1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. En fazla destek alan iller arasındayız
En fazla destek alan iller arasındayız

En fazla destek alan iller arasındayız

Demirkıran, Siirt’in, yeni teşvik sisteminde en fazla destek alan iller arasında olduğunu açıkladı

A+A-

Siirt  Ak Parti Milletvekili Türkiye-AB  Karma Parlamento Komisyonu Başkanı Afif Demirkıran, bugün Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği,  Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı teşvik sistemiyle ilgili görüşlerini ifade etti.

Demirkıran, “Uzun zamandır hükümetçe hazırlıklarını yaptığımız  bölgesel gelişmişlik farklılıklarının giderilmesi amaçladığımız; üretim, istihdam ve ihracat süreçlerine yönelik,  en az gelişmiş bölgelere sağlanan yatırım desteklerinin artırılması ile 2023 hedefine biraz daha yaklaşmış olacağız.  Bu proje ile  Doğu ve  Güneydoğu ayağa kalkarken ülkenin diğer bölgeleri de rahatlamış olacak.”

Yeni teşvik sisteminin;  Genel Teşvik Uygulamaları, Bölgesel Teşvik Uygulamaları, Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki, Stratejik Yatırımların Teşviki adı altında dört ana bileşenden oluştuğunu kaydeden Demirkıran, yatırımın hangi bileşende yer aldığı, büyüklüğüne ve bölgeye göre farklı teşviklerin söz konusu olduğunu belirtti.

Demirkıran, “ Genel teşvik uygulamalarında;  kdv istisnası, gümrük vergisi muafiyeti,

Büyük ölçekli yatırımların teşvikinde; kdv istisnası, gümrük vergisi muafiyeti vergi indirimi, sigorta primi, işveren hissesi desteği, yatırım yeri tahsisi,

Stratejik yatırımların teşvikinde;  KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği yatırım yeri tahsisi, faiz desteği ve  kdv iadesi,

Bölgesel  teşvik uygulamalarında; kdv istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, yatırım yeri tahsisi, faiz desteği  sağlanacak.

Organize Sanayi Bölgelerinde yapılacak yatırımlar, Aynı sektörde faaliyet gösteren firmaların birlikte gerçekleştireceği ve faaliyet gösterilen yatırım konusuna dikey veya yatay entegrasyon sağlayacak yatırımlar, TÜBİTAK tarafından desteklenen Ar-Ge projeleri neticesinde geliştirilen ürünün üretimine yönelik yatırımlar, yatırımın bulunduğu bölgenin bir alt bölgesine sağlanan destek unsurları ile desteklenecek.

Siirt’imizin de içinde bulunduğu 6. Bölge illerinde, asgari sabit yatırım tutarının üzerinde gerçekleştirilecek yatırımlar, sektör ayrımı olmadan bölgesel desteklerden yararlanacak. Bu çerçevede,  söz konusu bölgede yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, tüm destek unsurlarından azami miktarda yararlanacak. İlimiz ve Bölgemizde yapılacak yatırımlar ile sağlanan istihdam kapsamında; ödenmesi gereken sigorta primi işveren hissesinin asgari ücrete tekabül eden tutarı 10 yıl, yatırımların Organize Sanayi Bölgelerinde yapılması halinde ise 12 yıl süreyle devlet tarafından karşılanacak.

Yine İlimizin bulunduğu 6. Bölge illerinde, işçilerin asgari ücreti üzerinden hesaplanan gelir vergisi stopajı 10 yıl süreyle alınmayacak.

6’ncı bölgede yatırım yapacak firmalar, yatırımlarının yüzde 50’sine, organize sanayi bölgelerinde yapılacak yatırımlar için ise yüzde 55’ine tekabül eden tutar kadar vergi ödeme yükümlülüğünden muaf tutulacak. Yine bu bölgelerde gerçekleştirilecek yatırımlar için faizin Türk Lirası cinsinden %7’si, döviz cinsinden %2’si devlet tarafından karşılanacaktır.  Faiz destek tutarını  900binTL’ye çıkararak bölgedeki yatırımlara finansman desteğini de sağlamış olacağız.”

Demirkıran  son olarak, “ Bölgemizde Ak Parti iktidarından önce on yılların ihmali söz konusu olduğunu;  ancak 9,5 yıldır bu durumun tersine değişmesi için çalışmalar yürüttüklerini, üretimi artıracak, istihdamı sağlayacak, projeler uyguladıklarını, bu yeni teşvik sistemiyle de  bölgemizin  daha fazla yatırımcı çekeceğini, yine özellikle Siirt’te doğum büyümüş olan Siirtli iş adamı hemşerilerimizin doğup büyüdükleri şehre yatırım yapmaları hususunu çok önemsediğini, onların desteğiyle yapılacak yatırımlarla  bölgemizdeki işsiz gençlere yeni iş imkanlarının doğacağını” söyledi.

Bu haber toplam 2100 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!