1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Eğitim-Bir-Sen 1.Dönem Değerlendirmesi
Eğitim-Bir-Sen 1.Dönem Değerlendirmesi

Eğitim-Bir-Sen 1.Dönem Değerlendirmesi

Eğitim-Bir-Sen 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılının birinci yıl dönümünün tamamlanmasıyla birlikte dönem değerlendirme raporu hazırladı.

A+A-
2013-2014 eğitim-öğretim yılı birinci kanaat dönemi eğitim çalışanları açısından çözümün öne çıktığı bir dönem olmuştur. Yaklaşık 17 milyon öğrencinin karne ile buluştuğu birinci dönemde önemli değişiklikler meydana gelmiştir. 2014-2015 yılı için imzaladığımız toplu sözleşme sonuçlarıyla yüzleri gülen eğitim çalışanlarının, geride bıraktığımız dönem içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı merkezli olumlu çalışmalarla morallerinin yükseltilmesini istemiştik.
 
Her eğitim-öğretim yılı başında, ortasında ve sonunda yaptığımız açıklamalarda çözümlerden ziyade sorunların öne çıkmasıyla klişeleşen açıklamaların tersine, bu dönem için hakkı teslim ediyor ve çözüm odaklı yeni anlayışın ikinci dönemde artarak sürmesini bekliyoruz.
 
Kamusal Alan Yalanı Tarih Olmuş ve Kamuda Başörtüsü Sorunu Çözülmüştür
 
Ülkemizde kadınların eğitim ve çalışma hayatının önüne konulan en büyük bariyer olan başörtülü kadınlara devlet eliyle şiddetin sembolü haline dönüşen, kamusal alan yalanının arkasına gizlenmiş faşizan uygulama artık tarih olmuştur. Eğitim-Bir-Sen başta olmak üzere, Memur-Sen ailesi olarak yaptığımız çeşitli eylem ve etkinliklerden sonra 12 milyon 300 bin imza ile hükümetin kapısını çalmamız ve akabinde 8 ay süren sivil itaatsizlik eylemimiz tarihi yasağın 8 Ekim 2013 itibarıyla kalkmasını sağlamıştır. 
 
28 Şubat Mağdurlarına Hakları İade Edilmiş ve İş Başı Yaptırılmıştır
 
Bürokraside en büyük insan kıyımının yapıldığı 28 Şubat döneminin açtığı yaraların sarılması noktasında geçmişte de olumlu adımlar atılmıştı fakat bu dönem içerisinde özellikle Milli Eğitim’de mağdurların hakları önemli oranda iade edilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı, 28 Şubat mağdurları ile ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşlarından önce genelge yayınlamış ve akabinde yapılan müracaatlar sonrası mağdurların yeniden iş başı yapmasını sağlamıştır.
 
Andımız Uygulamasına Son Verilmiştir
 
1933 yılında, dönemin Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip tarafından kaleme alınan ve 1972 ile 1997 yıllarında üzerinde çeşitli değişiklikler yapılan And’ın okullarda okutulması uygulamasına son verilmiştir.
 
Okullarda İmkânlar Ölçüsünde İbadet Yerleri Tahsisi İstenmiştir
 
Din ve vicdan özgürlüğünün önündeki engellerden biri olan kamu kurum ve kuruluşlarında ibadet yerlerinin bulunmaması sorunu, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından göz önüne alınmış ve konuya ilişkin imkânlar ölçüsünde ibadet yeri tahsisi konulu yazıyla talimat verilmiştir.
 
Özür Grubu Tayinlerinde Önceki Dönemlerden Daha Duyarlı Davranılmıştır
 
Bakanlığın öğretmenlerin özür durumuna bağlı yer değişikliği mağduriyetlerini minimize etmek için attığı adımlar, eğitim çalışanları tarafından takdir edilmekle birlikte il içi ve il dışı özür durumuna bağlı atamaları henüz gerçekleşmeyen bir kısım öğretmenlerin de mağduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir.
 
