1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Eğitimde bölge liderliğini hedefliyoruz
Eğitimde bölge liderliğini hedefliyoruz

Eğitimde bölge liderliğini hedefliyoruz

Siirt Milli Eğitimi bir Siirtliye teslim edildi. Bunun bir avantaj olmasını diliyoruz. Geçtiğimiz haftalarda “Allah’a can, devletime de vazife borcum var” şeklinde açıklamasıyla takdirleri üzerine toplayan Sn.Eteker’le bir araya geldik. Kendisine kamuoyun

A+A-

İşte İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn.Eteker ile yapmış olduğumuz kısa söyleşimiz.

 

Siirtliler.Net: Öncelikle yeni görevinizde başarılar diliyoruz. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

 

ETEKER: Çok teşekkür ederim. Ben 1961 yılında Siirt’in Eruh ilçesinde doğdum. Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldum. Siirt İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü görevinden sonra 25.08.2003 tarihinde Siirt Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı görevinde bulundum. Buradan da 06.11.2009 tarihinde Siirt İl Milli Eğitim Müdürü olarak atandım. Evli ve 4 çocuk babasıyım.

 

 

Siirtliler.Net: Zor bir görevi üstlendiğinizin farkındayız. Bu yeni görevinizde Siirt’in Milli Eğitimi için neler yapmayı düşünüyorsunuz?

 

“Siirt’i bölgede lider il konumuna taşıma arzusundayız.”

 

ETEKER: Özellikle vurgumuz bölgeler arasındaki farklılaşmayı azaltmaktır. Biliyoruz ki hangi memleketten olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan bütün insanların dertleri ortak, endişeleri ortak ve duyguları ortaktır. Rekabet edilebilirlik anlamında ise Siirt ilini Eğitim-Öğretim kalitesi bakımından bölgede lider il konumuna taşımaktır.

 

Siirtliler.Net: Geçen sene ilimiz, ÖSS’de büyük ilerleme kaydetti. Bu ilerlemeyi daha üst seviyelere taşımak için ne tür çalışmalarınız olacak? Üniversite sınavında nasıl bir başarıyı hedefliyorsunuz?

 

ETEKER: Geçen sene valiliğimizin yapmış olduğu projeyle 1900 öğrenci dershanelere gönderildi ve böylece üniversite ve ortaöğretim okullarına girmedeki derecemizi yükselttik. Bu yıl kaynaklarımızın daha kısıtlı olması sebebiyle Üniversite ve liselere giriş sınavları için Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 700 öğrenciyi dershanelere gönderiyoruz. Dershanelere gidemeyen öğrencilerimiz için de halk eğitime dayalı okuma-yazma, Matematik, Türkçe, Fen Bilgisi, İngilizce ve Sosyal Bilgiler alanlarında hafta sonları okullarımızda kurslar açtık. Bu yıl üniversiteye giriş sınavlarındaki hedefimiz; çıtamızı daha da yükseltmektir. Biz bunun gayreti içerisindeyiz.

 

Siirtliler.Net: Mevcut okul ve öğretmen sayısı Siirt’in eğitim ihtiyacını karşılayabiliyor mu?

 

Fikret EtekerETEKER: Şu anda fiziki anlamda okul ihtiyacımız yok, öğretmen ihtiyacımız da yok. Ancak iki okulumuzun “Anadolu” statüsüne dönüştürülmesi sebebiyle, önümüzdeki yıl için genel liselere kaydolacak olan öğrenci sayısının fazla olmasından dolayı doğabilecek sıkıntıları önlemek için yeni bir lisenin yapılması için imkânlar araştırıyoruz. Önümüzdeki sene bu sorunun çözülmesine yönelik çalışmalarımız sürüyor.

 

Siirtliler.Net: Okul öncesi eğitimde sınıf ve öğretmen sıkıntımız var gibi. Nasıl bir çözüm düşünüyorsunuz?

 

ETEKER: Daha önce usta öğretici çalıştırmak suretiyle okul öncesi eğitimde Türkiye ortalamasının üzerinde bir seviyede bulunuyorduk. Bu yıl da usta öğretici olmamasına rağmen; kadrolu ve sözleşmeli öğretmen atamalarının erken yapılması sebebiyle okul öncesi öğrenci sayımızı 8122’den 8314’e yükselttik. Konuyla ilgili alan taraması yapılmaya devam ediliyor.

 

Siirtliler.Net: İl Müdürlüğü görevinizden sonra özel yaşamınızda neler değişti. Örneğin ailenize vakit ayırabiliyor musunuz?

 

ETEKER: Aileme yeteri kadar vakit ayıramıyorum. Bu benim aile fertlerinin şikâyeti. Fakat Milli Eğitim camiasını büyük bir aile olarak gördüğüm için onlarla birlikte geçirdiğim her saat, benim için mutluluk ve huzur kaynağıdır. Başarıya ulaşmak için çok çalışıp çok fedakârlıkta bulunmak gerektiğine inanıyorum. Bu sebeple bedensel yorgunluk görevini yerine getirmek aklımıza bile gelmiyor. Aslında en mutlu olduğumuz gün, en fazla iş ürettiğimiz gündür.

 

Siirtliler.Net: Eğitim camiasına iletmek istediğiniz mesajlarınız nelerdir?

 

ETEKER: Hangi şehirden olursa olsun, hangi kültür ve sendikadan olursa olsun; bizim için bütün öğrenci ve öğretmenler eşit ve aynı derecede kıymetlidirler. Hepsine eşit şekilde, adaletli davranma kararı ve azmi içerisindeyiz.  Başarının ancak birlik, beraberlik içinde ve çok çalışılarak elde edileceğine inanıyorum.

 

Bu vesile ile eğitim sorunları ile ilgili yaklaşımlarından dolayı Siirtliler.Net Ailesi’ne teşekkür ederim.

Bu haber toplam 4893 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!