1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ekopolitik mi, BDPkolik mi?
Ekopolitik mi, BDPkolik mi?

Ekopolitik mi, BDPkolik mi?

İki gündür Ekopolitik’in Siirt’te yaptığı çalışmada genelde gördüğüm manzara ve yaklaşım acı vericiydi. Tarafsız bir duruştan ziyade, taraflı bir duruş sergilendiği kanısındayım.

A+A-

Ekopolitik mi, BDPkolik mi?

 

İki gündür Ekopolitik’in Siirt’te yaptığı çalışmada genelde gördüğüm manzara ve yaklaşım acı vericiydi. Tarafsız bir duruştan ziyade, taraflı bir duruş sergilendiği kanısındayım. Ötekileştirmenin en fazla eleştirildiği bir oluşumun ne yazık ki bazı kesimleri veya şahısları ön plana çıkararak geri kalanları ötekileştirdiği iki günlük toplantıya gerçekten damga vurdu.

1.GÜN

Dünkü oturumda iki tür mağduriyet dikkatimizi çekti. Siirtli olmayan ama Siirt’i Siirtli’den daha fazla seven arkadaşlarımızın mağduriyeti ve bayanlarımızın mağduriyeti. Siirtli olmayan erkek bir defa mağdur edildiyse, Siirtli olmayan bayan iki defa mağdur edildi. Hem bayan olduğu için, hem de Siirtli olduğu için. En önemli sorunları ve çözüm önerilerini dile getirmelerine ve de katılımcılar tarafından da panelist seçilmeleri ısrarla istenmesine rağmen iki arkadaşımızın neredeyse zorla konuşturmacı olarak listeye alınması haklı olarak “Siirtli olmadığımız için mi?” sorusunu akıllara getirdi.

Katılımcıların arasında sadece üç tane bayanın bulunmasına rağmen iki günlük oturumda her birine sadece onar dakikalık konuşma süresinin ki o da ısrarla ve de defalarca söylenmesi sonucu oldu, bir lütuf olarak verilmesi çok çirkin bir şeydi. Kadın sorununun olmadığı gibi bir imaj çizildi. Peki o halde neden konuşturulmadı kadınlar? Irklar arasında sosyal anlamda bir anlaşmazlık olunmadığı savunuldu. Öyleyse neden Siirtli olmayanlara söz verilmedi?

2. GÜN

Bugün tamamen kendimi BDP mitinginde hissettim. Ara bulucu olarak gelen Ekopolitik konuşmacıları ne yazık ki tarafları karşı karşıya getirmekten ve kutup oluşturmaktan başka hiçbir şey yapmadı. Eminim konuşmacıların olmadığı ve sadece katılımcıların katılacağı bir oturum çok daha faydalı olacaktı. Çünkü konuşmacılar ateşli birer DTP-BDP üyesinden farksızdı.

Katılımcılardan birinin “Ak parti, CHP, MHP’den seçilen Kürt asıllı milletvekilleri hadım edilmiştir.”demeleri orada bulunan Ak Parti aday adaylarını son derece rahatsız etti. Kürt olan herkesi BDP’ ye oy vermek zorunda gören bir düşüncenin hak ve özgürlükler konusunda ne kadar samimi olduğu da sorgulanır doğrusu.

Ayrıca en fazla rahatsızlık duyulan konulardan biri de çözüm adına bugüne kadar hiçbir şey yapılmamış olduğunun savunulmasıdır. Sormak istiyorum Kürt kelimesini bile telaffuz edemediğiniz günleri unuttunuz galiba. Bugün iki günlük oturumda bile bunları konuşmanız aslında ne kadar yol kat edildiğini göstermiyor mu ?

Bu rahatsızlıklarımızı dile getirmek istedik Ekopolitik ekibinden birine, arkadan yükselen bir ses “Kimseye açıklama yapmak zorunda değilsiniz?” Bir akademisyene yakışır bir tepki…?! Galiba neden burada olduklarını unuttu bu ekip. Neyse ki ülkeyi bunlar yönetmiyor, neyse ki bu ülkede hala bir şeylerin düzeleceğine inanan ümitli insanlardanım.

Yazıma katılımcılardan Siirtli sosyolog Prof. Dr. Yasin AKTAY’ın cümleleriyle son vermek istiyorum. Ve Yasin Hocama teşekkürlerimi ve de saygılarımı sunuyorum, gerçekten konuya ışık tutacak konuşmalarda bulunduğu için.

Irkçılık putçuluktur. Kürt sorununu Kürt milliyetçiliğine dönüştürmemek gerek. Ve PKK Kürtler üzerinde vesayet davası gütmektedir ve bunu inkar etmemek gerek.”

 

Hamdullah isimli okuyucumuzun yorumu:

Ekopolitiğin ardından bıraktığı şüpheler
Ekopolitiğin ardından bıraktığı şüpheler
1. İlk gün çalıştayda bazı katılımcılara 3 dakika bile konuşma izni vermeyen ama bazılarının 5 sayfa bildiri okumasına izin veren yönetimin adaleti?
2. 50 tane erkeğin içinde 3 bayana 50/3 zaman tanıyan; kadınlar nüfusun yarısıdır, yönetimin adaleti?
3. Hiçbir toplantıya katılmayan Belediye Başkanının yemeklerine koşa koşa giden yönetimin tarafsızlığı? Siirt’te hiç kimse aç kalmazdı. Peynir ekmek yiyip, toplantılarına hiç katılmayan Belediye Başkanını neden protesto etmediler?
4. Konyalı olmasına rağmen Siirt’te muhtarlık yapan ve BDP (Bağımsız?!) li Belediye Başkanının ayrımcılık yaptığını ve mahallesine hizmet alamadığını anlatmaya çalışırken yönetim tarafından susturulan Bayan Muhtara karşı takınılan tavır ve bu konudaki yönetimin adaleti? (Bayan Muhtar, Ekrem Bilek’in Fahri Aral’a “şahsi sataşmada bulunuyor ikazı ile susturulmuştur. Muhtarların mahallelerine hizmet istemesi ne zamandan beri şahsi sataşma oldu?)
5. İlk gün katılımcılar arasında olan ve her şeyin konuşulduğu çalıştayda fikirlerini beyan eden üniversite öğrencisinin konferansta sanki hiç konuşmamış gibi söz verdirterek TBMM’deki milletin vekillerine küfür etmesine göz yuman yönetimin adaleti? İlk gün çalıştayda bulunanlara neden konuşmacı seçtirttiniz o zaman?
6. Yerli konuşmacıların toplantısının saat 9:30 da olduğunu duyurmayı unuttuğunu söyleyen yönetimin organize olma yeteneği?
7. Katılımcılar arasında ayrımcılık yapan yönetimin adaleti? 1. Gün çalıştayda ısrarla 2 ismin konuşması için teklif verilmesine rağmen bu isimlerden 1 tanesi dayanamayıp yönetimi sitemkar bir şekilde eleştirdi ve adını konuşmacı olarak yazdırtabildi ama diğer isim yine yazılmadı, halbuki bu 2 isim haricinde teklif edilen her isim yazıldı.
8. Çalıştaya katılan her bireyle ayrı ayrı ilgilenmesi gereken yönetim bazı kişilere daha fazla yakın davranarak birçok katılımcının üzülmesine sebep oldu ki böyle bir yönetimin tarafsızlığı?
9. Yönetimdeki Murat Sofuoğlunun bazı katılımcılara olan soğuk tavrı?

Bu haber toplam 3403 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!