1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ekopolitik’te formatın dışına çıkıldı
Ekopolitik’te formatın dışına çıkıldı

Ekopolitik’te formatın dışına çıkıldı

Ekopolitik Siirt toplantısına katılan Cengizhan Başaran, toplantıda formatın dışına çıkılmasına tepki gösterdi.

A+A-

Toplantıda farklı siyasi görüşlerdeki insanlarla bir araya gelmenin keyif verici olduğunu belirten Cengizhan Başaran, toplantının ikinci gününde formatın dışına çıkıldığı ve konuşulabilir ortamın sabote edilmesine ve buna göz yumanlara tepki gösterdi.

Siirtliler.Net’e gönderdiği mektupta Cengizhan Başaran aşağıdaki ifadelere yer verdi.

Saygıdeğer Okur ve Yorumcuların Dikkatine!

Ekopolitik Düşünce Derneğinin ilimizde gerçekleştirmiş olduğu toplantıya ben de katılmıştım. Çokta istifade ettim. Ortada bir mesele var bu meselenin halledilmesi gerekiyor. Zaten inanmasam katılmazdım toplantıya. Fakat bu kavgayla değil, dövüşle değil birbirimizi dinleyerek empati kurarak gerçekleşecek tabiî ki.

Çalıştayın 1. Günü Çok güzeldi. Çok farklı düşünceler, çok aşırı uçtaki söylemler söylendi tartışıldı. Karşılıklı anlayış içerisinde herkes birbirini dinledi. Hiçte birbirimizden alınmadık, sıkılmadık. Bilakis olaylara farklı açılardan bakabilme şansını yakaladık. Daha düne kadar kimsenin ağzına alamayacağı konular sorunlar ve bu konuda yapılması gerekenler tüm katılımcılar tarafından herkes hür ve özgür bir şekilde basına kapalı olarak düşüncelerini ifade etti. Buraya kadar her şey çok güzeldi. Çalıştay’ın  1.günü sonundan bizlerden aramızdan 7-8 konuşmacı belirlememiz istendi. Bunlar 2.gün yapılacak panelde konuşacak ve ardından katılımcılar onlara soru yöneltecekti. Ben aynı dünya görüşünü paylaşmama rağmen faklı dünya görüşüne sahip katılımcılar konuşsun diye Abdullah GÜRGEN ve Bekir Berkay TÜRKAY arkadaşlarımızı önerdim heyete. Aramızdan 8 kişiyi belirledik sadece bunlar konuşacaktı. Öyle söylendi bizlere organizasyonu yapan kişilerce.

Çalıştayın 2.günü sabah oturumunda bu arkadaşlar 15 er dakika sunumlarını yaptılar. Gayette güzeldi gene herkes dilediği şeyi anlattı bu kez basın ve halkımızda vardı. Ardından öğle yemeğine geçildi. Öğleden sonra ki oturuma Türkiye Demokratikleşme konusuna faklı açılardan bakan ülkemizin önde isimleri konuşacaktı. Altan TAN, Cevat ÖNEŞ, Yasin AKTAY, Fahri ARAL, Cengiz KAPMAZ, Esra Çuhadar GÜRKAYNAK, Murat BELGE oturumu yönetiyordu. Daha sonra katılımcılar soru cevap şeklinde devam edecekti oturum. Her şey çok güzel giderken Organizatörler tarafında bizlere çizilen çerçevenin dışına çıkılması ve panelin sonunda hiç hesapta yokken 2 üniversite öğrencisinin Murat BELGE tarafından çağrılarak birtakım görüş ve çözüm önerilerini belirtmesi. Salondakiler tarafından izleyici olarak toplantıya katılanlar arasında Zana AKSU arkadaşımızın sıraladığı çözüm önerileri sanki hepimizin ortak kararıymış gibi algılanmasına sebep oldu. Bu da beni olduğu kadar çalıştaya katılan birçok arkadaşımızı rahatsız etti. Çünkü bizlerden kimse salonda konuşmayacaktı. Zana arkadaşımızdan sonra konuşan arkadaşımızın da ismini bilemeyeceğim ‘’Meclisteki 70’e yakın Kürt Milletvekilinin hadım edilmiş Kürt’’olarak söylemesi ve organizasyonu yapan kişilerce müdahalede bulunulmaması ve moderatör tarafından herhangi bir uyarı gelmeyince bu durumdan ben ve benim gibi Çalıştay’a katılan birçok kimse rahatsız olmuştu.

Bunun üzerine söz alarak az önce konuşma yapan Zana arkadaşımızın açıkladığı önerilerin tamamıyla kendisine ait olduğunu ve bütün Çalıştay’ın ortak kararı olarak algılanmaması gerektiğini, söylemlerinin bazılarına katıldığımızı fakat bütünüyle katılmadığımızı ardından konuşan ve Milletvekillerine ithamda bulunan kişinin açıklamalarını talihsizlik ve maksadını aşan sözler olduğunu dile getirdim. Hiç kimsenin bu ülkenin sorunlarına çözüm üretmeye çalışan TBMM deki hiçbir milletvekiline hakareti kabul etmeyeceğimizi sevsek de sevmesek de o vekilleri milyonlarca Kürt, Arap ve hatta Türk asıllı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın seçtiğini yine bu nedenle yapılan hakaretin sadece vekillere değil onları seçen seçmenlere, seçmen iradesine yapıldığını söyledim.

Ardından Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Ömer ASLAN da tepkisini dile getirdi.

Toplantının amacı, gayesi konuşulan konular bakımından güzeldi. Çalıştay formatının dışına çıkılması kötü oldu. Ya kimseye konuşma hakkı verilmeyecekti. Madem verildi. Olaylara farklı açıdan bakan iki arkadaşı kürsüye davet edip çözüme yönelik tespitlerini ve düşüncelerini söylemelerine fırsat verilecekti.

Selam ve saygılarımı sunarım

Cengizhan BAŞARAN

Bu haber toplam 2848 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!