1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Elif Tren Özer ile inşaat sektörü üzerine söyleşi
Elif Tren Özer ile inşaat sektörü üzerine söyleşi

Elif Tren Özer ile inşaat sektörü üzerine söyleşi

Siirt Belediyesi İmar eski Müdürlerinden Elif Tren Özer ile Siirt'teki inşaat sektörü ile ilgili söyleşi.

A+A-

Türkiye'de 1 Ocak 2011 tarihi itibariyle hayata geçecek olan Yapı-Denetim firmalarının Siirt'te kurulan 5 firmasından birinin sahibi Elif Tren Özer ile inşaat sektörü üzerine söyleşi.

elif tren özer

Elif Tren Özer

Siirt inşaat sektöründeki örgütlenme nasıl? Örgütlenmenin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz? Düşünmüyorsanız nedenleri?

Mimarlar ve Mühendisler Odası ilimizde yok. Müteahhitler Derneği var dı ama aktif değil sanırım, tam olarak bilmiyorum.

Siirt’te inşaat sektörü ehil ellerde mi? Değilse bunun için ne yapılmalı?

Sektördekilerin bir kısmı çocukluktan yetişip sonradan müteahhit olmuş insanlar. Müteahhitlik olarak tamamını ehil insanlar olduklarını söyleyemeyiz. 20 yıl önce inşaatlar nasıl yapılıyorsa bugün de hemen hemen aynı sistem uygulanıyor. Teknolojik gelişmelerden pek yararlanılmıyor.

İnşaat sektörünün istihdama(işsizliğe) olan etkisi nedir?

İlimizde istihdamın sağlandığı tek sektör diyebiliriz. Bu sektörün ölmesi demek işsizler ordusunun ortaya çıkması demektir. Ekonomiyi ayakta tutan ve piyasada parayı döndüren en canlı sektördür.

İnşaat sektöründe kalifiye eleman sıkıntısı var mıdır? Varsa bu nasıl giderilmelidir, önerileriniz nelerdir?

Hem teknik eleman hem de işçi düzeyinde kalifiye eleman sıkıntısı var. Özellikle de teknik eleman sıkıntısının bulunduğunu söyleyebiliriz. Mesela Makine Mühendisi ilimizde yok. Kurumlarda bulunuyor ama özelde böyle bir mühendis yok.

İnşaat Müteahhitliği mesleğine girişler zor mu? Müteahhitlik mesleğine girerken belirli şartlar olmalı mı?

Yap-Sat işi yapanların herhangi bir belge yada aranan herhangi bir şart yok. Ticaret Odası’na kayıt olmanız yeterli. Mesleğe giriş bu kadar kolay yani.

İnşaat sektörünün beyaz yakalıları olarak bilinen; mühendis, mimar ve teknisyenlerin sektördeki etkisi ve yetkisi nedir?

Zaten sektörle ilgili bir sivil toplum kuruluşunun olmayışı yetki olmadığı anlamına geliyor. Şehrin planlaması, şehrimizin sektörle manada sorunları veya sektörel bir dayanışmanın sağlanacağı, bu konuların konuşulabilineceği bir çatı yok. Bu durum etkiyi de, yetkiyi de ortadan kaldırıyor.

İnşaat sektörünün bürokratik engelleri var mıdır? Bunlar nelerdir? Özellikle ruhsat aşamasındaki zorluklar nelerdir?

Bildiğim kadarıyla bürokratik bir engel bulunmuyor. Belediyede İmar Müdürlüğü yaptığım dönemde ister istemez bazen sorunlar yaşanıyordu elif tren özerki sorun yaşamayan hiçbir belediye ülkemizde bulunmuyor. Ama önemli olan uyumlu çalışma zeminini hazırlayabilmektir. Şu an müteahhitlerle mevcut belediye ile problemleri varmı yokmu bilmiyorum.

Tapu ve Kadastro işlemleri açısından sorunlarınız nelerdir?

Hayır, bildiğim kadarıyla hiçbir sorun yaşanmıyor.

Siirt ve Vakıf ikilisi penceresinden bakarsak Siirt’teki vakıf arazilerinin sektöre olumlu veya olumsuz etkileri nelerdir?

Olumsuz etkilediği bir gerçektir. Çok değerli araziler var fakat bunlar vakıf olduğu için değerlendirilemiyor.  Ayrıca vakıf arazileriyle ilgili işlemler için Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Bitlis’te bulunuyor. Bu da ayrı bir problem. Bir ara Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün bir şubesi ilimizde bulunuyor du fakat o da buradan Bitlis’e gitti.

Yapı denetimi açısından Siirt’in durumu nedir? Siirt deprem bölgesinde olmasına rağmen sizce denetimler yeterli mi?

Şimdiye kadar belediyenin yapmış olduğu denetimler dışında bir denetleme olmadı. Ülke genelinde belediyelerin denetimlerini yetersiz gören Bayındırlık ve İskan Bakanlığı bu işi özel sektöre, yani Yapı-Denetim firmalarına verdi. Yılbaşından itibaren bu sektör resmen çalışmaya başlayacaktır.

Siirt’te İnşaat sektörünün bina peyzajı açısından iyi bir sınav verdiğine inanıyor musunuz? Bir bina yaparken yeterli yeşil alan, otopark gibi yapılanmalara dikkat ediyor musunuz?

Peyzaj yokki ilimizde. Çünkü peyzaj yapabileceğiniz bir alan yok. Siirt’in imar planı bozuk. İpekyolu, Kurtalan yolu, üniversiteye giden yol gibi alanlarda yeni imar alanları açılıyor.

Bu haber toplam 7349 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!