1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eğitim Hak-Sen Siirt Temsilciliği açıldı
Eğitim Hak-Sen Siirt Temsilciliği açıldı

Eğitim Hak-Sen Siirt Temsilciliği açıldı

Eğitim Hak-Sen Siirt İl Temsilcisi Seyit Mahmut Tanrıyatapan, yaptığı basın açıklamasıyla “Özlenen Sendika anlayışı Siirt’te” dedi.

A+A-

ÖZLENEN SENDİKA ANLAYIŞI SİİRT’TE

 

Ülkemizde kamu çalışanlarının sendikal yapılanması 1980’li yılların sonunda başlamış ve 25 Haziran 2001 yılında yürürlüğe giren 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunuyla yasal zemine oturtulmuştur.

 

Bu dönemde büyük hayaller ve beklentilerle sendikalaşan kamu görevlileri sendikalardan umduklarını bulamamıştır. Günden güne sendikalar güven kaybına uğramıştır. Bu süre zarfında büyüyerek gelişmesi ve mevcut haklara yenilerini eklemesi beklenen sendikaların mevcut hakları bile koruyamaz hale gelmiştir. Kamudaki ücret adaletsizliği alabildiğince artmış, atama, nakil ve görevde yükselmelerde keyfi uygulamalar sıradan hale gelmiştir. Kamu çalışanları kendini ilgilendiren yasalardan ancak hak kaybına uğradıklarında haberdar olmakta, bilgi kirliliği sonucu çoğu zaman ne yapacağını bilememektedir.

 

Diğer taraftan, kamu görevlileri sendikaları çalışanların ihtiyaçları ve taleplerini takip edememekte, değişen ihtiyaçlara ve şartlara uygun olarak politikalarını ve kadrolarını yenileyememektedirler.

 

Peki, sendikaların bu denli kan kaybetmesinin nedenleri nelerdir? Başlıca nedenleri; sendikaların siyasallaşması ve memurun arka bahçesi olan sendikaların, siyasetin arka bahçesine dönüşme çabası. Böylece hür yapılarını kaybetmeleridir. Bunun yanında sendika içi demokrasinin azalması, sendikaların koltuk ve makam kavgalarının verildiği bir arenaya dönüşmesidir.

 

İşte bu olumsuzluklar içerisinde sendikacılığın öz değerlerini sırtında taşıyan, sendikacılığı çağdaş sendikal normlara kavuşturmak için var gücüyle çalışan bir sendikanın Eğitim Hak-Sen’in Siirt’imizde il temsilciliğinin açılmasının haklı onurunu ve gururunu yaşıyoruz.

 

NEDEN EĞİTİM HAK-SEN

 

Biz eğitim haksen olarak hiçbir siyasi partinin veya ideolojinin kanatları altında olmayacağımızı deklare ediyoruz. Çünkü şunu çok iyi biliyoruz ki, bir siyasi düşünceye veya ideolojiye bağlı bir sendikanın hak arayışı mücadelesi vermesi mümkün değildir. Birilerinin karşınında sinen, boyun büken bir yapının haksızlığa karşı sesini yükseltmesi mümkün olamaz. Eğitim Hak-Sen olarak haksızlığa uğrayanların sesi olmayı görev edindik. Biz kamu çalışanlarının haklarını korumak ve geliştirmek için bu yola çıktık. Biz özgür düşünceli, özgür bireylerin katılımıyla kamu çalışanlarından güç alarak büyümeyi hedefleyen genç ve dinamik bir yapıyız.

 

Aynı çatı altında farklı düşüncelere sahip bireylerin omuz omuza çalıştığı bir toplum yapısı içerisinde, sendikamız çatısı altında farklı düşüncelere sahip kamu çalışanlarının bir bütün olarak hak mücadelemizde görev alabileceğine inanıyoruz. Biz bir zümrenin değil herkesin sendikasıyız. Herkesi kucaklayan bir sendika anlayışını Siirt’e taşımanın haklı gururunu yaşıyoruz.

 

Bu anlayışla Eğitim Hak-Sen’in Siirt’e eğitim çalışanlarının hak mücadelesinde yeni bir soluk getireceğine inanıyor, eğitim camiası için hayırlı olmasını diliyoruz.

Bu haber toplam 2377 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!