1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Emine Uçak Erdoğan, Siirt’i değerlendirdi
Emine Uçak Erdoğan, Siirt’i değerlendirdi

Emine Uçak Erdoğan, Siirt’i değerlendirdi

Siirt’teki Tillo etkinliklerinin konuğu olarak katılan Emine Uçak Erdoğan’dan son zamanlardaki Siirt etkinliklerini değerlendirmesini istedik.

A+A-
Siirtli (Şirvan doğumlu) yazarlarımızdan olan ve Tillo etkinlikleri kapsamında Siirt Valisi tarafından edilen davete icabet ederek memleketi Siirt’e gelen Gazeteci-Yazar Emine Uçak Erdoğan, etkinliklerle ilgili Siirtliler.Net’e değerlendirmelerde bulundu.
 
Siirt’e Gazeteci/Film Oyuncusu eşi Ahmet Erdoğan (Kurtlar Vadisi’ndeki Deli Hüsnü karakterinde oynayan) ile birlikte gelen Emine Uçak Erdoğan, son 1 yıl içerisinde Siirt ile ilgili yapılan etkinliklerin kendisinde nasıl bir iz bıraktığını şu sözlerle ifade etti:
 
"Siirt’in bugün maalesef unutulmuş kendine has bir damarı vardı. Son 1 yıl içerisinde o damar ortaya çıkarılıyor. Gerçekten de birisi çıkıyor (Siirt Valisi Ahmet Aydın’ı kastediyor) ve isterse bunu yapabiliyormuş. İlk kez Siirtliler.Net’in fikriyle gelişen ve Valimizin desteğiyle geçen sene gerçekleşen Siirtli Yazarların öğretmenler gününde Siirt’te ağırlanmaları, Feshane’deki Siirt Günleri ve son olarak Tillo etkinlikleriyle kitap fuarı gibi etkinlikler üstün körü yapılan şeyler değil iyi bir tahlil sonucu yapılıyor. Siirtli şahsiyetlere değer veriliyor. Mesela Hilmi Yavuz için Siirtli olduğunu bilmiyordum diyenler oldu. Oysa kitaplarında bahseder. Tüm bu faaliyetleri önemli kılan şey Siirt’in değerlerini hatırlatmak ve onlara kıymet vermektir. Böylece bağları kopanlar uyandırıldı veya bağ olanların bağları pekiştirildi.
 
Mesela bende son yıllarda Diyarbakır, Van, Mardin gibi iller ağır basıyordu. Ama şimdi memleketim Siirt ön plana çıktı bende. Böylece Siirt için ayrı bir kafa yorma isteği ve ihtiyacı hissediyor insan. Bu istek ve ihtiyacın devam etmesi de bahsettiğim Siirt damarı için çok önemli.
 
Bir başka kazanım ise, yeni nesil kendi tarihinin izlerini taşıyan mekânlarını, değerlerini daha geniş tanıma, hissetme imkânı buldu. Onları Siirt kendi içerisinde de gündemlerine almaya başladı. Bu kültürün yaşatılması, kalıcı hale gelmesi ve koruma altına alınması gerekiyor."
 
Bu haber toplam 4720 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!