1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Elektrik Faturalarındaki Kesintilere Dikkat
Elektrik Faturalarındaki Kesintilere Dikkat

Elektrik Faturalarındaki Kesintilere Dikkat

Son günlerde elektrik faturalarındaki %10’luk kesinti ile kaçak kullanım bedeli ödediğimizle ilgili çıkan haberler sonucunda kamuoyunda meydana gelen tepkilere Siirt Tüketiciyi Koruma Derneği de sessiz kalmadı. Vatandaşları bu kesinti konusunda uyararak n

A+A-

Siirt İli Tüketicileri koruma derneği Başkanı M.Enver AYTAÇ’tan uyarı. Kaçak elektrik kullananların paraları faturalarını düzenli ödeyen tüketicilerden alınıyor. Elektrik Faturalarınızı kontrol edin ve bizzat şikâyet dilekçesi veriniz.

        

Gerek Ulusal Basında yer alan, gerekse  Tüketicilerin şikayetlerine sebep olan ELEKTRİK FATURALARINDA HAKSIZ KAZANÇ BEDELİ konusunda; Dernek Başkanlığımıza atılan e-mailler ve telefonlar üzerine Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Siirt İl Müdürlüğü yetkilileri ile konuyla alakalı yaptığımız görüşmelerde; Elektrik faturalarına yansıtılan yaklaşık fatura tutarının % 10-14 arası değişen oranlardaki kalemlere ilişkin (Kayıp Kaçak Bedeli, Sayaç Okuma Bedeli, Belediye Tüketim Payı, TRT Payı v.s.) olarak yöneltilen soruya karşılık; 01 Nisan 2011 tarihinden itibaren faturalardaki kalemlerin ayrıştırıldığını, oysa bunların daha önceki faturalarda ayrıştırılmadan tek bir kalemde tüketiciden zaten alındığı, bu uygulanan tarifelerin EPDK Enerji Piyasası Denetleme Kurulu tarafından; 01 Nisan 2011 tarihinden geçerli olmak üzere 28.12.2010 tarih ve 2999 sayılı EPDK Kurul kararı ile belirlenmiş ve www.tedas.gov.tr internet adresinde yayınlandığını, Şirketlerinin alınan bedelle ilgili bir kararının söz konusu olmadığını, bu nedenle varsa konu ile ilgili şikayetlerin EPDK ya yöneltilmesi gerektiği vurgulanmıştır.

  

Son Günlerde Elektrik faturalarında Tüketicilerin şikâyetlerine sebep olan ve tüketiciye yansıtılan fatura incelendiğinde Kayıp/Kaçak bedeli,  Dağıtım Bedeli, İletişim Bedeli adı altında bundan başka Sayaç Okuma Bedeli, Perakende Satış Hizmet Bedeli, İletim Sistemi Kullanma Bedeli adı altında da ücret tahakkuk ettirildiği görülmektedir.

 

Kaçak Kullanıma Teşvik Ediliyoruz.

 

Faturasını düzenli olarak ödeyen tüketicinin kullandığı elektriğin % 10 ile % 14 oranında fazladan faturaya yansıtıldığını fark eden tüketiciler şikâyetlerini nereye yapacaklarını bilemediklerini dile getirdiler.

“Elektrik faturalarımızdan % 10 civarında kaçak elektrik kullanımı kesiliyormuş. Tedaş'ı aradım Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun aldığı bir karar doğrultusunda kesiliyor dediler. İnanılır gibi değil düzenli fatura ödeyenlere, kaçak kullananların faturaları ödettiriliyor. Resmen kaçak elektrik kullanımı teşvik ediliyor. Anlaşılır gibi değil milletin kullandığı kaçak Elektriğin bedelini de sen ödersin, nasıl bir adalettir bu?”

İlimizde bazı Tüketicilerimize gönderilen elektrik faturasında borç tutarı yazılmaksızın ‘Sayacınızın son endeksinin okunarak Tedaşa gelinmesi’ hususundaki uyarı da tüketicilerin tepkisine yol açmaktadır.

Haksız Kazancın Önüne Geçilsin.
Yansıtılan bedelin haksız kazanç olduğunu kaydeden tüketiciler bu görüşlerinin nedenlerini “Ödemelerini zamanında yapan dürüst vatandaşların faturasına yansıtarak haksız bir kazanç elde ediliyor. Yasal olmayan bu haksız kazancın önüne geçilmesi gerekiyor. Onlar kaçak kullanıyor bedelini biz ödüyoruz” şeklinde dile getirdiler.

 

Ne Yapmalı

 

Yukarıda bahsedilen durum üzerine Kahraman Maraş ‘ ta bir vatandaşımız Örnek tüketicimiz İl Hakem Heyetine müracaat ederek haksızlığın giderilmesi konusunda dilekçe vermiş ve hakem heyeti de yapılan inceleme sonucunda tüketiciyi haklı bularak fazladan alınan K:K:B: fazla alınan bedelin iadesine karar vermiştir. "Elektrik hırsızlarının cezasını, dürüst tüketici çekmek zorunda değil. Kurum görevini yerine getirip kayıp kaçağı saptayarak faturayı onlara çıkartsın. Bizim ne günahımız var."

Tüketicilerin izlemesi gereken yol; önce Fatura ve ödeme makbuzuyla ilgili kuruma itiraz etmeleri gerekli. Daha sonra bulundukları yerin İl veya İlçe Hakem heyetlerine bir dilekçeyle müracaat etmeleri gerekmektedir.

 

4077 Sayılı Tüketici Koruma Kanununa göre Tüketici; Bir mal veya hizmeti ticari veya mesleki olmayan amaçlarla edinen, kullanan veya bu hizmetten yararlanan gerçek ya da tüzel kişidir. Ticarethanede kullanılan elektrik ve dolayısıyla fazladan ödenen bedel bu kanun kapsamında değerlendirilmemektedir. Ticari amacı olmayan kamu kurumları, Muhtarlık hizmet binaları, özel mülkiyet ve meskenlerde kullanılan enerji kanun kapsamına girmektedir.

 

Bu haber toplam 2550 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!