1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Eczacılar eyleminin arkasında muhalif siyaset mi var ?
Eczacılar eyleminin arkasında muhalif siyaset mi var ?

Eczacılar eyleminin arkasında muhalif siyaset mi var ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun “İlaç İndirimi”ne itiraz eden eczaneler önce anahtar bıraktılar sonra da 4 Aralık’ta kepenk kapatma eylemi yaptılar. Peki ilaç indirimi eczanelerin zarar etmesinemi neden oluyor? Kopartılan gürültüyü Siirtliler.Net olarak araştı

A+A-

Sektör temsilcileri ve farklı siyasi çevrelerle görüştük

 

SGK’nın ilaç fiyatları üzerinde yeni düzenleme yaparak 700 kalem ilaca uygulanan uygulanan %11 iskontoyu %24’e çıkardı. Yeni düzenleme binlerce ilaçta fiyat indirimini öngören düzenlemeydi. Bu uygulama vatandaşların tam olarak 3.150 ilacı daha ucuza alacak anlamına geliyordu. İşte Türkiye Eczacılar Birliği’nin başını çektiği eylemler tam da bu noktada başladı.

 

SİİRTLİLER.NET

 

Eczanelerin iddiasına göre zaten fazla bir kar marjı ile çalışmayan sektör bu kararla darbe yiyecekti. Oysa durum çok daha farklı görünüyor. Eczacıların darbe yiyecekleri kesin. Bu darbe ortalama %50 karla ve bazı ilaçlarda ise %300 karla satılan ilaçlardandır. Eczacılar maliyeti ucuz olan ilaçları ucuza satmak istemiyorlar. Eczacıların stoklarında ilaçlar bulunuyor ve işin gerçeği ilaç fiyatları ucuzlamadan stoklarındaki ilaçları daha ucuza satmak durumunda kalmak istememektedirler.

 

 

MAL FAZLASI İLAÇLAR VATANDAŞA YANSITILMIYOR

 

Yaptığımız araştırmada eylemlerin başını çeken Türkiye Eczacılar Birliği’nin toplumu yanılttığı belirlendi. Fabrikaların ve ilaç depolarının mal fazlası ilaç grubu bulunuyor. Eczacı esnafı bu mal fazlası ilaç grubundan 10 kutu aldığı zaman ilaç firmaları buna karşılık 10 hatta 20 kutu ilacı ücretsiz olarak veriyor. SGK diyor ki “bunu vatandaşlara yansıtmıyorsunuz. Etiket fiyatı üzerinden vatandaşa satıyorsunuz. En azından %25 indirin uygulayın” Peki eczacılar buna ne diyor: “Hayır bu indirimi biz yapmıyoruz, fabrikalar yapsınlar.” Oysa fabrikalar zaten o ilaçları size ucuza veriyorlar. Mal fazlası olduğu için 10 tane alan eczacıya 10 tane 20 tane fazladan veriyorlar.

 

SİİRTLİLER.NET

 

HÜKÜMET, ECZACILAR BİRLİĞİ’NE YAKASINI KAPTIRMIŞ

 

Hükümet daha önce Türkiye Eczacılar Birliği’ne yakasını kaptırmış gibi görünüyor. Kimi iddialara göre Eczacılar Birliği CHP’nin etkisi altında. Vatandaşları mağdur bırakacak kadar eczacı esnafını kepenk kapattıran Eczacılar Birliği’nin bu uygulamalarının ardındaki önemli nedenlerden birisi de siyasi olduğu iddia ediliyor.

 

HÜKÜMET, ECZACILARI MÜNFERİT MUHATAP ALACAK

 

Hükümet, Eczacılar Birliği ile önceden yapmış olduğu sözleşmenin sancısını çekiyor ve Eczacılar Birliği’ni artık devre dışı bırakma niyetindedir. Birlik ile yapılan sözleşmenin feshedilmesi gündemde. Sözleşmenin feshedilmesinin ardından eczacılarla tek tek sözleşme yapılacak. Siyasi davranan Eczacılar Birliği’nin devre dışı bırakılması halinde eczacıların münferit olarak muhatap alınması gündeme gelecektir ki bu durum sorunları da ortadan kaldıracaktır.

 

%300 KARLA SATILAN İLAÇLAR BULUNUYOR

 

Eczacıların tüm gürültülerinin ardında yatan gerçek neden yüksek karı paylaşmak istememeleridir. Ortalama %50 karla çalışan eczaneler bazı ilaçlarda %300 karla çalıştıkları da biliniyor. Peki bu durum vatandaşa yazık değilmi?

 

BİRLİK, HİÇBİR ŞEKİLDE UZLAŞMAYA YANAŞMIYOR

 

CHP’nin etkisi altında kaldığı iddia edilen Türkiye Eczacılar Birliği’nin hiçbir şekilde uzlaşmaya yanaşmadığı görülüyor. Eylemlerden 1 gün önce Devlet Bakanı’nın “varsa zararınız bunu karşılayacağız” şeklinde teklifine rağmen uzlaşmaya yanaşmayan ve eylemde inatçı bir tutum sergileyen Eczacılar Birliği ile ilgili söylenen iddiaları pekiştirmektedir.

Bu haber toplam 2236 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!