1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eğitim-Bir-Sen iddiaları sert şekilde yalanladı
Eğitim-Bir-Sen iddiaları sert şekilde yalanladı

Eğitim-Bir-Sen iddiaları sert şekilde yalanladı

Geçtiğimiz hafta Eğitim-Bir-Sen Siirt Şubesi hakkında çeşitli suçlamalarda bulunan Türk-Eğitim-Sen Siirt Şubesi’nin iddiaları yalanlandı.

A+A-

“ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” gibi cümlelerle iddiaları sert bir şekilde cevaplayan Türk-Eğitim-Sen’in yapmış olduğu yazılı basın açıklaması:

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI

Büyüklerimiz “ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” demişlerdir. Türk-Eğitim-Sen Siirt İl Temsilciliğinin yapmış olduğu, basın açıklamasına savunma yapmak adına değil, gerçekleri kamuoyu ile paylaşmak adına bu açıklamayı yapıyoruz.

4-5 yıl boyunca ülkemizde maalesef yetkili sendika ve konfederasyon olarak temsil hakkını elinde bulunduran Türk- Eğitim-Sen “aç tavuk kendini darı ambarında zannedermiş” babından iftira atarak kamuoyu yaratmak düşüncesiyle ülke genelinde yapmış olduğu uygulamayı ilimizde de sahneye koymuştur. Çalışmalarında eğitim çalışanlarının haklarını layıkıyla savunamayan, ancak bunu örtbas etmek adına sağa sola aslı esası olmayan açıklamalarıyla komik duruma düşmüşlerdir.  Maalesef hala yetkide yetersiz kaldıklarının halkımız tarafından bilinmediğini veya halkımızın belleğinden silindiğinin hesabı içinde, eğitim çalışanlarını aptal yerine koymaktadır. İşte bugün yapacağımız açıklamalarda insanımızın unutkan olmadığını,  kimlerin yandaş, kimlerin puslu ortamlar oluşturarak bundan nemalanmak peşinde olduğunu; kimlerin de mertçe, delikanlıca ve vatan sevgisinin vatana hizmet etmekle olacağı gerçeğiyle çalışmalar yaptığını ortaya koyacağız.

“Sözleşmeli Öğretmenlik“ uygulamasını eleştirmişler. Ancak atasözlerimizi adeta hiç hatırlamazlar. O zaman biz hatırlatalım. Atalarımız “iğneyi kendine çuvaldızı da başkasına batır” demişler. Hükümete çuvaldızı batıralım ve diyelim ki sözleşmeli öğretmenlik uygulaması tümüyle defolu bir uygulamadır. Ancak dikkatinizi özellikle bir yere çekmek istiyoruz ve soruyoruz: “Sözleşmeli Öğretmenlik” hangi tarihte başlatıldı, o yıl ülke genelinde yetkili konfederasyon ve sendika hangisiydi, bu defolu uygulamayı önlemek için o gün neler yaptılar, bugün neler konuşmaktadırlar?

El cevap: Bu defolu uygulama, 2004 yılında başladı, yetkili konfederasyon Kamu-Sen ve yetkili sendika Kamu-Sen’e bağlı Türk-Eğitim-Sen.  4-5 yıl boyunca ne yaptılar? Göstermelik olarak yargıya gittiler. Ancak kamuoyu oluşturma adına yaptıkları çalışmalar âdete bir hiç… Eylem derseniz yetersiz veya yok, söylem derseniz etliye sütlüye dokunmayan…

Bizler ne yaptık, onu arz edelim; “Sözleşmeli Öğretmenlik” ,ülke eğitiminin defolu bir uygulamasıdır. Bizler bunu her ortamda eleştiriyor ve gücümüz nispetinde gündemde tutuyor, bu konuda gündem oluşturuyoruz. Hükümetin bu yanlış uygulamasını desteklemediğimiz gibi, bu yanlıştan dönülmesi konusunda yargı başta olmak üzere bütün yolları deniyoruz. Bu güne gelelim defolu olan sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının son bulması için Eğitim iş kolunda değil, sadece Milli Eğitim Bakanlığında Kurum İdari Kuruluna Katılma yetkisini elde eden Eğitim-Bir-Sen bu konuda ne yapmış?

1.      Kurum idari Kurulunda Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi konusunda yasal altyapının oluşturulması konusunu Milli Eğitim Bakanlığıyla imza altına almıştır.

2.      2010 yılında atanması usul haline gelen sözleşmeli öğretmen ataması yaptırılmamış ve yapılmaması için her türlü irade ortaya konmuştur.

3.      İlk defa bu kadar geniş çaplı özür grubu ataması yaptırılmıştır ki kadrolular bile bu duruma gıpta eder olmuşlardır.

4.      Bütün Türkiye’de mektup eylemi başlatılmış ve kamuoyu oluşturulmaya çalışılmıştır.

5.      Ülke genelinde, yerelden başlayarak, uygulaması yapılan ”Eğitim Çalışanları Sorunları ve Çözüm Önerileri Şurası”nın Ankara finalinde de Müsteşarın sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi konusundaki müjdeli haberi kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Allah aşkınıza sorarım size: İcraat nerede? Yalan, dolan, iftira nerede? Varın siz karar verin.

