımlarını bekliyoruz.

Ayrıca bu açıklamamızın bir suç duyurusu olarak değerlendirilmesini istiyoruz ve talep ediyoruz.

 

Son olarak şu ana kadar yaşamını yitirten insanların ailelerine ve yakınlarına baş sağlığı dilerken, bu olayların son bulmasını ümit ediyoruz.

 

 

 

 

  

Bu haber toplam 2596 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!