1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Eğitimli Anne Yetiştirmek
Eğitimli Anne Yetiştirmek

Eğitimli Anne Yetiştirmek

Kurtalan İlçe Müftü Vekili Haydar İbin, son günlerde Türkiye gündemini meşgul eden rezaletle ilgili kaleme aldığı makalede eğitimli annelerin önemine dikkat çekti.

A+A-

Kurtalan İlçe Müftü Vekili Haydar İbin’in kaleme aldığı o makalesi…

 

EĞİTİMLİ ANNE YETİŞTİRMEK

 

Son günlerde Siirt’te yaşanan olaylar hepimizi derinden üzmüştür. Bu sorunlar sadece çocukların sorunu olarak algılamamak lazım. Çocukları terbiye eden annelerin, eğitimlerinin sorgulanmasını da beraberinde getirmektedir.

Okul evde başlar, okulun öğretmeni de annedir. Çocuk kalbi, elmas gibi temiz ve değerlidir. Mum gibi, her şekli alabilir. Bütün yazı ve şekillerden uzaktır. Temiz bir toprak gibi olup, hangi tohum atılırsa büyür. Anne’nin çocuklara karşı davranış tarzları, onların kendilerini nasıl hissedeceklerini etkileyen çok önemli bir unsurdur.

Bölgemizde annelerin eğitimsizliklerinden kaynaklanan, çocuk yürümeye başladığında, ekseriyete sokağa salınır bu da çocuğun eğitimi sokakta başlar ve sokak kültürüyle büyümeye başlarlar. Sokak kültürü sonucu Siirt Pervari’deki vahim olaylar cereyan eder, Bilge köyündeki sevgi ve eğitimden yoksun canavarlaşan insanlar meydana gelir. v.s

Bu nedenle anneye öncelikli olarak eğitim, öğretim, okul, meslek, disiplin, gelişim, öğrenme, akademik gelişim, bilimsel gelişim, din, vicdan gibi temel kavramlar hakkında bilgi verilmeli, anne  bu kavramların içeriğine göre hareket etmesini sağlanmalıdır.

 

 Her kız çocuğu bir gün anne olacak. Çocuğu büyüten anne olduğu için, çocuğu daha iyi büyütmesi için bilgili, kültürlü olması lazım, anne’nin din eğitimi eksik olan milletlerdeki, bütün kötülüklerin kaynağı DİNİ EĞİTİMİN eksikliğinden kaynaklanıyor,

Bölgemizde kız çocukların eğitimine sıcak bakılmıyor. ebeveynlerin çevreye güveni kalmadı ve bunda da haklıdırlar, çocuk istismarı ve tacizler ayyuka çıktı Türkiye’de..evet ne yazık ki kızım okusun diyerek, kucak dolusu para harcayan, özel okullara gönderilen, dershanelere gönderilen ebeveynler  iyi bir eğitim verebilirse çocuklarına, nereye gönderirlerse göndersinler Allah'ın izniyle bir şey olmaz. ama eğer ona verilen eğitim temelde yanlışsa oturduğu yerden bile kirlilik onu bulacaktır..

Bu kirliliğin izalesi, Din eğitimin sağlamakla mümkün olur. Herkes evinin önünü temizlerse sokaklar caddeler ter temiz olur. Biz Kurtalan İlçe Müftülüğü olarak “EĞİTİMLİ ANNELER” yetiştirmek üzere Sayın Vali ve İlçe Kaymakamımızın katkıları ile 100 kişilik Yatılı Hafızlık Kız Kur’an Kursu’nun temelini attık.  Şuanda bodrum ve zemin katını tamamladık. Biz özerimize düşen görevi yaptık. Ancak sadece bizimle bitecek bir durum değildir. İstiyoruz ki hayırsever vatandaşlarımız, zengin iş adamlarımız, siyasetçilerimiz de aynı hassasiyeti göstermeleri ve el birliği ile   Bu eğitim yuvası tamamlayıp,  Merkez ve Köylerimizde maddi imkansızlık ve çevreye güveni olmayan ebeveynlerin  kız çocuklarını alarak hem dini hem fenni (Açık Lise) ilimleri  öğretmek sureti ile eğitimli anneler yetiştirmek, Türkiye’nin geleceğini temsil edecek olan çocuklarımızı böyle annelere teslim etmek için çaba harcamalıyız..

 

Sonuç olarak çocuğunu okula göndermeyenlere dair hapis cezasına kadar bir dizi cezadan bahsedilmesine rağmen, çocuğun okula gönderilmesini sağlayacak, garantileyecek bir yaptırım ve uygulama bulunmuyor. Kız çocuklarının okuması gerekiyor; çünkü yeni nesli yetiştiren büyüten kadın anne; o yüzden geleceğe umutla bakabilmemiz için eğitimli kültürlü bilgili kadınlara ihtiyacımız var ülke olarak öncelikle okuması gereken kız çocukları Eğitimli Annelerin yetiştirilmesi projeleri genişleterek Güneydoğu'daki tüm kız çocuklarını eğitimli anneler olmasını sağlamak sureti ile;  yeni neslin, vatanına milletine faydalı olmasını sağlamamız için el birliği ile çalışmalıyız.

 

Haydar İBİN

Kurtalan İlçe Müftü V.

Bu haber toplam 3055 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!