1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eğitim İş Sendikası’na Siirt’ten tepki
Eğitim İş Sendikası’na Siirt’ten tepki

Eğitim İş Sendikası’na Siirt’ten tepki

Eğitim İş Sendikası, ALES Sınavlarına Başları örtülü öğrencilerin girmemesi için açtığı davayı Danıştay onayladı. Sendika bu gelişmeyi ZAFER olarak açıkladı.

A+A-

Eğitim Bir-Sen, Türk Eğitim-Sen’in Siirt Temsilciliklerine bu yasakçı zihniyetin tavrını sorduk. Eğitim-Sen’de ise cevap alabileceğimiz kimseyi bulamadık.

Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen İl Temsilcisi Ömer Aslan:

ömer aslan siirtÖzgürlükler insanların ekmek ve su kadar ihtiyaç duyduğu yaşamsal bir gerçektir. Son yıllarda ülkemizde çok önemli gelişmeler yaşanıyor iken özgürlükler konusundaki kısıtlamaların Danıştay gibi ülkenin en önemli kurumlarından gelmesi düşündürücüdür. Hele ki modern toplulukların en önemlisi ve özgürlüklerin teminatı olan sivil toplum örgütlerinin özgürlüklerin kısıtlanması için çalışıyor olması ülkemiz adına utanç kaynağıdır. Alınan bu karar siyasi bir karardır. Siirtliler.Net aracılığıyla bütün vatandaşlarımıza sesleniyorum, Gelin örtülü-örtüsüz, siyah-beyaz, inançlı-inançsız demeksizin tüm kesimleri kucaklayıp kardeşlik tohumlarını ekelim.

Türk Eğitim-Sen İl Temsilcisi Cengiz Özbilici:

cengiz özbilici - siirtBir sendikanın açtığı dava sonucunda Danıştay başörtüsü ile sınava girmesinin hukuka aykırı olduğuna karar verdi. Haliyle bu mahkeme kararı diğer sınavlar için de bir bakıma emsal teşkil edecektir. Türk Eğitim Sendikası olarak yüksek öğrenimde tüm engellerin kaldırılmasından yanayız. Bu anlamda insanların özgürlüklerini kısıtlayıcı hiçbir dayatmayı kabul etmiyoruz. Başörtülü kız öğrencilerimizin bu üzüntüsünü içimizde yaşıyor ve bu demokrasi dışı uygulamaların kalkması için yetkilileri göreve davet ediyoruz.

 

Bu haber toplam 2464 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!