1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. Eczanelerimizin kapanmasına bir gün kaldı
Eczanelerimizin kapanmasına bir gün kaldı

Eczanelerimizin kapanmasına bir gün kaldı

Türk Eczacıları Birliği, 51 Eczacı Odası tarafından yayımlanan ortak deklarasyon yayınlandı.

A+A-

Eczanelerimize gelen vatandaşlarımız, son zamanlardaki düzenlemeler sonucunda ilaca erişimde büyük zorluklar yaşıyorlar. Geçimini bile zor sağlayanlar muayene ücreti ödemek zorunda bırakılıyor, prim borcu nedeniyle ilaçlarını alamıyor. Ya da birikmiş muayene ücretini ödeyemedikleri için ilaçlarını alamadan eczanelerden ayrılıyorlar.


Bizlerse, hiç bizimle ilgisi olmayan muayene ücretlerini tahsil etmekle “görevlendiriliyor”, adeta kamunun tahsildarı haline getiriliyoruz. her gün kurallar değişiyor, reçete onay sistemi çalışmıyor, eczanelerimizde sürekli bir gerginlik altında hizmet vermeye çalışıyoruz.

Biz eczacılar, artık daha fazla bu tabloyu yaşamak, hastalarımızın ilaçlarını alamadan eczaneden çıktığına tanık olmak istemiyoruz. Kamunun sağlık hakkını, yaşama hakkını koruduğunu görmek istiyoruz.

 

Değerli Basın Mensupları,

Bürokratlar, Sayın Bakanlar da dâhil herkesin kabul ettiği gerçek şu: 4 Aralık’ta mali tedbirler bu haliyle başlayacak, bunun bedeli hastanın ve eczacının sırtına yıkılacak olursa ilk elden 3000 eczane, yılsonuna kadar 7000 eczane kapanacak. Bunu herkes biliyor. Ama anlaşılan kamu Türkiye’deki eczanelerin üçte birinin kapanmasında, geri kalanların da raflarının boşalmasında bir sakınca görmüyor.

 

Değerli Basın Mensupları,


Halk sağlığı açısından bu tedbirlerin sonuçları ne olacak?

Birincisi, kapanacak eczanelerimizin 3.000’i tek eczane olarak ilçe, belde ve mahallelerde hizmet veriyor. Buralarda yaşayan kişiler ilaçlarını almak için başka bir ilçeye ya da köye gitmek zorunda kalacaklar.


İkincisi varolan eczaneler raflarında ilaç bulunamayacak kadar eriyecek, dolayısıyla hastalarımız da bu ilaçları bulabilmek için eczane eczane dolaşmak zorunda bırakılacak.

Üçüncüsü, bu ilk elden kapanacak eczanelerin hepsi, sermayesi olmayan, dayanma gücü zayıf eczaneler olacak. Güçlünün ayakta, zayıfın altta kaldığı bir dönem yaşanacak.
Dördüncüsü, bu eczanelerde çalışan insanlar işsiz kalacak.
Hepsinden önemlisi, sağlık sistemimize yapılan bu topyekûn saldırıyı hep beraber durdurmazsak bunun arkası gelecek.

Değerli Basın Mensupları,

 

Değerli basın mensupları, sizlerin aracılığıyla hastalarımızı ve özellikle kronik rahatsızlığı olanları uyarmak istiyoruz. 4 Aralık Cuma gününe kadar ilaçlarınızı eczanelerinizden alınız. Aksi halde, size hizmet vermek için gece gündüz nöbet tutan eczanelerimizi bulamayabilirsiniz. Eğer bunu yapmazsak 4 Aralık’tan sonra eczanelerimiz teker teker kapanacak.

 

Bugün  Hastalarımızı mağdur etmek amacında değiliz. Bunun için özel önlemler alacak, nöbetçi sayılarını artıracağız. Ayrıca hep beraber mücadele verdiğimiz domuz gribi salgınına karşı da kimseyi mağdur etmeyeceğiz.

 

Türk Eczacıları Birliği ve eczacı Odaları olarak HASTALARIMIZI MAĞDUR ETMEYECEĞİMİZİ, AMA HASTALARIMIZIN UZUN VADEDE MAĞDURİYETİNE DE GÖZ YUMMAYACAĞIMIZI duyuruyor, vatandaşlarımızın ve siz değerli basın çalışanlarının bizleri anlayacağını biliyoruz. Yaşatmak için önce yaşamamız gerektiğine inanıyoruz.

 

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 

Bu haber toplam 1669 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!