1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ekonominin can damarı Helvacılar çarşısı esnafı dertli
Ekonominin can damarı Helvacılar çarşısı esnafı dertli

Ekonominin can damarı Helvacılar çarşısı esnafı dertli

Bir zamanlar ilimizin can damarı olan ve eski çarşı diye de tanınan Helvacılar Çarşısı bu günlerde güç kaybediyor.

A+A-

Yaklaşık 80 yıldır ayakta duran Helvacılar Çarşısı bugünlerde ekonomik anlamda darboğazda. Ticari canlılığın Güres caddesine kaymasıyla birlikte birçok esnaf uzun zamandır rızkının peşinden koştuğu dükkanlarından çıkıp gelişen Siirt’e ayak uydurmaya çalışıyor.

ÇARŞI ESNAFI DERDİNİ SİİRTLİLER.NET İLE PAYLAŞTI

Eski çarşı bir yandan ayakta durmaya çalışırken bir yandan da son zamanlarda oluşan kirlilikle savaşıyor. Genellikle giyim, çeyizlik eşya ve temel gıda satıcılarından oluşan esnaf, çarşı içerisinde kendilerine yer tahsis edildiği halde çarşı içinde kalmayı tercih ediyor. Özellikle peynirciler çarşıdaki pis kokunun ana kaynağını oluşturuyor. Her bahar ayında yaylalardan gelen peynirlerin depolama ve satış işlemlerini yapan peynircilerden etrafa yayılan kokular oradan geçenlerin rahatsız olmalarına neden oluyor.

Çarşıda bir diğer sorun ise; güvenlik sorunu. Son zamanlarda artan hırsızlık olaylarından etkilenen çarşı esnafı bu konuda Emniyet Müdürlüğü’nden yardım bekliyor. Hırsızlığa müsait olan çarşıdaki esnaf, il genelinde uygulamaya geçirilen MOBESE benzeri takip sistemini istiyor. Esnaf “Emniyet teşkilatı çarşıda bir takım önlemler almış durumda ama bu bizce yetersiz. MOBESE’nin bir benzerini çarşıda yapmaları takdirde işyerlerimizi akşamları daha güvenli bir şekilde kapatıp evimize gidebileceğiz” dediler.

Çarşının, Belediye tarafından yeniden restore edilmesini de isteyen esnaf, Belediye ve Emniyetin yapacakları düzenlemelerde katkıda bulunacaklarını aktardılar.

Bu haber toplam 3258 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!