SBS Yerine Yeni Uygulamaya Geçilmiş ve TEOG Sistemi Getirilmiştir
 
Milli Eğitim Bakanlığı, son 10 yılda LGS, OKS, SBS gibi sistem değişiklikleriyle ortaöğretime geçiş sistemi konusundaki arayışına “Temel Öğretimden Ortaöğretime Geçiş” sistemi ile bir yenisini eklemiştir. Merkezi sınavların sayısının artırılarak öne çıkarıldığı yeni sistemin eğitimde yapılan son sistem değişikliği olmasını diliyoruz.
 
Dershanelerin Özel Okullara Dönüştürülmesi Projesi Vaatten İcraata Dönüştürülmektedir
 
İktidar ve muhalefet partilerinin parti programlarında yer alan dershanelerin özel okula dönüştürülmesi ve velinin iki ayrı masraf yapmasının önüne geçilmesi hedefi, çeşitli tartışmalarla birlikte hayata geçirilmektedir. Eğitim-Bir-Sen olarak, dershane sektöründe çalışan, hizmet üreten insanların mağdur edilmediği çözümler üretilmesini, teşviklerle yeni kapılar açılması düşüncesini, veliye ikinci yük getirmeyeceği için olumlu buluyor ve sektör temsilcilerinin taleplerinin de müzakere edildiği ortak çözümlerle sağlıklı bir dönüşümün yapılmasını arzuluyoruz.
 
Çalışanlara Yönelik 444’lü Danışma Hattı Oluşturulmuştur
 
Öğretmenlerin ve bakanlık personelinin özlük hakları ile ilgili soru sorunlarını iletebileceği 444 9 446 numaralı özel danışma hattı kurulmuştur. İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan ‘hat’a özlük hakları ile ilgili sorular sorulabilmektedir. 6 Ocak 2014’te uygulamaya geçen hattı önemli bir adım olarak buluyor, bunun ihtiyaca cevap verecek şekilde güçlendirilmesini bekliyoruz.
 
Okul Dönüşümleri Yapılmıştır
 
MEB Personelinin Görevde Yükselme Yönetmeliği Yayınlanmış ve Şube Müdürlüğü Sınavı Yapılmıştır
  
Kariyer Basamaklarıyla İlgili Acilen Düzenleme Yapılmalıdır
 
Adaletten Uzak Ek Ders Esasları Değiştirilmelidir
  
Okullara Öğrenci Başına Bütçe Aktarılmalı ve Eğitimde Tahsildarlık Dönemi Bitirilmelidir
 
Norm Kadro Yönetmeliği Bir An Önce Yayınlanmalıdır
 
Öğretmen Dışı Personelin Görev Tanımlarının Yapılması, Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Haklarının Tanınması Gerekmektedir
 
Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Gerekli Değişiklikler Yapılmalıdır
 
Karma Eğitim Mecburiyetine Son Verilmelidir
 
Öğrencilerin Kılık ve Kıyafet Yönetmeliğindeki Sınırlama Kaldırılmalıdır
 
Kamuda Kılık ve Kıyafet Serbestliğinde Erkekler de Göz Önünde Bulundurulmalıdır
 
Alo 147 Hattı Derhal Kapatılmalıdır
  
Yönetici Kadrolarına Atanmada Müktesep Hak Olan “Yeniden Atama” Hakkı Geri Getirilmelidir
 
Müfredat ve Ders Kitapları Baştan Sona Yeniden Gözden Geçirilmelidir
 
Eğitim-Bir-Sen olarak, ara dönemin öğrencilerimiz ve eğitim çalışanları için verimli ve hayırlı olması; ikinci dönemin, sorunların tamamının çözüme kavuşturulduğu bir dönem olması temennisiyle, başarılı öğrencilerimizi kutluyor, karnelerin aynı zamanda velilere de verildiği gerçeğini hatırlatarak iyi tatiller diliyoruz. 
 
 
Bu haber toplam 2765 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!