1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Eksi 18 derecede Siirt Dedaş'ın arıza çalışması
Eksi 18 derecede Siirt Dedaş'ın arıza çalışması

Eksi 18 derecede Siirt Dedaş'ın arıza çalışması

Olumsuz hava koşulları ve fırtına nedeniyle 30 köyün bulunduğu Siirt’in Şirvan İlçesine Bağlı Cevizlik Köy grubunu besleyen enerji nakil hattı koptu, direkler devrildi.

A+A-

Dicle Elektrik’ten -18 Derecede Hizmet
 
Olumsuz hava koşulları ve fırtına nedeniyle 30 köyün bulunduğu Siirt’in Şirvan İlçesine Bağlı Cevizlik Köy grubunu besleyen enerji nakil hattı koptu, direkler devrildi. -18 dereceyi bulan Olumsuz hava koşullarına rağmen yıkılan direkler yeniden dikildi, nakil hattı yenilendi ve 30 köye 24 saat sonunda yeninden elektrik verildi.
 
Direkler Yıkıldı 30 Köy Karanlıkta Kaldı
 
Ülkenin önemli bir bölümünü etkisi altına alan olumsuz hava koşulları, Güneydoğu’da da kar yağışı ve fırtına şeklinde etkili oldu. Kar ve fırtına yüzünden Şiirvan ilçesine bağlı Cevizlik Köy grubuna elektrik enerjisi taşıyan yüksek gerilim direkleri adeta kağıt gibi devrildi. Direklerin devrilmesi ile birlikte enerji nakil hatları da kopunca, buradan beslenen 30 köy bir anda karanlıkta kaldı.
 
24 Saatte Yeniden Elektrik Verildi
 
Yaşanan durumu haber alan Dicle Elektrik Dağıtım Siirt İl Müdürlüğü, gerekli müdahalelerde bulunmak için zaman geçirmeden harekete geçti. İl Müdürü Naci Obut başkanlığındaki arıza bakım ve onarım ekibi, gerekli malzemelerle birlikte yola çıktı ve direklerin devrildiği 1.800 rakımlı Cevizlik mevkiine ulaştı. Olumsuz hava koşullarına rağmen başlatılan çalışma sonucunda yıkılan elektrik direklerinin yerine kısa sürede yenileri dikildi ve kopan hatlar yenilendi. Gece -18 dereceyi bulan soğuk havaya rağmen çalışmalarına ara vermeyen ekipler, yaklaşık 24 saat sonra karanlıkta kalan 30 köye yeniden elektrik vermeyi başardılar.
 
Sınırları Zorlayan Çalışma Yapıldı
 
Yapılan çalışmaları sonuna kadar takip ederek idare eden Dicle Elektrik Dağıtım İl Müdürü Naci Obut, 30 köye elektrik sağlayan enerji nakil hattını taşıyan direklerin kar yağışı ve buzlanma ile birlikte yaşanan fırtına yüzünden devrildiğini, bununla birlikte hattın koptuğunu belirterek, ‘’Bu köylerde yaşayan vatandaşlarımızın gece -18 dereceye ulaşan soğukta enerjisiz kalmamaları için ekiplerimiz ile zaman zaman sınırları da zorlayarak bir çalışma yaptık. Olumsuz havaya rağmen geceli gündüzlü 24 saat çalışarak, bu köylerimize yeniden elektrik verdik. Ekip arkadaşlarıma tün zorluklara rağmen gösterdikleri bu azimden ötürü teşekkür ediyorum’’ dedi.

Bu haber toplam 1448 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!