1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eğitim Bir-Sen Siirt Üniversitesi Temsilciliğinden YÖK’e Mesaj
Eğitim Bir-Sen Siirt Üniversitesi Temsilciliğinden YÖK’e Mesaj

Eğitim Bir-Sen Siirt Üniversitesi Temsilciliğinden YÖK’e Mesaj

Son günlerde gündeme gelen Yardımcı Doçentlik ünvanının kaldırılması ve doçentlik ile ilgili düzenlemeden rahatsız olan Eğitim-Bir-Sen Siirt Üniversitesi Temsilciliği açıklama yaptı.

A+A-

Akademik unvanlarla ilgili çalışma yapan YÖK için açıklamada bulunan Eğitim Bir-Sen Siirt Üniversitesi Temsilcisi Mansur BEŞTAŞ;


“Yükseköğretimde son günlerde gündeme gelen Yrd. Doç. Unvanının kaldırılması ve doçentlik ile ilgili düzenlemeden sendika üniversite temsilciliği olarak rahatsızlık duymaktayız. Çünkü akademik eğitim sürecinde olmayan bürokratik camialar tarafından apaçık olarak hazırlandığı anlaşılan bu düzenleme ülkemizi ileri götürecek bir düzenleme olmadığı görülmektedir.

Sendika olarak yardımcı doçentlerde unvan değişikliğinin bir anlamı olmadığı ve yersiz bir isim değişliğinin akademik olarak fayda getirmeyeceği aşikârdır. Eğer bir değişiklik yapılacaksa bu isim değişikliği değil eğitim emekçilerimizin özlük ve mali haklarında pozitif yönde değişikliğe gidilmesi gerekmektedir.

YÖK içerisinde gelişen bürokrasinin akademisyenlerin taleplerini çarpıtarak kendi emelleri çerçevesinde değişikliğe gitmesi ve bununla beraber siyasi iradeyi yanıltıcı eylemler içerisinde olması tüm üniversite bilim emekçilerini tedirgin hale getirmiştir.

Sendika Temsilciliği olarak, üyemiz olan akademik personelin istekleri doğrultusunda hareket etmektedir. Ve tabandan gelen talep mevcut sistemde doçentlik sözlü sınavının kaldırılması ve unvan yeterliliğini sağlayanların başka bir işleme gerek kalmaksızın kadrosunun buna göre düzenlenmesidir.
Bir ülkenin gelişmesi için asgari ihtiyaçlar her durumun ve kademe geçişinin sistematik bir yöntemle yapılmasıdır. Bireylere fazladan verilecek yetkiler ilerleyen zaman içerisinde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracaktır. Özellikle eğitim konusu her ülkenin en stratejik noktasıdır. Bu konuda yapılacak en küçük hatanın ülkenin geleceğini uzun vadede etkilemektedir, bununla beraber geri alınması gibi bir durumun olmaması nedeniyle daha temkinli olarak davranılması zorunludur.
Bu alanda yapılacak değişiklikler akademik çevrenin görüşleri alınarak yapılmalı ve ülke menfaatleri ön plana çıkarılmalıdır. “ dedi.

BEŞTAŞ, planlanan düzenlemenin üzerinde detaylı şekilde çalışılmadığı, tarafların görüşlerinin yeterli olarak alınmadığını söyledi. YÖK bürokrasisinin ne yapmak istediği hemen sorgulanması gerektiğini ifade etti.

Bu haber toplam 3035 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!