Söz konusu kesimler aslı esası olmayan açıklamalara, komik ve pervasızca, devam etmektedir. Konuştuklarının nereye varacağını düşünmeden açıklama yapmışlardır.

Geçici görevlendirmeler konusunda da Söz konusu sendikanın asılsız ve doğru olmayan açıklamalarına şahit olmaktayız. Nitekim söz konusu sendikanın şimdiki il temsilcisi, yıllarca geçici görevlendirme ile müdür yardımcılığı yaptı. Ancak kadrolu müdür atamaları ile birlikte müdür yardımcılığı düştü. Daha önceki İl temsilcileri kendilerinin gurur duyacağı bir şekilde, evet burası çok önemli tekrar ediyorum, sadece kendilerinin gurur duyacağı bir şekilde Hürriyet İlköğretim Okulunda öğretmen iken, yaz tatilinde kimse ek ders ücreti alamıyor iken,  Aydınlar ilçesi Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcılığına ihtiyaç olmadığı halde görevlendirilmiştir. Mademki sizler bu kadar haktan adaletten yanasınız da neden gıkınız bile çıkmadı? Halen söz konusu sendika üyesi olup da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden tutun da müdür yardımcılığına kadar bu görevleri geçici olarak yürüten eğitimcilerimiz mevcuttur. Eğer bahsettikleri kayırmacılık söz konusu olsaydı bunların geçici olarak görevlendirilmeleri mümkün olur muydu? Evet değerli basın mensupları bizler konuşursak Türk-Eğitim-Sen’in sığınacağı bir sığınak bile bulunmaz. Onlar, bütün Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de asılsız söylemleri gelenek haline getirmişlerdir. Yapılan geçici görevlendirmelerde sayısal fazlalık bizim üyelerde olabilir. Bunu çok doğal olarak karşılamak gerekir. Çünkü İl genelinde üye sayımız 1400’ün üzerinde, buna karşın onların üye sayıları 100’ün altında. Allah aşkınıza, sayısal olarak onların yaklaşık olarak 15 katı olduğumuz bir ortamda görevlendirme sayısının eşit olması beklenebilir mi?

ESKİ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZLE İLGİLİ İFTİRA ATILMIŞTIR

Değerli basın mensupları söz konusu sendika geçen haftalarda Milli Eğitim Eski Müdürümüz Sayın M. Ali ATALAY Bey’i ziyaret edip ilimize katkılarından dolayı teşekkür etmişler. Takdir edeceğimiz bir davranış; tebrik ederiz. Ancak işin aslı yaptıkları basın açıklamasında ortaya çıkmaktadır. Yaptıkları basın açıklamasını, aynen okuyorum ,”sayın müdürümüz kimseye kırgın olmadığını görevi icabı yanlış uygulamalara karşı geldiği için birilerinin hedefi olduğunu yandaş sendikanın aşırı baskı ve isteklerinin artık uygulanamayacak istekler olmaya başladığını bunun altından kalkamayacağının ağırlığı altında kaldığını ve türlü bahaneler üretilerek görevden alındığını ifade etmişlerdir. “ diye basın açıklamalarında yazmışlar. Bizler de üç şahit huzurunda Sayın M.Ali ATALAY Bey’i telefonla aradık ve söz konusu cümleleri okuduk. Kendisinin bu cümleleri sarf edip etmediğini sorduk. Kendisi bu cümlelerin kesinlikle kendisine ait olmadığını ve iftira olduğunu söylediler. Bizler de bu sözlerini basınla paylaşacağımızı, kendisine onaylattıktan sonra, teşekkür edip telefonu kapattık. Bunlar müfteri değil de nedir? Benim lugatımda bunların asılsız suçlamalarına karşılık gelebilecek bir sözcük bulunmamaktadır. Siz değerli kamuoyuna havale ediyorum.

Değerli basın mensupları Ben Ömer ASLAN olarak 6 yıldan beri İl Milli Eğitim Müdürlüğü Proje Yürütme Birimi Üyesi olarak görev yapmaktayım. Bu göreve başladığımdan beri 4 ayrı İl Milli Eğitim Müdürü ile çalıştım. Bütün müdürlerle beraber yeri geldi köy okullarını, yeri geldi ilçe okullarını, yeri geldi merkez okullarını gezdim. Ancak Yaptığımız gezilerin hepsinin temel amacı, proje çalışmaları olmuştur. Bu gezilerimizde değil sendikal çalışma yapmış olmak, sendika rozetimi bile taşımama konusunda hassasiyetimi, birlikte çalıştığım bütün müdürlerim yeri geldiğinde takdir etmişlerdir. Kaldıki İl Milli Eğitim Müdürlüğü Proje Ekibinin başarılarına gerek TEDP, gerek OÖP, gerek SRAP, gerekse en son yapılan SODES projelerinde bütün ilimiz şahit olmuştur. Doğal olarak Projelerde başarılı olmak için okulları gezmek zorundayız.

            İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ T.FİKRET ETEKER İLE UZUN YILLARA DAYALI AİLE DOSTLUĞUM VAR

Bunun devamında olan eleştirileri, Söz konusu sendikanın, değerlerimize olan duyarsızlığını en bariz şekli ile ortaya koymuştur. Bizlerin ülke olarak diğer ülkelerden en önemli farkımız toplumsal değer yargılarımızdır, aile yapımızdır kısacası örf ve ananelerimizdir. Ben Ömer ASLAN olarak şu anda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzü başarı ile yürüten T. Fikret ETEKER Bey’le uzun yıllara dayalı aile dostluğu olan biriyim. Bütün Siirt Halkı bilir ki dostluğumuz müdürlük öncesinde de çok seviyeli ve kardeşane bir şekilde sürmekte idi. Dolayısıyla müdürlük sonrasında da aynı şekilde dostluğumuzun sürmesinden daha doğal ve insani bir şey olabilir mi? Kaldı ki bizlerin bazı şeyleri konuşmak için kol kola gezmek gibi bir ihtiyacımız yok ki. Bunu hepinizin huzurunda soruyorum… Dostluğumuzu ağza alıp sakız gibi çiğnemenin insanlığa, aile yapımıza, değerlerimize, örf ve adetlerimize nasıl sığacağını merak ediyorum.  Ama inanın şaşırmıyorum neden diyeceksiniz? Çünkü söz konusu sendika “değerleri” pek sıkıntı, dert,  edinen bir sendika değildir. Onlar için varsa yoksa sadece kendileri ve kendileri gibi düşünenlerdir.  Görüyorum ki değerlerimiz konusunda da izandan ve insaftan uzaksınız size ne diyeyim…

Eğitim çalışanlarının Eğitim-Bir-Sen’e üye olmaları için; yıldırma, sindirme, korkutma, tehdit etme anlayışımızdan, göreve yeni başlayan eğitimcilerimizin önüne Eğitim-Bir-Sen üyelik formunun konulduğunu söylemişler.

Değerli basın mensupları bu çok ağır itham ve suçtur. Bizler, bu konuda elinde belgesi olup da ispatlamayan herkesi insaf ve izanlıktan yoksun; müfteri ilan edeceğiz. Eğer ispatlarlarsa kamuoyunun takdir edeceği her cezaya hazır olduğumuzu sendikacılık yapmayacağımızı ilan ediyoruz. Aksine, söz konusu kişileri kamuoyu önünde müfteri ve yalancı olarak itham edeceğimizin bilinmesini isterim.

             Değerli Basın Mensupları bizler bütün Türkiye’de üyelik çalışmalarımızı ve örgütlenmemizi iğne ile kuyu kazmak babından ilmik ilmik işleyerek; köy köy, kasaba kasaba, İlçe ilçe ve İl Merkezi dâhil olmak üzere neredeyse bütün Siirt’i karış karış gezerek yapmaktayız.

Türkiye’de teşkilat yapısı en çok oturmuş illerden birisiyiz. Başta Yönetim Kurulu Asil ve Yedek Üyeleri olmak üzere Denetleme Disiplin, İlçe Temsilcileri, Üniversite Temsilciliği ve Kadın Kolları ile birlikte 100 üzerinde kişinin çalışması ile örgütlülük yapısını oturtmuş, onurlu ve itibarlı bir kurumuz.

Ülkemizde meydana gelen her gelişme bizim ilgi alanımızdır. Onun için asılsız açıklamaları kendilerine şiar edinen şahıslara soruyorum. Mademki Siirt’in eğitimi sizler için bu kadar önemlidir, neden 2008 ‘’Eğitim Çalışanları Şurası’nda sunum bile yapmadınız? Neden geçmiş dönemlerde usulsüz olarak yapılan, sizinde tenkit ettiğiniz Şirvan’daki öğretmen konusu, geçici görevlendirenlerin adil yapılması konusunda en ufak bir girişiminiz olmadı? Neden “2005 Müdür Yardımcılığı Sınavı”nı kazanan eğitim çalışanların hakları kaybolmasın diye en ufak bir çabanız olmadı? Neden sınav görevlendirmelerinin daha adil yapılması için en ufak bir uğraşınız olmadı?  Neden İlimizin Eğitim sorunları konusunda en ufak bir açıklamanız bulunmamaktadır? Yıllarca ülkede yetkili sendika olarak Hükümetle masaya oturdunuz bölgemizin hangi sorununu gündeme taşıdınız? Allah aşkınıza söylesenize bugüne kadar sizler ilimiz eğitim çalışanları adına ne yaptınız da geçici görevlendirmeniz sona erer ermez hemen çığırtkanlığa başladınız. Yoksa geçici görevlendirmeniz sona erdiği için mi? bilemiyorum.

Değerli basın mensupları, bu iftira ve yalanların ne bize ne de ilimize bir faydası vardır. Bunların yerine eğitim camiasına yönelik yararlı çalışmalar yapmaya davet ediyoruz.

EĞİTİM-BİR-SEN

SİİRT ŞUBE BAŞKANLIĞI

Bu haber toplam 3407 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!